Co warto wiedzieć o rolnictwie wertykalnym?

Co warto wiedzieć o rolnictwie wertykalnym?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Coraz trudniejsze warunki klimatyczne, malejące zasoby wody słodkiej i ograniczona przestrzeń sprawiają, że tradycyjne rolnictwo boryka się z narastającymi problemami i niebawem może nie być w stanie zaspokoić potrzeb żywieniowych rosnącej populacji ludzkiej. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym kryzysem może być rolnictwo wertykalne. Dowiedz się, czym jest, jaki rodzaj upraw może obejmować i jakie rośliny jesteśmy w stanie wyhodować na farmach wertykalnych.

Czym jest rolnictwo wertykalne?

Uprawy wertykalne to idea, która powstała już na początku XX wieku, jednak postęp technologiczny pozwolił rozwinąć się jej dopiero w ciągu kilku minionych lat. Polega ona na zastąpieniu gleby, jako podłoża dla uprawianych roślin, specjalnie opracowanym system bezglebowym, w którym zastępowana jest ona neutralnym podłożem mineralnym lub napowietrzonym wodnym roztworem. Rośliny wzrastają natomiast na wózkach uprawowych, które znajdują się w zamkniętym pomieszczeniu z kontrolowanymi warunkami atmosferycznymi.

Jakie zalety niesie rolnictwo wertykalne?

Farmy wertykalne są bardzo uniwersalne, dzięki czemu można budować w różnego rodzaju obiektach, które wyszły już zużycia, np. magazynach, fabrykach, szkołach czy budynkach mieszkalnych albo w specjalnie przygotowanych do tego kontenerach. Jednak metoda ta niesie znacznie więcej korzyści, m.in.:

  • wzrastanie roślin przez cały rok, niezależnie od klimatu i pogody;
  • wykorzystanie pełnego potencjału genetycznego roślin, dzięki zapewnieniu im optymalnych warunków do wzrastania, co przekłada się na lepszy smak i mnóstwo wartości odżywczych;
  • redukcja zużycia wody dzięki zamkniętemu obiegowi;
  • brak odprowadzania środków chemicznych zawartych w pestycydach i nawozach do gleby i wód gruntowych.

Rodzaje upraw w rolnictwie wertykalnym

Rolnictwo wertykalne pozwala uprawiać w różny sposób, tworząc dla nich bezglebowe środowisko o różnym charakterze. Wyróżniamy trzy metody upraw wertykalnych, do których należą hydroponika, aeroponika i akwaponika.

Uprawy hydroponiczne

Jedną z metod jest uprawa hydroponiczna. Polega ona na tym, że rośliny umieszczone są w napowietrzonym roztworze wodnym, a pożywka trafia bezpośrednio do ich korzeni.

Uprawy aeroponiczne

W tym przypadku nie stosuje się podłoża uprawowego. Korzenie roślin znajdują się w powietrzu, a odżywiane są poprzez rozpylanie mgły, zawierającej niezbędne składniki odżywcze.

Uprawy akwaponiczne

Tutaj mamy do czynienia z niemal samowystarczalnym, bardzo zrównoważonym ekosystemem, który polega na równoczesnej uprawie roślin i ryb. Pomagają sobie one wzajemnie, bowiem ryby dostarczają roślinom pożyteczne kultury bakterii oraz składniki odżywcze, natomiast rośliny filtrują wodę.

Co można uprawiać dzięki rolnictwu wertykalnemu?

Rolnictwo wertykalne pozwala uprawiać tak naprawdę każdy rodzaj roślin. Możliwość dostosowania warunków na farmach wertykalnych pozwala stworzyć środowisko odpowiadające różnym rodzajom i gatunkom roślin. Najbardziej opłacalne jest natomiast uprawianie tzw. roślin szybkorosnących, tj. kiełków, mikroliści, sałat i ziół. Wybór powinien być oczywiście podyktowany zapotrzebowaniem lokalnego rynku i dokładną analizą biznesową.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co ze zużytymi maseczkami? Naukowcy mają kilka ciekawych pomysłów
Co ze zużytymi maseczkami? Naukowcy mają kilka ciekawych pomysłów
Jednorazowe maseczki zalewają świat. Oto jak firmy i naukowcy szukają dla nich zastosowania.
Tworzenie sklepów internetowych – jak przebiega i dlaczego warto zrobić to dobrze?
Tworzenie sklepów internetowych – jak przebiega i dlaczego warto zrobić to dobrze?
Obecnie, prawie każdy przedsiębiorca posiada w swojej ofercie możliwość robienia zamówień przez internet. To przekłada się na drastyczny wzrost konkurencji. Łatwo więc wywnioskować, że stworzenie solidnego sklepu internetowego jest kluczowe w kontekście promocji w sieci.
KFC z nowym sloganem. Zmianę wymusiła pandemia
KFC z nowym sloganem. Zmianę wymusiła pandemia
„Dobre, aż palce lizać”? Już nie. KFC zmienia swój sztandarowy slogan.
Ostatnie wpisy