Ochrona środowiska to obecnie temat numer jeden, a ekologiczne opakowania tworzone są z coraz to bardziej biodegradowalnych surowców. Słomki z fusów kawy, łyżeczki ze skrobi ziemniaczanej. Teraz czas na reklamówki z nici pajęczych, nad którymi pracują naukowcy z Cambridge.
Grono uczonych z Cambridge zainspirowanych wytrzymałością pajęczyny stworzyło polimer, które tak samo jak pajęcze nici, czy też jedwab, składa się z białka. Białka są roślinne, dzięki czemu opakowania stworzone z nich będzie można kompostować. Wspomniany polimer jest przyjazny dla środowiska i wytwarzany z roślin. Cały proces produkcyjny nie potrzebuje wiele energii, a jak podkreślają naukowcy, tworzywo jest wodoodporne, niezwykle trwałe i może okazać się alternatywą dla plastiku, i to na skalę przemysłową.
Badacze odtworzyli strukturę z białka, które jest ubocznym produktem podczas produkcji oleju sojowego. Co prawda, z roślinnego białka ciężko stworzyć odpowiednią strukturę, ale po poddaniu materiału wysokiej temperaturze, roztworowi kwasu octowego i z pomocą ultradźwięków jest to możliwe. Jak? Kiedy usunięty zostanie roztwór tworzy się w wodzie błona, która zbudowana jest z roślinnego tworzywa, a w dodatku jest nierozpuszczalna. Polimer nie posiada substancji toksycznych, więc nie jest szkodliwy dla zdrowia ludzkiego.
Pajęczy produkt będzie komercjalizowany przez spółkę Xampla. Ma ona zamiar jeszcze w tym roku stworzyć i wprowadzić na rynek kapsułki oraz saszetki, które zastąpią opakowania z folii LDPE.
źródło zdjęcia głównego: pexels.com