Czy ubezpieczenie musi być drogie? Nie – powinno być opłacalne!

Czy ubezpieczenie musi być drogie? Nie – powinno być opłacalne!
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Niewiele osób ma świadomość tego, jak istotne jest ubezpieczenie swojego domu bądź mieszkania i jak duży wpływ ma na całe przyszłe życie. Służy, wbrew obiegowej opinii, nie do ochrony dobytku przed jego zniszczeniem, a przed skutkami finansowymi, które powstają z tytułu wystąpienia awaryjnej sytuacji. Warto wśród nich wymienić np. powszechne pożary lub zalania, które mogą przydarzyć się w praktycznie każdym lokalu – również w tym, który z pozoru wydaje się odpowiednio zabezpieczony. Czy jednak ubezpieczenie jest kosztowne? Jak się okazuje – nie.

Z czym wiąże się ubezpieczenie domu lub mieszkania?

Zakup ubezpieczenia domu lub mieszkania to z pozoru dość trudne zadanie. Trzeba się bowiem skontaktować z agentem ubezpieczeniowym lub ulubionym towarzystwem, ustalić wszystkie szczegóły i podpisać wielostronicową umowę. Zazwyczaj tak jest. Mimo rozwoju technologii w dalszym ciągu wiele osób ufa wyłącznie pracownikom wybranych agencji, podczas gdy tak naprawdę warto wziąć pod uwagę także usługi on-line. Najpierw jednak zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, czym jest ubezpieczenie mieszkania.

Ubezpieczenie ma formę polisy, zawieranej pomiędzy właścicielem lub zarządcą danego budynku a towarzystwem ubezpieczeniowym i polega na możliwości uzyskania odszkodowania na skutek wystąpienia ryzyk zawartych w danej umowie. Należą do nich takie sytuacje, jak:

  • pożary,
  • powodzie,
  • naruszenia ścian konstrukcyjnych w wyniku np. silnego wiatru,
  • zerwanie dachu,
  • i wiele innych.

Polisa w wariancie podstawowym obejmuje zatem głównie szkody powstałe w elementach stałych budynku, tj. ściany, kafelki oraz podłogi. Wariant rozszerzony z kolei obejmuje również straty materialne wynikające z np. kradzieży lub uszkodzenia przedmiotów ruchomych. Oczywiście wiąże się to z nieco wyższymi kosztami w ujęciu miesięcznym i rocznym, jednak niewspółmiernie małymi w stosunku do wysokości strat.

Koszt ubezpieczenia uzależniony jest np. od:

  • sumy ubezpieczenia, różnej zależnie od wielkości mieszkania oraz lokalizacji,
  • liczby ryzyk zawartych w polisie (im więcej, tym drożej),
  • skonfigurowania poszczególnych opcji pod swoje własne, prywatne wymagania.

Przeważnie koszt rocznego ubezpieczenia wynosi już od nieco ponad 100 złotych za najtańszy wariant do nawet ponad 1000 zł w przypadku polis szczególnie rozbudowanych.

Czy ubezpieczenia są kosztowne? Co w ich wyniku można zyskać?

Warto wiedzieć, że w przypadku uszkodzeń niektórych domów i mieszkań przywrócenie ich stanu do tego sprzed nieszczęśliwego wydarzenia może kosztować więcej, niż postawienie go na nowo. Naruszenie konstrukcji nośnych i brak zgody na użytkowanie dla wielu osób oznacza zupełny brak dachu nad głową. Oczywiście w przypadku, gdy nie mają własnej polisy.W sytuacji odwrotnej. tj. gdy nieszczęśliwy wypadek był objęty ubezpieczeniem, osoba odpowiedzialna może liczyć na odszkodowanie w ustalonej kwocie, np. wartości całego mieszkania lub domu, gdy jego uszkodzenia były na tyle wielkie. Warto przejrzeć ubezpieczenie domu – ranking, aby zapoznać się z ofertami najpopularniejszych firm ubezpieczeniowych na całym krajowym rynku.

Fot.: Leon Seibert/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

jeden × jeden =

  • omeleq 27.09.2022

    Ile jest ubezpieczeń, które na prawdę nie są oszustwami?

Rekomendowane
Jak personalizowane opakowania mogą wspierać zrównoważony rozwój w biznesie
Jak personalizowane opakowania mogą wspierać zrównoważony rozwój w biznesie
Odkryj, jak personalizowane opakowania mogą przyczynić się do zrównoważonego rozwoju, zwiększając atrakcyjność marki i wspierając działania proekologiczne.
UNICEF w hiszpańskiej kampanii zwraca uwagę na kwestię karmienia piersią w miejscu publicznym
UNICEF w hiszpańskiej kampanii zwraca uwagę na kwestię karmienia piersią w miejscu publicznym
Awantura o karmienie piersią. Czy kobiety powinny to robić w miejscach publicznych?
Nieuczciwe praktyki rynkowe – definicja i przykłady
Nieuczciwe praktyki rynkowe – definicja i przykłady
Nie pozwól się nękać. Poznaj nieuczciwe praktyki rynkowe, które stosują przedsiębiorstwa wobec konsumentów.
Ostatnie wpisy