Odpowiedzialność na wieszaku. Jak ubierać się odpowiedzialnie?

Odpowiedzialność na wieszaku. Jak ubierać się odpowiedzialnie?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Przemysł odzieżowy ma negatywny wpływ na naszą planetę. Wyprodukowanie jednego T-shirta to zapas wody pitnej na 2,5 roku dla jednego człowieka. W jaki sposób można ochronić naszą planetę? Jak zacząć ubierać się odpowiedzialnie?

Czym jest odpowiedzialna moda?

Odpowiedzialna moda to świadome robienie zakupów odzieżowych, czyli wybranie dobrej jakości ubrań zamiast wszechobecnej tandety, czyli odzieży z poliestru. Jeśli chcesz ubierać się odpowiedzialnie, to powinieneś kupować ubrania wykonane z naturalnych tkanin, które pochodzą z tzw. uczciwego handlu. Osoby, które są zatrudnione do produkcji tych ubrań, mają godne warunki płacy i pracy. W czasie produkcji tych tkanin nie dopuszczono się okrucieństwa wobec zwierząt.

W terminie odpowiedzialna modna zawierają się: etyczne sposoby projektowania ubrań, etyczna technologia produkcji (zatrudnienie w godnych warunkach pracy i płacy) i etyczna dystrybucja.

Odpowiedzialna moda to nie tylko wybór dobrej jakości materiałów, lecz wybieranie marek, które oferują godne warunki pracy i płacy. W internecie można znaleźć mnóstwo materiałów o wykorzystywaniu pracowników przemysłu odzieżowego. Jednym z przykładów takiego traktowania jest tragedia, która miała miejsce w 2013 roku w Bangladeszu. Osoby zatrudnione w budynku szwalni nie miały zapewnionych godnych warunków płacy i pracy, nie były przestrzegane żadne przepisy BHP. Pod gruzami zginęło 1127 osób, a 2500 osób odniosło obrażenia. W zawalonym budynku były szwalnie wielu znanych marek m.in. H&M, Zara, Mohito, Cropp.

Kryteria odpowiedzialnej mody 

Surowce przyjazne dla środowiska

Stosowanie materiałów przyjaznych dla środowiska zarówno tych posiadających certyfikaty Global Organic Textile Standard (GOTS) i/lub OEKO TEX, jak i tych bez certyfikatów. Kryterium to odnosi się głównie do pierwszego łańcucha produkcji, czyli do uprawy roślin bez pestycydów oraz innych chemicznych środków ochrony.

Materiały z recyklingu i u-recyklingu

Coraz powszechniejsze jest wykorzystanie odpadów do produkcji ubrań lub dodatków. Innowacją na rynku odzieżowym są wegańskie ubrania i dodatki wykonane np. ze skórek jabłek lub liści ananasa.

Produkcja przyjazna dla środowiska

Zastosowanie przyjaznych dla środowiska metod obróbki i przetwarzania surowców. W takiej produkcji nie stosuje się szkodliwych dla środowiska oraz zdrowia człowieka środków chemicznych. Przyjazna dla środowiska produkcja minimalizuje ilość odpadów oraz zużywa mniej energii i wody.

Gwarancja sprawiedliwego handlu

W sprawiedliwym handlu opłata za produkt pokrywa 100% kosztów produkcji zrównoważonego rozwoju oraz zapewnia producentom i ich pracownikom godne utrzymanie.

Standardy pracy

Przestrzeganie standardów Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) na przestrzeni całego łańcucha produkcji. Standardy MOP zawierają m.in. zakaz zatrudniania nieletnich, godziwą płacę i godne warunki pracy.

Ekonomia społeczna

Przedsiębiorstwa ekonomiczne chcą osiągnąć cele poprzez odpowiednie działania społeczne, czyli m.in. przedsiębiorczość, solidarność, zaangażowanie.

Możliwość śledzenia łańcucha dostaw

Klient musi mieć zawsze możliwość prześledzenia całego łańcucha dostaw. Dzięki temu ma pewność, że ubranie, które kupuje, zostało wykonane z zachowaniem wszystkich standardów godnej pracy i płacy.

Lokalność produkcji

Lokalność, czyli cały łańcuch produkcji znajduje się na jednym obszarze i zyski nie wypływają poza granice kraju, w którym jest wytwarzana odzież.

Czy masowa moda może być zrównoważona?

Masowa moda dostępna w sieciówkach nie jest zrównoważona, ponieważ jest nadprodukcja ubrań. Kiedyś były tylko dwa sezony wiosna–lato i jesień–zima, obecnie znacznie częściej wymienia się kolekcje na nowe. Mimo obniżek cen poprzednie kolekcje nie sprzedają się w całości. Szacuje się, że około 30% towaru z każdej kolekcji jest wyrzucane na śmietnik. 

Jak podejmować odpowiedzialnie zakupowe decyzje?

Nie warto przywiązywać się do marek, lecz należy zwracać uwagę na skład i wybierać tylko te ubrania, które wykonane są z naturalnych tkanin. Jeśli już musisz kupić ubranie, to warto wybrać się do second-handu, w którym można znaleźć dobrej jakości ubrania z drugiego obiegu. Jeśli kupujesz nowe ubranie, to wybieraj te oznaczone logo Global Organic Textile Standard (GOTS) i/lub OEKO TEX. Odzież z tymi oznaczeniami jest wolna od szkodliwych dla zdrowia substancji.

6 zasad odpowiedzialnego ubierania się

  1. Dbaj o ubrania, które są w szafie, czyli stosuj się do zaleceń producenta związanych m.in. z temp prania.
  2. Naprawiaj ubrania, jeśli mają niewielkie ubytki.
  3. Stosuj ekologiczne odplamianie ubrań.
  4. Jeśli możesz, to przerabiaj stare ubrania.
  5. Korzystaj z wypożyczalni ubrań.
  6. Kupuj w second-handach. 

zdj. główne: Vanessa Rauer/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Świętuj razem z Ziają pierwsze urodziny sklepu internetowego
Świętuj razem z Ziają pierwsze urodziny sklepu internetowego
Ziaja świętuje pierwsze urodziny sklepu internetowego. Sprawdź jakie promocje z tej okazji przygotowała marka kosmetyczna
Danone dołączyło do Too Good To Go, żeby wspólnie ratować żywność
Danone dołączyło do Too Good To Go, żeby wspólnie ratować żywność
Danone zostało partnerem Too Good, aby wspólnie walczyć z marnowaniem żywności.
Zrób obiad z tego, co akurat masz w lodówce i oszczędzaj na zdrowie!
Zrób obiad z tego, co akurat masz w lodówce i oszczędzaj na zdrowie!
Nie wiesz, co ugotować na obiad? Wpisz w wyszukiwarkę przepisów, co masz w lodówce, a otrzymasz gotowy przepis.
Ostatnie wpisy