Świeże, chrupiące pieczywo? Nie do końca… Przeczytaj, czym jest głęboko mrożone ciasto

Świeże, chrupiące pieczywo? Nie do końca… Przeczytaj, czym jest głęboko mrożone ciasto
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Chleb jest jednym z najstarszych produktów spożywczych wytwarzanych przez człowieka. W wielu kulturach symbolizuje dobro i pokój i stanowi jeden z głównych elementów codziennej diety.

Powszechnie wiadomo, że zapach świeżo pieczonego chleba wykorzystywany jest przez supermarkety do oddziaływania na konsumentów. Jednak niewiele osób wie, że sklepowy chleb, a coraz częściej także ten w piekarniach i kawiarniach, nie jest całkiem świeży. Najczęściej trafia do miejsca docelowego w postaci mrożonego półproduktu i dopiero odpowiednio podgrzany wędruje na sklepowe półki, gdzie oszukuje nasze zmysły.

Ogólne zasady zamrażania

Zamrażanie jest jednym ze sposobów długotrwałego przechowywania żywności. W temperaturach od powyżej 10°C w produktach aktywnie rozwija się mikroflora bakteryjna – co 20 minut liczba zarazków i bakterii się podwaja. Niskie temperatury zatrzymują ten proces.

Aby prawidłowo zamrozić chleb, także w warunkach domowych, trzeba przestrzegać kilku zasad:

1. W żadnym wypadku nie wolno zamrażać gorącego, świeżo upieczonego chleba, ponieważ po rozmrożeniu będzie mokry.

2. Stare i czerstwe pieczywo nie nadaje się do zamrażania. Po odmrożeniu dalej będzie twarde, a jego smak może się zmienić.

3. Chleb należy zamrozić w takich porcjach, aby po rozmrożeniu można było go zjeść. Ponowne zamrażanie go jest wykluczone. Poza tym taki chleb szybciej czerstwieje.

Głębokie zamrażanie – technologia i jej zalety

Jeśli zamrażamy chleb w zwykły sposób, w jego strukturze powstają duże kryształy, które ją niszczą. Podczas głębokiego zamrażania kryształy w produkcie są niewielkie, więc struktura nie ulega naruszeniu. Całkowite zamrożenie produktu może trwać do 4 godzin i odbywa się w temperaturze poniżej -18 stopni.

Gotowy w 80% chleb schładza się do temperatury – 35°C. W takiej postaci zmrożonego półproduktu trafia do supermarketów, które na miejscu ogrzewają go i dopiekają w piecach. Takie podejście jest bardziej opłacalne, ponieważ zamrożony chleb może być długo przechowywany. Mniej czasu zajmuje też przygotowanie gotowego do spożycia produktu – nie trzeba wyrabiać ciasta, krótszy jest także czas wypiekania.

Defrostacja chleba, czyli prawidłowe rozmrażanie, pozwala przywrócić mu walory smakowe i odżywcze. Najczęściej odbywa się to w specjalnych komorach defrostacyjnych. Takie urządzenie pozwala zaprogramować wskaźniki temperatury każdego etapu defrostacji.

Zalety

Zastosowanie głębokiego zamrażania i właściwego przechowywania produktu pozwala przedłużyć okres jego przydatności do spożycia do 6, a w niektórych przypadkach nawet do 18 miesięcy. Jednocześnie właściwości smakowe i wygląd produktu dla konsumenta będą nie do odróżnienia od świeżo upieczonego.

Głębokie zamrażanie chroni produkt przed utratą wilgoci, dlatego jego właściwości smakowe i aromatyczne są lepiej zachowane. Przy normalnym zamrażaniu produkty tracą do 10% swojej masy, w przypadku głębokiego ten wskaźnik zmniejsza się do 0,8%.

Dzięki tej technologii minimalizuje się okres aktywności mikroflory bakteryjnej, oznacza to, że w przeciwieństwie do powolnego zamrażania – głębokie nie daje bakteriom szans na pozostawienie śladów na produkcie.

Dlaczego to opłacalne?

Długi okres trwałości produktów pozwala na przechowywanie go bezpośrednio w punkcie sprzedaży. Wielkość importu półfabrykatów zależy od możliwości finansowych sprzedawcy i pojemności jego pomieszczenia chłodniczego. Bardziej opłacalne jest dostarczanie produktów do sklepu, piekarni, kawiarni lub restauracji 1 raz w tygodniu, lub miesiącu niż każdego dnia. Pozwala to obniżyć koszty transportu.

Przy sprzedaży wypieków na wagę przygotowywanych w miejscu sprzedaży z mrożonego półproduktu możliwe jest zwiększenie przychodów do 6%. Pieczenie półfabrykatów na miejscu sprzedaży pozwala sprzedawać zawsze świeże produkty. Przyciąga uwagę kupujących i pozwala zwiększyć sprzedaż.

Korzyści i szkody mrożonego chleba dla konsumenta

Zamrożony produkt całkowicie zachowuje w sobie: błonnik, witaminy, węglowodany złożone, makro i mikroelementy. Uważa się, że w wyniku każdego, nawet prostego domowego zamrażania, zawartość kalorii w chlebie zmniejsza się o 30-50%. W rzeczywistości tak nie jest. Wartość energetyczna jest niezależna od warunków przechowywania, więc liczba kalorii pozostaje taka sama.

W wersji mrożonej chleb można przechowywać znacznie dłużej. Chleb zawiera dużą ilość błonnika, który jest niezbędny do utrzymania prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego w organizmie. Substancje zawarte w produkcie mają pozytywny wpływ na stan układu nerwowego. Ze względu na wysoką zawartość kalorii w produkcie można nasycić się nim w krótkim czasie.

Sam proces głębokiego zamrażania nie jest szkodliwy czy niebezpieczny dla ludzi. To, co sprawia, że chleb może być niekorzystny dla naszego zdrowia, to różnego rodzaju sztuczne dodatki, emulgatory i barwniki, które dodają do niego producenci.

Zdj. główne: mohamed hassouna/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
„Miłe łąki na balkony” i „Nanołączki”. Krakowianie dostali aż 40 tys. opakowań z nasionami!
„Miłe łąki na balkony” i „Nanołączki”. Krakowianie dostali aż 40 tys. opakowań z nasionami!
Łąka na wyciągniecie ręki. Stwórz własną na parapecie lub na balkonie. Sprawdź, dlaczego krakowianie już to robią!
Too Good To Go czy Foodsi? Sprawdziliśmy to dla Was!
Too Good To Go czy Foodsi? Sprawdziliśmy to dla Was!
Aplikacje, dzięki którym uchronisz żywność przed zmarnowaniem. Dania z restauracji za pół ceny. Sprawdź!
Odpowiedzialność na wieszaku. Jak ubierać się odpowiedzialnie?
Odpowiedzialność na wieszaku. Jak ubierać się odpowiedzialnie?
Chcesz ubierać się odpowiedzialnie? Przeczytaj, w jaki sposób możesz to zrobić.
Ostatnie wpisy