Czy ceny usług powinny być zawsze jawne?

Prawa konsumenta
Czy ceny usług powinny być zawsze jawne?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jawne ceny usług mają tyle samo wad i zalet, co utajnienie tych informacji na stronie. Każde z rozwiązań znajdzie swoich amatorów i ma uzasadnienie. Jakie rozwiązanie wybrać w naszej firmie?

Rozmowa o pieniądzach w naszej kulturze często bywa tematem tabu. Nie lubimy otwarcie mówić o tym ile zarabiamy, jednak ciekawi nas, ile zarabiają inni. Podobnie z cenami towarów i usług. Bardzo często, widząc oferty bez cennika, popadamy we frustrację. Wiedza o cenach oszczędziłaby nasz czas, który musimy poświęcić na e-mailowanie lub dzwonienie i dopytywanie. Jak to jest – czy ceny usług powinny być zawsze jawne?

Jawne ceny usług

Jawne ceny to z jednej strony jasna informacja dla klienta, z drugiej także dla konkurencji. Jest to jeden z głównych czynników, który sprawia, że przedsiębiorcy nie chcą oficjalnie informować o swoim cenniku. Chcąc uniknąć podawania konkretnej ceny możemy posłużyć się np. widełkami.

Jawne ceny mogą działać na klientów dwojako – dla jednych będzie to wygoda i jasna informacja, czy mogą sobie pozwolić na nasze usługi. Drudzy mogą być zniechęceni i bez możliwości dodatkowego wyjaśniania (co do zakresu usług, uzasadnienia, skąd dana cena) uciekną do konkurencji.

Niejawne ceny usług

Niejawne ceny usług wiążą się z częstszą i bardziej zintensyfikowaną obsługą klienta. Utajniając nasz cennik, musimy mieć świadomość, że potencjalni klienci będą dzwonić i e-mailować, dopytując o koszty. Takie rozmowy są czasochłonne, rozpraszają i odrywają od innych codziennych obowiązków.

Jeżeli jesteśmy pewni naszych umiejętności sprzedażowych przez telefon i wiemy, że jest to dla nas najlepsza droga dotarcia do klienta, to warto skorzystać z takiego rozwiązania. Przez telefon lub e-mail mamy także szansę na szczegółowe i bardziej precyzyjne dokonanie wyceny.

Cennik jawny czy niejawny – co wybrać?

Usługi to pojęcie niezwykle pojemne. Każdy biznes rządzi się swoimi prawami i zdecydowanie jest to jeden z czynników, który wpływa na to, czy cennik usług może być jawny czy nie. Inaczej sprawa wygląda w przypadku usług gastronomicznych, inaczej fryzjerskich, a jeszcze inaczej budowlanych.

Prowadząc restaurację, warto zdecydować się na jawne ceny. Świadcząc usługi remontowe możemy zdecydować się na nie dodanie cennika do strony lub określenie cen bazowych – zaczynających się od danej kwoty za usługę. Szczegółowe wyliczenia mogą wymagać pogłębionej analizy i rozmowy z klientem, być może wyceny na miejscu. W takich sytuacjach lepiej, aby klient kontaktował się z nami bezpośrednio i dopiero wówczas poznał cenę.

Co preferują klienci?

W dzisiejszych czasach klienci cenią sobie szybkość i wygodę załatwiania spraw. Jawne ceny usług i przejrzysty cennik na stronie internetowej to jedna ze składowych tej wygody. Klient od razu wie, czy proponowana przez nas cena jest dla niego do przyjęcia, czy uważa ją za atrakcyjną i adekwatną do zakresu wykonywanej usługi.

Nie zamieszczając cennika na stronie www, musimy zrobić wszystko, aby zachęcić klienta do kontaktu telefonicznego lub e-mailowego z naszą firmą. Prosty formularz kontaktowy, wskazane numery telefonu, pod które można dzwonić, oraz wyznaczenie godzin obsługi klienta.

To wszystko obowiązkowe elementy na stronie bez cennika. Warto uargumentować brak cennika – zamieścić wpis mówiący o indywidualnym szacowaniu kosztów itd. Klient powinien wiedzieć, że nasze działanie jest celowe i z czego wynika. Jest wówczas większa szansa, że chwyci za telefon i do nas zadzwoni, a nie jedynie zamknie okno przeglądarki zniechęcony brakiem szczegółowych informacji.

Zdjęcie główne: cottonbro/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybierać tusze do drukarek dla osiągnięcia najlepszych efektów kolorystycznych
Jak wybierać tusze do drukarek dla osiągnięcia najlepszych efektów kolorystycznych
Dowiedz się wielu ciekawych informacji an temat dobrych tuszy.
Zakupowy patriotyzm. W czym lokalny bazar jest lepszy od supermarketu?
Zakupowy patriotyzm. W czym lokalny bazar jest lepszy od supermarketu?
Chcesz przejść na zdrową, zbilansowaną dietę i zastanawiasz się, gdzie robić zakupy? Strzałem w dziesiątkę może być wizyta na lokalnym bazarku.
Jeśli chcesz odzyskać swoje pieniądze, nie rób tego! Błędy przy składaniu reklamacji
Jeśli chcesz odzyskać swoje pieniądze, nie rób tego! Błędy przy składaniu reklamacji
Kupiłeś wadliwy towar? Przeczytaj, jakich błędów unikać przy składaniu reklamacji.
Ostatnie wpisy