Ekonewsy

Jak firma może być eko?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Obecnie ochrona środowiska to ważny temat w debacie społecznej, a racjonalne gospodarowanie zasobami i odpadami to standard, którego konsumenci wymagają od większości firm. Przeczytaj, jakie zrównoważone działania warto podjąć w ramach prowadzenia przedsiębiorstwa. 

W ostatnich latach świadomość konsumentów dotycząca kwestii ekologii i ochrony środowiska wzrosła i dla wielu osób stała się ważnym czynnikiem przy zakupie produktu czy decydowaniu o skorzystaniu z określonych usług. Coraz więcej osób podejmuje temat m.in. nieprawidłowego zarządzania odpadami, nierównego zatrudnienia czy stosowania przez firmy niebezpiecznej dla zdrowia chemii do konserwacji ubrań. Konsumenci są również wyczuleni na tzw. greenwashing, czyli działania marketingowe, które mają na celu wytworzenie mylnego wrażenia, że dany produkt jest przyjazny środowisku. Zamiast decydować się na wprowadzanie w błąd klientów, lepiej jest stopniowo wprowadzać niewielkie działania, które przyniosą widoczny efekt w przyszłości.

Produkcja i pakowanie w duchu zero waste

Przy produkowaniu towarów czy pakowaniu zamówień internetowych do wysyłki warto korzystać z materiałów pochodzących z recyklingu. Dobrze jest stosować także naturalne tkaniny i materiały, które są trwałe i mogą zostać ponownie wykorzystane. Przy pakowaniu warto stosować również biodegradowalne opakowania i papierową taśmę klejącą jako zamienniki dla szkodliwego i długo rozkładającego się plastiku.

Korzystanie z energii odnawialnej

Aby zoptymalizować zużycie energii, warto podjąć działania mające przystosować budynek firmy do korzystania z rozwiązań wspierających zrównoważony rozwój. Inwestycja w panele fotowoltaiczne zintegrowane z budynkiem, takie jak te tutaj: https://mlsystem.pl/fotowoltaika-warszawa/, pozwala na oszczędności wynikające z samodzielnej produkcji energii i większą niezależność od rosnących cen ogrzewania. Nowoczesne budynki i biurowce nie tylko czerpią energię ze źródeł odnawialnych, ale również są wyposażone w zielone enklawy oraz zbiorniki  umożliwiające retencjonowanie wody. Warto zamontować przed budynkiem również stojaki na rowery i zachęcać pracowników do korzystania z ekologicznych form przemieszczania się po mieście. Aby ograniczyć zużycie energii, należy wprowadzić energooszczędne oświetlenie biur i lokali, a także zrezygnować z ogrzewania pustych pięter i pomieszczeń w sytuacji, gdy pracownicy przebywają na home office. 

Elektroniczny obieg dokumentów 

Wprowadzenie systemu elektronicznych paragonów, faktur, dokumentów i korespondencji przyspieszy cały proces ich rozpatrywania, a przy tym pozwoli ograniczyć zużycie papieru. Wdrożenie elektronicznego obiegu dokumentów pozwala także na szybszy dostęp do informacji archiwalnych i podniesienie poziomu bezpieczeństwa informacji w przedsiębiorstwie. Jest to rozwiązanie korzystne zarówno dla środowiska, jak i dla osób pracujących zdalnie lub przebywających w delegacji służbowej. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Laura Tancredi

Magistrantka sztuki pisania. Marzy o tym, żeby wydać własną książkę. Interesuje się wpływem mediów społecznościowych na kształtowanie wizerunku.
Ekonewsy
Jak ekonomiczne i skuteczne technologie zmieniają przemysł poligraficzny?
Odkryj, jak innowacje technologiczne przyczyniają się do poprawy efektywności i redukcji kosztów w przemyśle poligraficznym, tworząc nową erę druku.
Czytaj Więcej
Ekonewsy
Kubki papierowe, czyli ekologiczna i praktyczna alternatywa dla plastikowych produktów
Zastanawiasz się, dlaczego kubki papierowe są tak ważne? Przekonajmy się razem.
Czytaj Więcej
Ekonewsy
Naczynia jednorazowe ekologiczne i ich zalety! Wspólnie możemy zadbać o planetę
W tym artykule przyjrzymy się naczyniom jednorazowym ekologicznym i ich zaletom, a także sposobom, w jakie możemy wspólnie zadbać o naszą planetę.
Czytaj Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *