Wyjątkowy sklep z kosmetykami na stłuczenia. O co chodzi?

Działania CSR
Wyjątkowy sklep z kosmetykami na stłuczenia. O co chodzi?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

„Rumianki i bratki – naturalne kosmetyki SKLEP” to w rzeczywistości ukryta pomoc dla ofiar przemocy domowej. Na pomysł nietypowej inicjatywy wpadła 18-letnia Krysia Paszko.

Przez kwarantannę, obostrzenia i przymusową pracę zdalną, ofiary są praktycznie zamknięte ze swoimi oprawcami. Stresujące i kryzysowe warunki dodatkowo prowokują agresywne zachowania ze strony partnerów, rodziców czy opiekunów. W czasie pandemii przemoc w polskich domach wzrosła o 40%. Ta zatrważająca statystyka zmusza nas do szukania nowych sposobów na pomaganie osobom dotkniętym przemocą domową.

Kosmetyki, które ratują skórę

Pomysłodawczyni wyjątkowego sklepu internetowego na „potłuczenia, obrzmienia i zasinienia” zainspirowała się działaniami Francji. Tam ofiary przemocy mogą otrzymać pomoc w aptece, prosząc o maseczkę numer 19. Za swój pomysł Krysia Paszko otrzymała Nagrodę za Solidarność Obywatelską w walce z pandemią.

Skorzystanie z oferty sklepu „Rumianki i bratki” to zaszyfrowana wiadomość z prośbą o pomoc, wsparcie lub interwencję. „Klienci” sklepu mogą skorzystać z konsultacji psychologicznych lub poprosić o wezwanie policji. Wystarczy, że skontaktują się ze „sklepem” przez Facebooka lub maila.

„Sklep” zaczął swoją pracę w kwietniu 2020 roku i w ciągu 9 miesięcy odebrał ponad 350 zgłoszeń. Jednak wiele ofiar przemocy w obawie przed konsekwencjami ze strony oprawcy, nie przyznaje się do problemu i nie prosi o pomoc. Trudno poinformować kogoś o agresywnym domowniku, gdy cały czas jesteśmy w jego towarzystwie. Takie inicjatywy jak „Rumianki i bratki” mogą pomóc osobom poszkodowanym ominąć tę przeszkodę i dodać im odwagi.

Zdj. główne: Christian Wiediger/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Okres wolny od pracy? PLNY LALA z myślą o kobiecych dniach
Okres wolny od pracy? PLNY LALA z myślą o kobiecych dniach
Płatny dzień wolny na najgorszy dzień okresu – PLNY LALA zachęca inne firmy do przyłączenia się.
Carrefour Polska ułatwia segregację odpadów
Carrefour Polska ułatwia segregację odpadów
Carrefour Polska, że wprowadza system oznakowania przygotowany przez Koalicję 5 Frakcji. Ma to pomóc konsumentom właściwie segregować odpady.
Jak pandemia wpłynęła na skargi konsumenckie?
Jak pandemia wpłynęła na skargi konsumenckie?
Czy przedsiębiorcy respektują prawa konsumentów w pandemii? Zobacz, na co i jak często klienci skarżyli się w 2020 roku.
Ostatnie wpisy