Czy ubezpieczenie musi być drogie? Nie – powinno być opłacalne!

Czy ubezpieczenie musi być drogie? Nie – powinno być opłacalne!
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Niewiele osób ma świadomość tego, jak istotne jest ubezpieczenie swojego domu bądź mieszkania i jak duży wpływ ma na całe przyszłe życie. Służy, wbrew obiegowej opinii, nie do ochrony dobytku przed jego zniszczeniem, a przed skutkami finansowymi, które powstają z tytułu wystąpienia awaryjnej sytuacji. Warto wśród nich wymienić np. powszechne pożary lub zalania, które mogą przydarzyć się w praktycznie każdym lokalu – również w tym, który z pozoru wydaje się odpowiednio zabezpieczony. Czy jednak ubezpieczenie jest kosztowne? Jak się okazuje – nie.

Z czym wiąże się ubezpieczenie domu lub mieszkania?

Zakup ubezpieczenia domu lub mieszkania to z pozoru dość trudne zadanie. Trzeba się bowiem skontaktować z agentem ubezpieczeniowym lub ulubionym towarzystwem, ustalić wszystkie szczegóły i podpisać wielostronicową umowę. Zazwyczaj tak jest. Mimo rozwoju technologii w dalszym ciągu wiele osób ufa wyłącznie pracownikom wybranych agencji, podczas gdy tak naprawdę warto wziąć pod uwagę także usługi on-line. Najpierw jednak zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, czym jest ubezpieczenie mieszkania.

Ubezpieczenie ma formę polisy, zawieranej pomiędzy właścicielem lub zarządcą danego budynku a towarzystwem ubezpieczeniowym i polega na możliwości uzyskania odszkodowania na skutek wystąpienia ryzyk zawartych w danej umowie. Należą do nich takie sytuacje, jak:

 • pożary,
 • powodzie,
 • naruszenia ścian konstrukcyjnych w wyniku np. silnego wiatru,
 • zerwanie dachu,
 • i wiele innych.

Polisa w wariancie podstawowym obejmuje zatem głównie szkody powstałe w elementach stałych budynku, tj. ściany, kafelki oraz podłogi. Wariant rozszerzony z kolei obejmuje również straty materialne wynikające z np. kradzieży lub uszkodzenia przedmiotów ruchomych. Oczywiście wiąże się to z nieco wyższymi kosztami w ujęciu miesięcznym i rocznym, jednak niewspółmiernie małymi w stosunku do wysokości strat.

Koszt ubezpieczenia uzależniony jest np. od:

 • sumy ubezpieczenia, różnej zależnie od wielkości mieszkania oraz lokalizacji,
 • liczby ryzyk zawartych w polisie (im więcej, tym drożej),
 • skonfigurowania poszczególnych opcji pod swoje własne, prywatne wymagania.

Przeważnie koszt rocznego ubezpieczenia wynosi już od nieco ponad 100 złotych za najtańszy wariant do nawet ponad 1000 zł w przypadku polis szczególnie rozbudowanych.

Czy ubezpieczenia są kosztowne? Co w ich wyniku można zyskać?

Warto wiedzieć, że w przypadku uszkodzeń niektórych domów i mieszkań przywrócenie ich stanu do tego sprzed nieszczęśliwego wydarzenia może kosztować więcej, niż postawienie go na nowo. Naruszenie konstrukcji nośnych i brak zgody na użytkowanie dla wielu osób oznacza zupełny brak dachu nad głową. Oczywiście w przypadku, gdy nie mają własnej polisy.W sytuacji odwrotnej. tj. gdy nieszczęśliwy wypadek był objęty ubezpieczeniem, osoba odpowiedzialna może liczyć na odszkodowanie w ustalonej kwocie, np. wartości całego mieszkania lub domu, gdy jego uszkodzenia były na tyle wielkie. Warto przejrzeć ubezpieczenie domu – ranking, aby zapoznać się z ofertami najpopularniejszych firm ubezpieczeniowych na całym krajowym rynku.

Fot.: Leon Seibert/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

 • omeleq 27.09.2022

  Ile jest ubezpieczeń, które na prawdę nie są oszustwami?

Rekomendowane
Jak zachować spójność wizerunkową marki?
Jak zachować spójność wizerunkową marki?
Dowiedz się, czym jest spójność wizerunkowa marki oraz jak o nią zadbać w różnych działaniach.
Żywność BIO bez chemii? Nie do końca…
Żywność BIO bez chemii? Nie do końca…
Bio? Eko? Rozwiewamy kilka mitów dotyczących „zielonej" żywności!
Zrób obiad z tego, co akurat masz w lodówce i oszczędzaj na zdrowie!
Zrób obiad z tego, co akurat masz w lodówce i oszczędzaj na zdrowie!
Nie wiesz, co ugotować na obiad? Wpisz w wyszukiwarkę przepisów, co masz w lodówce, a otrzymasz gotowy przepis.
Ostatnie wpisy