Działalność gospodarcza za granicą – co musisz wiedzieć?

Działalność gospodarcza za granicą – co musisz wiedzieć?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Planujesz rozpocząć działalność gospodarczą za granicą? Powinieneś wiedzieć, że istnieją pewne kwestie do rozważenia. Sprawdzamy, jak to wygląda – między innymi na przykładzie Niemiec. Poniżej znajdziesz niezbędne informacje.

Wymagania prawne

Każde państwo ma swoje specyficzne wymagania prawne dotyczące zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej. W niektórych krajach wymagana jest rejestracja firmy, uzyskanie licencji i zezwoleń, a także spełnienie określonych standardów i wymagań, aby móc prowadzić firmę. Przed rozpoczęciem działalności upewnij się, że wpisujesz się w te ramy i bez przeszkód możesz planować biznes w danym miejscu.

Przykładowo w Niemczech nie jest konieczny meldunek, jeśli przedsiębiorca skorzysta z użyczenia adresu meldunkowego. Wówczas ten niemiecki adres będzie widniał jako miejsce prowadzenia firmy i tam będą przysyłane wszelkie dokumenty. Użyczaniem takiego adresu zajmują się uprawnione biura. Szczegóły znajdziesz tutaj: zakładanie działalności gospodarczej Niemcy.

Podatki

Podatki są jednym z najważniejszych czynników, które musisz wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem działalności gospodarczej za granicą. W zależności od kraju, w którym prowadzisz biznes, mogą obowiązywać różne stawki podatkowe oraz różne zasady opodatkowania.

Wracając do naszego przykładu – mając firmę budowlaną w Niemczech, możesz się starać o zwolnienie z podatku budowlanego. A jeśli zleceniodawca lub go potrącił (15 procent od wystawionej faktury), to możesz się starać o zwrot podatku, czyli o Freistellung, składając odpowiedni wniosek do niemieckiego urzędu skarbowego.

Kultura biznesowa

Kultura biznesowa może znacznie się różnić w zależności od kraju. Warto wcześniej zaznajomić się z normami i wartościami kulturowymi, które rządzą biznesem w danym kraju, aby w przyszłości uniknąć ewentualnych nieporozumień i niepowodzeń.

Język

Wielu przedsiębiorców podejmuje działalność gospodarczą za granicą, nie znając języka obcego. Musisz mieć świadomość, że bez tego trudno będzie nawiązać dobre relacje nie tylko z klientami, ale również z partnerami biznesowymi.

Rynek

Przed podjęciem decyzji o założeniu firmy za granicą, dokładnie przeanalizuj rynek, na którym chcesz działać. Zwróć uwagę na konkurencję, trendy rynkowe, preferencje konsumentów oraz wszelkie przeszkody, jakie mogą się pojawić.

Finanse

Na koniec jeszcze jedna ważna kwestia. Mianowicie rozpoczęcie działalności gospodarczej za granicą może wymagać znacznych nakładów finansowych. Chodzi na przykład o koszty rejestracji firmy, marketingu, wynajmu biura oraz wszelkie inne opłaty związane z prowadzeniem działalności.

To już wszystkie wskazówki. Jeśli potrzebujesz jeszcze więcej informacji, znajdziesz je na stronie https://europrofi.eu/. Powodzenia!

Fot.: fauxels/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czego wymaga Kodeks Dobrych Praktyk dla franczyzobiorców?
Czego wymaga Kodeks Dobrych Praktyk dla franczyzobiorców?
W 2021 roku przedstawiono Kodeks Dobrych Praktyk dla rynku franczyzy. Sprawdzamy, co dokładnie reguluje ten dokument.
Jak pobyt w sanatorium może wpłynąć na zdrowie?
Jak pobyt w sanatorium może wpłynąć na zdrowie?
Sanatorium to miejsce, gdzie ludzie udają się nie tylko w celu wypoczynku, ale przede wszystkim po to, by zadbać o swoje zdrowie.
Jeśli chcesz odzyskać swoje pieniądze, nie rób tego! Błędy przy składaniu reklamacji
Jeśli chcesz odzyskać swoje pieniądze, nie rób tego! Błędy przy składaniu reklamacji
Kupiłeś wadliwy towar? Przeczytaj, jakich błędów unikać przy składaniu reklamacji.
Ostatnie wpisy