Na czym tracimy najwięcej pieniędzy i jak tego uniknąć?

Na czym tracimy najwięcej pieniędzy i jak tego uniknąć?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Kupowanie zbyt wielu dóbr, czyli nadmierny konsumpcjonizm, to problem wielu osób. Czy można zrezygnować z posiadania tak wielu rzeczy? W jaki sposób można oszczędzać pieniądze?

Nadmierny konsumpcjonizm, czyli problem naszych czasów

W powiedzeniu, że apetyt rośnie w miarę jedzenia, jest dużo racji. Żyjemy w czasach wszechobecnego konsumpcjonizmu, który wymaga posiadania coraz większej ilości różnych dóbr osobistych. Niestety może to być bardzo zgubne, bo choć nowe rzeczy cieszą oko, to nie pozwalają na zaoszczędzenie nawet niewielkiej sumy pieniędzy. Zawsze jest coś, co by się chciało mieć lub pojawia się superokazja, z której aż grzech nie skorzystać. Niestety wraz z pozornym dostatkiem w postaci posiadanych rzeczy spada wysokość posiadanych oszczędności. Od czego należy zacząć, aby móc się wzbogacić?

Zmiana nawyków – czyli koniec z nadmiernym traceniem pieniędzy

Większość osób kojarzy bogactwo z luksusowym życiem i nadmiernym konsumpcjonizmem. Z jednej strony jest to prawda, ponieważ bogaci ludzie mogą pozwolić sobie na bardzo wiele, lecz z drugiej strony takie osoby mają wytworzony nawyk bogacenia się, który umożliwia gromadzenie i pomnażania kapitału – bez tego nawyku większość ludzi bogatych nie byłaby aż tak bogata.

Osoby z niższych klas społecznych powinny uczyć się od najbogatszych, jak zdobywać majątek. Bardzo często niskie zarobki i perspektywa większych zakupów sprawiają, że trzeba z dużą rozwagą planować wydatki. Dla wielu osób dodatkowe wydatki są problemem, ponieważ ich wynagrodzenie pozwala jedynie na przeżycie od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca. Bywa również tak, że takie osoby chcą zaszaleć i kupić sobie coś „ekstra”, aby w ten sposób się dowartościować. Na czym można zaoszczędzić i jak wyrobić w sobie ten nawyk?

Oszczędzanie – jak wyrobić w sobie dobry nawyk

Wiele ludzi w razie potrzeby potrafi zaoszczędzić pieniądze. Jednak znacznie trudniej jest wyrobić w sobie nawyk regularnego oszczędzania. A dzięki temu w dłuższym okresie można zaoszczędzić na większe wydatki.

Nawyk regularnego oszczędzania można wyrobić w sobie na różne sposoby. Podstawą jest wykluczenie emocji podczas robienia zakupów – bardzo powszechnym błędem jest robienie zakupów pod wpływem nastroju albo z powodu promocji. Jeśli są to dobra przemysłowe, to warto odczekać dzień lub dwa i zastanowić się, czy dany produkt jest na pewno potrzebny. Najczęściej okazuje się, że produkt jest obecnie zbędny. Dzięki temu można uniknąć nieprzewidzianego wydatku.

Każdy, kto chce zaoszczędzić pieniądze, powinien planować wydatki z wyprzedzeniem, biorąc pod uwagę wysokość dochodów. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnych kosztów.

Dla wielu osób odpowiednią motywacją jest cel – łatwiej jest zaoszczędzić gotówkę, gdy dążymy do kupna nowego samochodu czy remontu mieszkania. Świadomość celu jest dla takich osób bardzo ważna.

Sposoby na skuteczne oszczędzanie

Każdy, kto chce w krótkim czasie zaoszczędzić pieniądze, powinien wprowadzić niezbędne zmiany w dotychczasowym wydawaniu pieniędzy. Kilka sposobów na oszczędności:

1. Na zakupy tylko z listą

Robienie zakupów z listą jest jednym z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów na oszczędności. Dzięki temu kupowane są te produkty, które są naprawdę potrzebne. Wtedy też rzadziej ulega się pokusom „promocji”.

2. Nie kupuj słodyczy i innych niezdrowych przekąsek

Ograniczenie kupowania słodyczy, niezdrowych przekąsek i słodzonych napojów gazowanych będzie miało pozytywny wpływ na zdrowie i pozwoli zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy – od 1 stycznia 2021 obowiązuje podatek cukrowy, który spowodował wzrost ceny słodzonych napojów prawie o 40%.

3. Rzuć palenie

Każdy, kto pali nałogowo, puszcza z dymem co miesiąc kilkaset złotych. Rzucenie palenia ma pozytywny wpływ na zdrowie oraz portfel.

4. Ogranicz alkohol

Wiele osób lubi zrelaksować się po pracy przy lampce dobrego wina. Często jednak na jednej lampce się nie kończy. Ograniczenie alkoholu będzie miało pozytywny wpływ na zdrowie i portfel – w miesiącu można zaoszczędzić kilkaset złotych.

5. Zaplanuj urlop z wyprzedzeniem

Planując urlop wcześniej i wykupując wczasy z wyprzedzeniem, można zaoszczędzić aż do 40% ceny. Najlepiej jest kupować wczasy prawie rok naprzód.

6. Zrezygnuj z kupowania modnych ubrań

Aby wyglądać stylowo, nie trzeba nosić modnych ubrań, które kosztują fortunę i nie każdemu pasują. Lepiej mieć w szafie kilka sztuk odzieży o ponadczasowym fasonie. Dzięki temu zawsze można wyglądać elegancko.

7. Kupuj produkty z drugiej ręki

Kupując produkty z drugiej ręki, można wydać dużo mniej – w skrajnych przypadkach nawet 80% ceny rynkowej. Warto kupować używane ubrania oraz elektronikę w dobrym stanie.

8. Zrób listę miesięcznych wydatków

W każdym miesiącu warto zrobić listę wydatków, do powstałej kwoty należy dodać 20% na nieprzewidziane wydatki. Resztę pieniędzy należy odłożyć i nie ruszać bez wyraźnego powodu.

Zdj. główne: Kelly Sikkema/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy warto zainwestować w reklamy na billboardach?
Czy warto zainwestować w reklamy na billboardach?
To pytanie, które wielu przedsiębiorców zadaje sobie na etapie planowania swoich działań marketingowych. Reklamy na billboardach to jedna z form outdoor advertisingu, która ma na celu dotarcie do szerokiego grona odbiorców, zwłaszcza w przestrzeni miejskiej.
Jak personalizowane, ekologiczne torby bawełniane mogą zwiększyć rozpoznawalność Twojej marki
Jak personalizowane, ekologiczne torby bawełniane mogą zwiększyć rozpoznawalność Twojej marki
Odkryj, jak unikalne, ekologiczne torby bawełniane mogą podnieść profil Twojej marki, robiąc jednocześnie coś dobrego dla planety.
Ekologiczny Polak na zakupach – rezultaty badań
Ekologiczny Polak na zakupach – rezultaty badań
Pandemia zmieniła polski konsumpcjonizm. Przeczytaj, jakim konsumentem stał się Polak w 2020 roku.
Ostatnie wpisy