Wszystkie prawa zastrzeżone? Wyjaśniamy popularne skróty dotyczące własności

Wszystkie prawa zastrzeżone? Wyjaśniamy popularne skróty dotyczące własności
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Niezależnie od tego, jaki tworzysz produkt, potrzebujesz sposobu na zabezpieczenie owoców swojej pracy. Kiedyś nie stosowano żadnych praw własności intelektualnej – w średniowieczu zachęcano wręcz do anonimowej twórczości. Jednak dziś ludzie oczekują zarówno uznania, jak i korzyści materialnych za każdym razem, gdy ktoś korzysta z ich pracy. I tutaj wkraczają znaki towarowe i prawa autorskie.

Symbol praw autorskich

Symbol © to pierwsza litera słowa copyright, czyli prawa autorskie w języku angielskim. Symbol został po raz pierwszy oficjalnie wprowadzony do dziedziny prawnej przez Powszechną Konwencję o Prawach Autorskich (Konwencja Genewska) w 1952 roku i pierwotnie miał na celu zapewnienie autorom możliwości ochrony ich twórczości bez dopełniania skomplikowanych formalności. Dziś symbol praw autorskich jest powszechnie używany na całym świecie do informowania konsumentów treści, że dany utwór jest chroniony prawem autorskim.

Ikonę praw autorskich można co do zasady umieścić na dowolnym utworze, ale najczęściej oznacza się nią teksty, fotografie i rysunki. Aby z niego skorzystać, nie trzeba dopełniać żadnych formalności – prawo to przysługuje każdemu autorowi, który chce poinformować, że przedmiot własności intelektualnej należy do niego.

Znak praw autorskich składa się z następujących elementów:

  • litery C w kółku;
  • nazwiska lub pseudonimu posiadacza praw autorskich;
  • roku stworzenia tekstu/filmu/grafiki;
  • informacji „Wszelkie prawa zastrzeżone”.

Dzięki tym informacjom każdy, kto polubi ten lub inny materiał, może zwrócić się bezpośrednio do jego autora o zgodę na kopiowanie i powielanie. A jednak problem nieuczciwego wykorzystywania treści z roku na rok staje się coraz bardziej dotkliwy, co doprowadziło do powstania projektu unijnej dyrektywy o prawie autorskim (dyrektywa w sprawie praw autorskich i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym), mającej zapewnić dodatkową ochronę autorom.

Oznaczenia znaków towarowych

Znak towarowy to słowo, fraza, symbol, wzór, kolor, dźwięk lub ich kombinacja, która służy do identyfikacji źródła towarów lub usług. Często pojawiają się pytania o to, jak należy używać znaków towarowych. Niewłaściwe wykorzystanie znaku towarowego, także przez osoby trzecie (w tym na licencji), może skutkować utratą praw do znaku towarowego.

™, ℠ lub ®

Oznaczania te mają na celu poinformowanie opinii publicznej, że znak poprzedzający symbol jest znakiem towarowym. Zawiadomienie może służyć jako ostrzeżenie dla innych osób przed używaniem znaku i może zapewnić korzyści dowodowe w przypadku ewentualnych roszczeń z tytułu naruszenia.

TM jest używany dla znaków towarowych prawa zwyczajowego, które reprezentują towary lub usługi, które nie są zarejestrowane w Urzędzie Patentowym RP. Symbol ™ (trade mark) i fraza „znak towarowy” są interpretowane jako obejmujące zarówno znak towarowy, jak i znak usługowy. Tak więc w przypadku znaków niezarejestrowanych poprawne jest użycie symbolu ™.

SM (service mark) to oznaczenie używane dla znaków towarowych prawa zwyczajowego, które są usługą. Ten symbol jest mniej powszechny (po części dlatego, że oznaczenie ™ jest szersze i bardziej rozpoznawalne).

Z kolei ® stosowane jest w przypadku zarejestrowanych znaków towarowych.  Symbol ten może być używany tylko po uzyskaniu wpisu do unijnej lub krajowej rejestracji patentów (w Urzędzie Patentowym RP). Warto wiedzieć, że zastosowanie symbolu ® dla niezarejestrowanego znaku towarowego jest wykroczeniem w świetle polskiego prawa i grozi karą grzywny w wysokości do 5000 zł.

Zdjęcie główne; Negative Space/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co ze zużytymi maseczkami? Naukowcy mają kilka ciekawych pomysłów
Co ze zużytymi maseczkami? Naukowcy mają kilka ciekawych pomysłów
Jednorazowe maseczki zalewają świat. Oto jak firmy i naukowcy szukają dla nich zastosowania.
Zdrowy jak ryba… ale czy na pewno?
Zdrowy jak ryba… ale czy na pewno?
W jaki sposób ryby mogą nam zaszkodzić i które są szczególnie niebezpieczne? O tym przeczytasz w naszym artykule.
Jaki naprawdę jest polski konsument?
Jaki naprawdę jest polski konsument?
Nie każdy polski konsument jest taki sam. Przeczytaj, czy pandemia zmieniła przyzwyczajenia zakupowe Polaków.
Ostatnie wpisy