Nie wszystkie E w składzie są szkodliwe. Których lepiej unikać?

Nie wszystkie E w składzie są szkodliwe. Których lepiej unikać?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

E’’ to nie zawsze szkodliwe dodatki, które powinniśmy omijać. W ten sposób szyfrowane są często naturalne składniki jak np. witamina C czy witamina B2. Problem tkwi nie w samej obecności „E’’, ale w naszej niewiedzy na temat dopuszczalnego spożycia. Oto lista, która pomoże Wam się odnaleźć w enigmatycznych nazwach z opakowań (być może do tej pory) Waszych ulubionych produktów. 

Na początek zła wiadomość – szkodliwych „E’’  jest więcej niż dobrych

Zanim przejdziemy do konkretnych przykładów, warto wiedzieć, że „E’’, to kod dodatku do żywności, który został uznany za bezpieczny. Cały wykaz został sporządzony przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, a nazwa pochodzi od naszego europejskiego kontynentu. Na liście znajdują się dodatki różnego typu, nie tylko barwniki i emulgatory, ale również przeciwutleniacze, stabilizatory, czy konserwanty. Lista jest długa i podkreślmy jeszcze raz – nie wszystko, co się na niej znajduje, jest dla nas potencjalnie szkodliwe. E-dodatki są uważane za bezpieczne dla naszego zdrowia. To, co powinno wzbudzać naszą czujność, to spożywanie niektórych z nich w nadmiarze:

Oto lista:

 • 100–199 – barwniki,
 • 200–299 – konserwanty,
 • 300–399 – przeciwutleniacze i regulatory kwasowości,
 • 400–499 – emulgatory, środki spulchniające, żelujące itp.,
 • 500–599 – środki pomocnicze,
 • 600–699 – wzmacniacze smaku,
 • 900–999 – środki słodzące, nabłyszczające i inne,
 • 1000–1999 – stabilizatory, konserwanty, zagęstniki i inne.

Kody substancji potencjalnie uznawanych za niebezpieczne

E621 – glutaminian sodu

Powszechnie stosowany wzmacniacz smaku, który kojarzony jest ze smakiem umami.

Niektórzy są wrażliwsi na tę substancję. Wśród znanych skutków ubocznych znajdują się objawy, takie jak bóle głowy, nudności, bóle mięśni, a nawet kołatanie, czy ból serca. Przeciwnikom tej substancji często zarzuca się krótkowzroczność, gdyż ten wzmacniacz smaku jest często dodawany do produktów, które w swoim składzie zawierają dużo soli (zupki instant, sosy w proszku, chipsy, fast foody). Zatem złe samopoczucie po nadmiernym  spożyciu produktów z glutaminianem sodu może być w rzeczywistości spowodowane nadmierną ilości soli bądź przetworzonych tłuszczów.

E951 – aspartam

Kolorowe żelki obsypane cukrem
(fot. Glen Carrie, źródło: unsplash.com)

Aspartam to sztuczny słodzik. Występuje najczęściej w produktach przeznaczonych dla osób na diecie lub osób z cukrzycą. Aspartam jest jedynym słodzikiem, który przetwarzany jest przez ludzkie organy. Strawiony – rozkłada się na dwa podstawowe aminokwasy naturalne: kwas asparaginowy oraz fenyloalaninę. Ale trzeba zaznaczyć, że dla osób z chorobą fenyloketonurią jest poważnym zagrożeniem, gdyż one nie metabolizują fenyloalaniny. Prócz tego, w wyniku metabolizmu aspartamu powstaje metanol, który również jest toksyczny dla organizmu. Aczkolwiek badania pokazują, że przy niewielkim spożyciu aspartamu, poziom metanolu nie jest groźny dla ludzkiego organizmu. W dużych ilościach może powodować takie dolegliwości, jak: bóle i zawroty głowy, nudności, wysypkę, czy bezsenność.

E211- benzoesan sodu

Jest to popularny konserwant, stosowany w celu zahamowania rozwoju bakterii, grzybów i pleśni. Dopuszczalne spożycie dla benzoesanu sodu ustalono na poziomie 5 mg na kilogram masy ciała dziennie. 

E213 – benzoesan wapnia

Może powodować reakcje alergiczne, astmę, wypryski oraz pokrzywkę. Nie powinny go spożywać osoby uczulone na działanie aspiryny. Dopuszczalne dzienne spożycie benzoesanu wapnia zostało określone na poziomie 5 mg/kg masy ciała dziennie. 

Spis przyjaznych’’ nam E-dodatków

Kciuk w górę wśród liści
(fot. Katya Austin, źródło: unsplash.com)
 • E100 (kurkumina),
 • E101 (ryboflawina, wit.B2),
 • E140 (chlorofile i chlorofiliny),
 • E160 (karoteny),
 • E300 (kwas askorbinowy),
 • E306 (tokoferole, wit. E),
 • E322 (lecytyna).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
UNICEF w hiszpańskiej kampanii zwraca uwagę na kwestię karmienia piersią w miejscu publicznym
UNICEF w hiszpańskiej kampanii zwraca uwagę na kwestię karmienia piersią w miejscu publicznym
Awantura o karmienie piersią. Czy kobiety powinny to robić w miejscach publicznych?
Ochrona praw konsumenta – Twoje prawa przy zakupach online i stacjonarnych
Ochrona praw konsumenta – Twoje prawa przy zakupach online i stacjonarnych
Ochrona praw konsumenta to ważna kwestia, którą każdy z nas powinien znać, zarówno podczas zakupów w sklepach stacjonarnych, jak i w sklepach internetowych. W tym artykule przedstawimy prawa konsumenta przy zakupach oraz sposoby, jak możemy skutecznie chronić swoje prawa.
Jeśli chcesz odzyskać swoje pieniądze, nie rób tego! Błędy przy składaniu reklamacji
Jeśli chcesz odzyskać swoje pieniądze, nie rób tego! Błędy przy składaniu reklamacji
Kupiłeś wadliwy towar? Przeczytaj, jakich błędów unikać przy składaniu reklamacji.
Ostatnie wpisy