RRSO – co to jest i jak obliczyć dla kredytu?

RRSO – co to jest i jak obliczyć dla kredytu?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Na rynku są dostępne różne rodzaje kredytów na sfinansowanie konkretnego celu lub dowolnych wydatków. Różnią się od siebie nie tylko przeznaczeniem, ale także wysokością opłat i warunkami spłaty. Jednym z najważniejszych parametrów każdego kredytu jest RRSO, który często jest czynnikiem decydującym o wyborze danego produktu. Co to jest i jak go obliczyć? Wyjaśniamy!

Co to jest RRSO?

Każdy ma inne oczekiwania względem kredytu, dlatego banki oferują elastyczne warunki współpracy z możliwością dopasowania oferty do indywidualnych potrzeb. Możesz więc precyzyjnie określić kwotę dofinansowania i liczbę rat, aby były najwygodniejsze do spłaty. Szeroki zakres wyboru kwoty i okresu spłaty nie powinny być najważniejszymi kryteriami podczas wyboru kredytu. Znacznie istotniejsze są pozostałe parametry, które decydują o kosztach doliczanych do podstawowej kwoty dofinansowania. Jednym z nich jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, czyli RRSO. Jest to wskaźnik informujący o kosztach zaciągniętego kredytu, które będziesz musiał spłacić. RRSO obejmuje takie elementy jak:

 • odsetki,
 • prowizje,
 • oprocentowanie nominalne,
 • dodatkowe opłaty pobierane przez bank,
 • marże,
 • ubezpieczenie,
 • koszty przygotowania i obsługi kredytu.

Wartość RRSO jest wyrażana w procentach i informuje o kosztach kredytu w skali roku. Produkty udzielane krótkoterminowo będą więc zawsze miały wyższy wskaźnik RRSO niż te z wydłużonym okresem spłaty.

Jak obliczyć RRSO?

Instytucje finansowe mają obowiązek informowania klientów o wszystkich opłatach doliczanych do podstawowej kwoty kredytu oraz wysokości RRSO. Jest on zazwyczaj podawany dla przykładu reprezentatywnego, ale możesz go obliczyć samodzielnie, aby sprawdzić koszt kredytu o innych parametrach. Najprostszym rozwiązaniem jest kalkulator RRSO, który automatycznie wyliczy procentową wartość wskaźnika w skali roku. Wystarczy wypełnić krótki formularz i podać w nim takie dane jak:

 • wysokość wnioskowanej kwoty,
 • okres kredytowania,
 • oprocentowanie nominalne kredytu,
 • opłaty dodatkowe pobierane przez banki,
 • prowizje,
 • rodzaj rat,
 • pozostałe koszty udzielenia kredytu.

Wartość RRSO można też obliczyć ze wzoru matematycznego, jednak jest on dość skomplikowany i narażony na duże ryzyko błędu. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z internetowego kalkulatora RRSO, który wymaga tylko podania kilku danych o kredycie.

Jak znaleźć kredyt z korzystnym RRSO?

Na koszt kredytu składa się nie tylko oprocentowanie, ale także dodatkowe opłaty pobierane w danym banku. Różnice w ich wysokości mogą być znaczne, dlatego warto sprawdzić, która instytucja oferuje produkty z najniższym RRSO. Najkorzystniejszy kredyt gotówkowy uzyskasz z pomocą finanse.rankomat.pl, porównując ze sobą oferty z wielu banków. Na stronie znajdziesz też aktualny ranking najlepszych kredytów, w którym znajdziesz oferty z niskim RRSO i atrakcyjnymi warunkami  spłaty. Możesz też samodzielnie poszukać dla siebie odpowiedniego produktu w kalkulatorze, w którym wystarczy tylko wypełnić krótki formularz preferencyjny. Na tej podstawie narzędzie wygeneruje propozycje ofert o określonych przez Ciebie parametrach.

Zdjęcie główne: RODNAE Productions/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy ceny usług powinny być zawsze jawne?
Czy ceny usług powinny być zawsze jawne?
Cennik usług ujawniać czy nie? Podpowiadamy zalety i wady obu rozwiązań!
Pomysły na ograniczenie plastiku
Pomysły na ograniczenie plastiku
Sprawdź nasze wskazówki do codziennego życia, które pomogą Ci zmienić tryb życia na bardziej “zielony”?
Prośrodowiskowe opakowania od Upfield
Prośrodowiskowe opakowania od Upfield
Upfield Polska stawia na ekologiczne opakowania. Pojemnik po margarynie można wykorzystać np. do przechowywania żywności.
Ostatnie wpisy