Prezes UOKiK walczy z monopolizacją rynku. Zastrzeżenia m.in. do Telewizji Polsat

Prezes UOKiK walczy z monopolizacją rynku. Zastrzeżenia m.in. do Telewizji Polsat
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Press info

Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, rozpoczął dwa postępowania antymonopolowe. Jedno z nich dotyczy Telewizji Polsat, pozostałe także spółek z grupy kapitałowej Discovery.

Zarówno Polsat, jak i Discovery, produkują programy, które następnie sprzedają operatorom telewizyjnym i to właśnie od operatorów (ale też konsumentów) pochodzą liczne skargi w kierunku producentów. Zarzucają oni ograniczenia swobody kształtowania oferty programowej oraz wyboru programów telewizyjnych.

Głos płynący z rynku był jednoznaczny i wskazywał na pogłębiającą się nierównowagę między nadawcami lub dystrybutorami a operatorami, za co w konsekwencji płacą konsumenci. Z naszych ustaleń w ramach postępowania wyjaśniającego wynika, że powyższy stan jest konsekwencją polityki sprzedażowej nadawców lub dystrybutorów telewizyjnych – Telewizji Polsat oraz spółek z grupy Discovery.

Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny

O co tak naprawdę chodzi?

Operatorzy mają możliwość kupowania programów w określonych pakietach. Zostały one jednak skonstruowane w sposób, który niejako przymusza kupujących do wybrania bardzo dużej ilości programów – w przypadku Polsatu jest ich 28, a w przypadku Discovery co najmniej 6. Kupno pojedynczych kanałów jest bowiem zupełnie nieopłacalny dla operatorów. Dodatkowo, umowy zakupu pakietów wymuszają na operatorach, by ci umieszczali pewną część programów w swoich standardowych pakietach, które sami oferują klientom. Takie zachowanie stawia obie grupy w pozycji dominującej, a to może mieć fatalne skutki m.in. dla konsumentów.

Sposób sprzedaży programów operatorom kablowym wpływa również na sytuację konsumentów, którzy otrzymują ofertę odbiegającą od ich realnych potrzeb. Jeśli chcą oglądać swoje ulubione programy musza zapłacić również za takie, które w ogóle ich nie interesują.

Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny

Oczywiście, posiadanie silnej pozycji na rynku nie jest zabronione, ale jej nadużywanie już tak. Za takie zachowanie grozi kara nawet do 10% rocznego obrotu. Poniżej zamieszczamy całą wypowiedź Prezesa UOKiK na ten temat.

Wypowiedź Prezesa UOKiK Tomasza Chróstnego from UOKiK on Vimeo.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy wiesz ile mikroplastiku znajduje się w Twoim organizmie?
Czy wiesz ile mikroplastiku znajduje się w Twoim organizmie?
Mikroplastik w wodzie to zagrożenie dla środowiska, ekosystemu morskiego, a w konsekwencji dla ludzkiego zdrowia. Czy wiesz ile mikroplastiku dostaje się tygodniowo do organizmu?
Carrefour mówi „STOP marnowaniu żywności” – produkty tańsze nawet o 90%
Carrefour mówi „STOP marnowaniu żywności” – produkty tańsze nawet o 90%
Carrefour nie marnuje jedzenia – każdego dnia produkty przecenione nawet o 90%.
Pampersy dla dorosłych – skuteczne zabezpieczenie przy ciężkim nietrzymaniu moczu
Pampersy dla dorosłych – skuteczne zabezpieczenie przy ciężkim nietrzymaniu moczu
Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze artykułów higienicznych przy ciężkim nietrzymaniu moczu i jak prawidłowo dobrać ich rozmiar.
Tagi
Ostatnie wpisy