Kraków od lat ma jedne z najwyższych wskaźników zanieczyszczenia powietrza w kraju. Miasto nie poddaje się i podejmuje kolejne próby walki ze smogiem. Tym razem farbą.
W Krakowie już wprowadzono zakaz stosowania paliw stałych i z powodzeniem przeprowadzono akcję wymiany pieców. Na efekty nie trzeba było czekać długo – kolejne stacje monitoringu jakości powietrza odnotowują poprawę i spadek stężenia pyłów. Ale Kraków nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Teraz chwycił za pędzle i spraye.
W maju tego roku przy Bulwarze Wołyńskim artyści – grupa Murale Zooteka oraz Impas i Mehes – stworzyli ekologiczny mural oczyszczający powietrze. Inicjatorem akcji była firma Lajkonik. Malowidło przedstawia krakowskiego lajkonika oraz wawelskiego smoka.
Do stworzenia muralu wykorzystano specjalne farby fotokataliczne. Przy zetknięciu z powierzchnią zanieczyszczenia takie jak spaliny samochodowe, opary rozpuszczalników, dym tytoniowy, pył i gazy z kotłów grzewczych ulegają rozkładowi.
Mural według szacunków ma wydajność lasu o powierzchni 80 m² i jest w stanie dziennie pochłonąć spaliny emitowane przez 17 samochodów. Choć wydaje się, że jest to niewiele, to kolejny krok w dobrą stronę i bardzo estetyczny sposób walki z zanieczyszczeniami, dzięki któremu miasto oraz mieszkańcy zyskują podwójnie.
Ekologiczne murale coraz częściej pojawiają się w przestrzeniach miejskich i wydaje się, że ten trend będzie tylko przybierał na sile.
Zdjęcie główne: Joseph Pérez/unsplash.com