Czym różni się kredyt od leasingu?

Czym różni się kredyt od leasingu?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Kredyt i leasing to popularne metody użytkowania i nabywania sprzętu przez osoby fizyczne lub firmy. Są one oferowane zarówno przez banki, jak i instytucje finansowe, a to, które z nich zostanie wykorzystane, będzie zależeć od danego sprzętu, przeznaczenia, wygody, korzyści podatkowych itp. Istnieje szereg różnic między pożyczkami i leasingami. 

Leasing

Leasing to dokument prawny, określający stosunek między właścicielem aktywów (leasingodawcą) a leasingobiorcą. Umowa dzierżawy daje najemcy (najemcy, który wydzierżawia nieruchomość od wynajmującego zwanego leasingodawcą) prawo do posiadania nieruchomości na czas oznaczony. Najemca zapłaci wynajmującemu czynsz za użytkowanie nieruchomości. Leasing jest stosowany w wielu przypadkach, na przykład przy wynajmie domu lub leasingu samochodu.

Auto w garażu podziemnym
(fot. Popescu Andrei Alexandru, źródło: unsplash.com)

Leasing może być krótkoterminowy lub długoterminowy. Zwykle umowy najmu komercyjne są zawierane na dłuższy okres, a czynsze za mieszkania mogą być ustanawiane na krótsze okresy, nie dłuższe niż jeden rok. Najemca będzie miał większe prawa i obowiązki i będzie mógł korzystać z nieruchomości według własnego uznania, oczywiście bez jej uszkadzania. Ponieważ umowa najmu jest zawarta na czas określony, wynajmujący i najemca nie mogą wypowiedzieć umowy najmu w dowolnym momencie. Jeśli chcą wypowiedzieć umowę przed upływem tego okresu, mogą być zmuszeni do zapłacenia drugiej stronie kary.

Wybierając ofertę leasingu, warto spojrzeć na kalkulator leasingowy, dzięki któremu możliwe będzie wybranie najbardziej spersonalizowanej oferty.

Kredyt

Kredyt ma miejsce, gdy jedna strona (zwana pożyczkodawcą, którym zazwyczaj jest bank lub instytucja finansowa) zgadza się przekazać drugiej stronie (zwanej pożyczkobiorcą) sumę pieniędzy, która ma zostać zwrócona po określonym czasie. Pożyczkodawca będzie pobierał od pożyczkobiorcy odsetki od pożyczonych pieniędzy i będzie oczekiwał, że odsetki będą spłacane okresowo (zwykle co miesiąc). Pod koniec okresu kredytowania powinna nastąpić pełna spłata kapitału wraz z odsetkami. Warunki pożyczki powinny być określone w umowie pożyczki, która określa warunki spłaty, oprocentowanie i terminy spłaty.

Breloczek z kluczami do domu
(fot. Tierra Mallorca, źródło: unsplash.com)

Pożyczki są zaciągane z wielu powodów, takich jak zakup pojazdów, opłacenie czesnego, hipoteka na zakup mieszkania, pożyczki osobiste itp. Pożyczkodawcy, tacy jak banki i instytucje finansowe, zwykle sprawdzają wiarygodność pożyczkobiorcy przed pożyczeniem środków. Istnieje szereg kryteriów, które powinien spełnić kredytobiorca; które obejmują historię kredytową, wynagrodzenie/dochód, aktywa itp.

Podobnie, jak w przypadku leasingu, i tutaj dostępny jest kalkulator Kredyt i jego oferty będą dzięki temu łatwiejsze w wyborze.

Jaka jest różnica między leasingiem a pożyczką?

Banknoty i monety
(fot. Katie Harp, źródło: unsplash.com)

Leasing i pożyczki są do siebie dość podobne, ponieważ są to metody, z których korzystają osoby fizyczne lub korporacje, aby korzystać, a często nabywać, sprzęt, pojazdy, mieszkanie lub czerpać inne korzyści, za które nie mogą od razu w całości zapłacić. Istnieje wiele różnic między zaciągnięciem kredytu a leasingiem.

Leasing nie wymaga wpłaty zadatku, a leasing finansuje jedynie wartość sprzętu do czasu trwania leasingu. Kredyt wymaga wpłaty zadatku, a pozostała kwota jest finansowana z pożyczki. Zaciągając pożyczkę, pożyczkobiorca jest zobowiązany do zastawienia innych aktywów (innych niż finansowany) jako zabezpieczenia, ale w przypadku leasingu przedmiot będący przedmiotem leasingu jest traktowany jako zabezpieczenie.

Pożyczka może mieć stałą lub nawet zmienną stopę procentową, co może utrudniać przewidywanie przyszłych płatności, podczas gdy leasing ma zwykle stałą okresową płatność. W przypadku leasingu leasingobiorca może mieć możliwość odliczenia od podatku całej kwoty leasingu, podczas gdy w przypadku pożyczki część spłaty kredytu może zostać potrącona jako odliczenie od podatku z tytułu odsetek i amortyzacji. Jeżeli leasing jest leasingiem operacyjnym, aktywa są wykazywane jako koszty i nie są wykazywane w bilansie, natomiast aktywa z tytułu pożyczek są wykazywane jako aktywa, a kwota pożyczki jest wykazywana jako zobowiązanie w bilansie, co może mieć wpływ na obliczanie wskaźnika finansowego. W obu przypadkach warto sprawdzić zarówno kalkulator kredytu, jak i kalkulator leasingu, by dobrać właściwą ofertę.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
„Tip dla załogi”. Miły gest restauracji Kręglickich
„Tip dla załogi”. Miły gest restauracji Kręglickich
Warszawscy restauratorzy mile zaskoczyli swoich pracowników. Przeczytaj o mikołajkowej akcji „Tip dla załogi”.
Co ze zużytymi maseczkami? Naukowcy mają kilka ciekawych pomysłów
Co ze zużytymi maseczkami? Naukowcy mają kilka ciekawych pomysłów
Jednorazowe maseczki zalewają świat. Oto jak firmy i naukowcy szukają dla nich zastosowania.
Wygodny Polak, czyli jak nasi rodacy traktują środowisko? [BADANIE]
Wygodny Polak, czyli jak nasi rodacy traktują środowisko? [BADANIE]
Czy Polacy są zaniepokojeni środowiskiem? Zobacz krótkie podsumowanie wyników najnowszego badania firmy Braincandy.
Ostatnie wpisy