Jak polskie przedsiębiorstwa dbają o zasoby wody?

Jak polskie przedsiębiorstwa dbają o zasoby wody?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

W tym roku Światowy Dzień Wody obchodziliśmy 22 marca w poniedziałek. Święto to zostało ustanowione 22 grudnia 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w ramach Agendy 21, podczas konferencji Szczyt Ziemi 1992 w Rio de Janerio. Powodem ustanowienia tego święta był fakt, że ponad miliard ludzi na całym świecie cierpi z racji braku dostępu do czystej pitnej wody.

Jak wszyscy wiemy, woda to niezbędny element życia każdego człowieka. Coraz bardziej jesteśmy świadomi podejmowania wszelkich działań w celu ochrony źródeł wody. Pogorszenie jakości wody pitnej następuje przez zanieczyszczenia toksycznymi związkami chemicznymi lub przez zanieczyszczenia mikrobiologiczne.

Światowy Dzień Wody, to okazja do uświadamiania społeczeństwa, w której udział bierze coraz więcej przedsiębiorstw, a polskie przedsiębiorstwa chętnie edukują, a także wdrażają w swoich zakładach procesy, które pozwolą chronić i oszczędzać wodę.

Polskie przedsiębiorstwa dbają o wodę

Nestlé Polska

W polskich zakładach Nestle wdraża się ciągle innowacyjne i efektywne procesy zarządzania wodą. Dla przykładu – instaluje się liczniki odrębne dla każdej linii produkcyjnej, w celu ich monitorowania. W zakładzie Nestlé Nutrition w Rzeszowie (tutaj produkuje się żywność dla dzieci i niemowląt marki Gerber oraz Bobo Frut) sporo inwestuje się w celu ochrony środowiska. Co ciekawe, każde takie przedwsięwzięcie przyniosło oszczędność co najmniej kilka tysięcy m3 wody rocznie.

Zainwestowano specjalną dwustopniową instalację „odwróconej osmozy”. Wdrożono proces wykorzystywania wody odzyskanej z procesu produkcji do regeneracji stacji uzdatniania wody. Wodę ponownie wykorzystuje się również do mycia warzyw. A także odzyskuje się wodę z mycia pustych opakować i procesu pasteryzacji do produkowania pary wodnej w kotłowni oraz do chłodzenia. To pozwala zaoszczędzić  14 600 m3 wody rocznie. Dzięki takim działaniom w ciągu ostatniej dekady w Nestle Polska udało się ograniczyć zużycie wody w zakładach produkcyjnych o 18% na tonę produktu.

– Woda, jako kluczowy zasób, jest w centrum naszych działań. Dbanie o nią w naturalny sposób wpisuje się w naszą strategię – mówi Tomasz Korytkowski, Kierownik ds. Integracji i Zrównoważonego Rozwoju w Nestlé Polska – Dzięki m.in. wdrażaniu zamkniętych obiegów, procesów odzysku oraz programów oszczędnościowych, w ciągu ostatniej dekady ograniczyliśmy zużycie wody w naszych zakładach produkcyjnych o 18 proc. na tonę produktu.

Grupa Żywiec i Żywiec Zdrój

Grupa Żywiec oraz Żywiec Zdrój powołały Koalicję na rzecz retencji „Dbamy o wodę”. Ma ona ana celu poprzez edukację i współpracę z podmiotami prywatnymi i publicznymi wzywać do działania na rzecz ochrony zasobów wodnych na terenach Żywca. To pierwsze tego typu partnerstwo firm w Polsce.

Woda jest najcenniejszym surowcem zarówno w przyrodzie, jak i w naszej działalności. Nie możemy pozostać obojętni na wpływ zmian klimatycznych na jej zasoby. Dzięki koalicji wychodzimy poza branże piwną i łączymy siły z Żywiec Zdrój – inną ważną firmą produkcyjną Beskidu Żywieckiego. Na tym regionalnym fundamencie chcemy stworzyć silne partnerstwo wszystkich, którym bliski jest zrównoważony rozwój Żywiecczyzny. Jestem przekonany, że poprzez edukowanie i zwiększanie świadomości na temat potrzebnych działań związanych z retencją pomożemy skutecznie chronić zasoby wody dla przyszłych pokoleń – podkreśla Simon Amor, prezes Grupy Żywiec.

Również wiele przedsiębiorstw wodociągowych edukuje i komunikuje o oszczędzaniu wody.

Wodociągi Miasta Krakowa każdego dnia podejmują starania, aby zapewnić krakowianom ciągły dostęp do najwyższej jakości wody pitnej. Konsekwentnie realizując programy inwestycyjne o olbrzymiej skali i zakresie, rozbudowujemy infrastrukturę wodociągową, prowadzimy remonty i modernizacje już istniejącej. Angażujemy nie tylko własne środki, ale skutecznie pozyskujemy dotacje z Unii Europejskiej. Od kilkunastu lat nasza aktywność daleko wykracza poza obszar niezbędny do zapewnienia realizacji podstawowych celów działalności, czy też spełnienia warunków nakreślonych obowiązującymi regulacjami prawnymi. Racjonalne korzystanie z zasobów środowiska naturalnego to wartości, które uważamy za priorytetowe i przekazujemy kolejnym pokoleniom krakowian. Nasze wielokierunkowe działania edukacyjne i informacyjne mają na celu kształtowanie i rozwój świadomości ekologicznej naszych odbiorców, zwłaszcza tych najmłodszych – podają Wodociągi.

Warto wdrażać w naszej codzienności proste sposoby na oszczędność wody i co ważne – edukować o tym młodsze społeczeństwo.

źródło zdjęcia głównego: pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jeśli chcesz odzyskać swoje pieniądze, nie rób tego! Błędy przy składaniu reklamacji
Jeśli chcesz odzyskać swoje pieniądze, nie rób tego! Błędy przy składaniu reklamacji
Kupiłeś wadliwy towar? Przeczytaj, jakich błędów unikać przy składaniu reklamacji.
Jak restauracje mogą dbać o ekologię?
Jak restauracje mogą dbać o ekologię?
Proekologiczne działania zachęcają gości do odwiedzenia restauracji. Oto kilka sposobów na sprawienie, żeby Twoja knajpa stała się bardziej zielona.
Czy materiały drukowane mogą wpłynąć na nasze zdrowie?
Czy materiały drukowane mogą wpłynąć na nasze zdrowie?
Dowiedz się jak wybór materiałów drukowanych może wpływać na Twoje zdrowie. Artykuł zawiera świeże spojrzenie na to, jak technologie druku i rodzaje tuszów mogą w różny sposób oddziaływać na nasz organizm.
Ostatnie wpisy