Prawa konsumenta

Na jakie zapisy powinniśmy zwrócić uwagę w umowie ubezpieczenia autocasco?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W co warto zainwestować, a jakich zapisów w umowie z ubezpieczycielem unikać przy zakupie ubezpieczenia, aby nie przysporzyć sobie dodatkowych kosztów? Na podobne pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji. W ich określeniu pomoże nam kalkulator cen ubezpieczenia OC AC na rankomat.pl

Czym jest ubezpieczenie autocasco?

Autocasco jest dodatkowym i nieobowiązkowym (w przeciwieństwie do ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej) zabezpieczeniem naszego pojazdu. Stanowi gwarancję dla posiadacza samochodu czy też motocykla, że będzie on mógł się ubiegać o odszkodowanie w przypadku uszkodzenia pojazdu lub jego utraty, jeśli zdarzenia te wynikły z sytuacji losowej lub z powodu działania osób trzecich. Ceny AC podobnie jak OC są różne w poszczególnych firmach ubezpieczeniowych oraz zależne od konkretnej oferty. W ich porównaniu pomoże nam Rankomat.

Symulacja wydarzenia losowego

Wyobraźmy sobie sytuację, w której wracamy z pracy. Jak co dzień zaparkowaliśmy nasz samochód na pobliskim parkingu niestrzeżonym obok naszego bloku. Idziemy do domu na obiad. Po chwili jak to w lecie rozpoczyna się burza, okazuje się, że z gradobiciem. Kiedy ustaje, idziemy obejrzeć nasz samochód. Widzimy na nim wgniecenia i odpryski na lakierze. Dodatkowy koszt. Wartość samochodu diametralnie zmalała. W podobnej sytuacji uratować nas może właśnie ubezpieczenie autocasco. W zależności od oferty gwarantuje nam wypłatę odszkodowania w gotówce lub naprawę w jednym ze współpracujących z daną firmą ubezpieczeniową zakładów lakierniczych, lub mechanicznych.

Analogicznie ubezpieczenie AC zadziała w przypadku kradzieży czy uszkodzenia samochodu w wyniku działania osób trzecich. Są to tylko dwa przykłady z licznych sytuacji, w których autocasco może uchronić nasz portfel oraz zdrowie poprzez uniknięcie niepotrzebnego stresu.

Co biorą pod uwagę firmy ubezpieczeniowe przy wyliczaniu wysokości składki autocasco?

Podobnie jak w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej brane jest pod uwagę mnóstwo czynników. Na szczęście intuicyjne narzędzie na stronie https://rankomat.pl usprawnia cały proces, dzięki czemu nie będziemy musieli zapoznawać się z ofertami każdej z firm ubezpieczeniowych z osobna. Ubezpieczyciel bierze pod uwagę m.in. przybliżoną wartość pojazdu oraz jego wiek. Oszacuje potencjalne ryzyko wystąpienia szkody losowej lub wywołanej w wyniku działania innych osób. Możemy zostać zapytani o to czy nasz samochód jest zaparkowany na ulicy, czy w garażu. Jeśli w garażu, to czy jest to garaż prywatny, czy np. współdzielony przez wszystkich mieszkańców bloku.

Dodatkowo brane są pod uwagę indywidualne potrzeby każdego klienta z osobna. Osoba, która z uwagi na pokonywane odległości będzie chciała dodatkowo ubezpieczyć szyby, musi liczyć się z większą składką. Kalkulator cen ubezpieczenia OC AC na rankomat.pl usprawnia cały proces. Łatwo wprowadzisz wszystkie dane oraz określisz swoje preferencje i porównasz ceny ubezpieczenia autocasco.

Na co dodatkowo zwracać uwagę przed podpisaniem umowy?

W przypadku pełnych elektroniki nowych samochodów warto upewnić się, czy firma ubezpieczeniowa oferuje naprawę w autoryzowanych stacjach obsługi dla danej marki. Warto również sprawdzić, czy polisa przewiduje wkład własny w naprawę pojazdu i jeśli tak, to ile on wynosi. Może być to ustalona konkretna kwota lub wkład procentowy. Im niższy wkład własny w naprawę, tym wyższa będzie cena składki AC.

Zdjęcie główne: Karolina Grabowska/pexels.com

Polecane artykuły
Prawa konsumenta

Opakowania wypełnione do połowy i wysokie denka. Jak oszukują nas opakowania?

Wybierasz się na zakupy? Zobacz, na jakie triki producentów musisz uważać i jak oszukują Cię opakowania!
Czytaj Więcej
Prawa konsumenta

Podstawowe prawo konsumenta? Prawo do informacji. Co nam zapewnia?

Każdy z nas jest konsumentem, ale nie każdy wie, że ma prawo do rzetelnej informacji – sprawdź, na czym polega!
Czytaj Więcej
Prawa konsumenta

Nieuczciwe praktyki rynkowe - definicja i przykłady

Nie pozwól się nękać. Poznaj nieuczciwe praktyki rynkowe, które stosują przedsiębiorstwa wobec konsumentów.
Czytaj Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *