Prawa konsumenta

Podstawowe prawo konsumenta? Prawo do informacji. Co nam zapewnia?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jednym z najważniejszych praw konsumenta jest prawo do rzetelnej informacji, dzięki której można podjąć obiektywną decyzję o zakupie towarów i usług. Czym jest prawo do informacji? W jaki sposób może być naruszane?

Czym jest prawo konsumenta do informacji?

Prawo do informacji zapewnia konsumentowi ochronę jego ekonomicznych interesów. Nie może zostać wprowadzony w błąd przez nieuczciwą reklamę. Podstawowymi informacjami, do których każdy konsument powinien mieć wgląd przed nabyciem towaru lub usługi, są: cena, metoda użytkowania oraz cechy towaru lub usługi.

Ochrona konsumenta przed informacją naruszającą jego prywatność

Informacja handlowa (np. w postaci gazetek reklamowych) nie może naruszać prawa konsumenta do prywatności. Konsument nie może otrzymywać materiałów reklamowych, jeśli sobie tego nie życzy.

Przykład: Pan Kowalski nie zgadza się na wkładanie do jego skrzynki materiałów reklamowych. Z tego powodu umieścił na bramce odpowiednią tabliczkę. W takiej sytuacji osoba zajmująca się dystrybucją materiałów reklamowych nie ma prawa wrzucać reklam do jego skrzynki.

Naruszanie prywatności konsumenta w postaci wrzucania do skrzynki niechcianych ulotek reklamowych może skutkować wystąpieniem przez konsumenta do sądu o naruszenie dóbr osobistych (Kodeks cywilny art. 24). W takiej sytuacji konsument ma prawo do:

  • natychmiastowego usunięcia skutków naruszenia;
  • złożenia przez sprawców naruszeń stosownego oświadczenia w sądzie;
  • wymuszenia na sprawcy zaprzestania dalszych naruszeń.

Kodeks cywilny art. 24 przewiduje, że konsument ma prawo żądać zadośćuczynienia za każde naruszenie prywatności np. wrzucenie gazetek do skrzynki. Najczęściej w przypadku naruszenia prywatności konsumenta nie jest wyrządzana szkoda majątkowa.

Zakaz informacji wprowadzającej w błąd

Wprowadzanie klienta w błąd, czyli emitowanie i rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji, jest naruszeniem podstawowego prawa konsumenta do informacji. Przez fałszywe informacje konsument nie jest w stanie podjąć obiektywnej decyzji o zakupie towaru lub usługi.

Polskie prawo zabrania stosowania reklam, które wprowadzają konsumenta w błąd. Reklama nie może w żaden sposób wpłynąć na decyzję klienta co do zakupu towaru lub usługi. Jeśli tak się stanie, to UOKiK może nałożyć na taką firmę dotkliwą karę.

Rodzaje reklam godzące w swobodę oceny i wyboru konsumenta:

  • reklama nierzeczowa – wyeksponowanie cech towaru lub usługi, które w żaden sposób nie powinny wpływać na ocenę oraz odwoływanie się do argumentów emocjonalnych (wywoływanie silnych emocji, np. gniewu, lęku);
  • reklama ukryta reklama z pozoru ma czysto informacyjny przekaz, lecz w zakamuflowany sposób przekazuje własną perswazję. Jest to reklama oddziaływająca na podświadomość;
  • wprowadzanie konsumenta w błąd znakowaniem żywności – na opakowaniu z używkami nie mogą być podawane wartości odżywcze produktu. Określa to Ustawa o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia z dnia 11 maja 2001 r. (Dz.U. z 2001 r., nr 63, poz. 634).

Zdj. główne: Giulia May/unsplash.com

Ekologiczna humanistka, dla której ważna jest jakość kupowanych produktów – na co dzień stara się wybierać te, które mają jak najmniej sztucznych dodatków. Mieszka w małym miasteczku, żyje zgodnie z filozofią slow life i slow fashion.
Brygida König
Polecane artykuły
Prawa konsumenta

Opakowania wypełnione do połowy i wysokie denka. Jak oszukują nas opakowania?

Wybierasz się na zakupy? Zobacz, na jakie triki producentów musisz uważać i jak oszukują Cię opakowania!
Czytaj Więcej
Prawa konsumenta

Nieuczciwe praktyki rynkowe - definicja i przykłady

Nie pozwól się nękać. Poznaj nieuczciwe praktyki rynkowe, które stosują przedsiębiorstwa wobec konsumentów.
Czytaj Więcej
Prawa konsumenta

Na jakie zapisy powinniśmy zwrócić uwagę w umowie ubezpieczenia autocasco?

W co warto zainwestować, a jakich zapisów w umowie z ubezpieczycielem unikać przy zakupie ubezpieczenia, aby nie przysporzyć sobie dodatkowych kosztów? Na podobne pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji. W...
Czytaj Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *