Czy ubezpieczenie musi być drogie? Nie – powinno być opłacalne!

Czy ubezpieczenie musi być drogie? Nie – powinno być opłacalne!
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Niewiele osób ma świadomość tego, jak istotne jest ubezpieczenie swojego domu bądź mieszkania i jak duży wpływ ma na całe przyszłe życie. Służy, wbrew obiegowej opinii, nie do ochrony dobytku przed jego zniszczeniem, a przed skutkami finansowymi, które powstają z tytułu wystąpienia awaryjnej sytuacji. Warto wśród nich wymienić np. powszechne pożary lub zalania, które mogą przydarzyć się w praktycznie każdym lokalu – również w tym, który z pozoru wydaje się odpowiednio zabezpieczony. Czy jednak ubezpieczenie jest kosztowne? Jak się okazuje – nie.

Z czym wiąże się ubezpieczenie domu lub mieszkania?

Zakup ubezpieczenia domu lub mieszkania to z pozoru dość trudne zadanie. Trzeba się bowiem skontaktować z agentem ubezpieczeniowym lub ulubionym towarzystwem, ustalić wszystkie szczegóły i podpisać wielostronicową umowę. Zazwyczaj tak jest. Mimo rozwoju technologii w dalszym ciągu wiele osób ufa wyłącznie pracownikom wybranych agencji, podczas gdy tak naprawdę warto wziąć pod uwagę także usługi on-line. Najpierw jednak zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, czym jest ubezpieczenie mieszkania.

Ubezpieczenie ma formę polisy, zawieranej pomiędzy właścicielem lub zarządcą danego budynku a towarzystwem ubezpieczeniowym i polega na możliwości uzyskania odszkodowania na skutek wystąpienia ryzyk zawartych w danej umowie. Należą do nich takie sytuacje, jak:

 • pożary,
 • powodzie,
 • naruszenia ścian konstrukcyjnych w wyniku np. silnego wiatru,
 • zerwanie dachu,
 • i wiele innych.

Polisa w wariancie podstawowym obejmuje zatem głównie szkody powstałe w elementach stałych budynku, tj. ściany, kafelki oraz podłogi. Wariant rozszerzony z kolei obejmuje również straty materialne wynikające z np. kradzieży lub uszkodzenia przedmiotów ruchomych. Oczywiście wiąże się to z nieco wyższymi kosztami w ujęciu miesięcznym i rocznym, jednak niewspółmiernie małymi w stosunku do wysokości strat.

Koszt ubezpieczenia uzależniony jest np. od:

 • sumy ubezpieczenia, różnej zależnie od wielkości mieszkania oraz lokalizacji,
 • liczby ryzyk zawartych w polisie (im więcej, tym drożej),
 • skonfigurowania poszczególnych opcji pod swoje własne, prywatne wymagania.

Przeważnie koszt rocznego ubezpieczenia wynosi już od nieco ponad 100 złotych za najtańszy wariant do nawet ponad 1000 zł w przypadku polis szczególnie rozbudowanych.

Czy ubezpieczenia są kosztowne? Co w ich wyniku można zyskać?

Warto wiedzieć, że w przypadku uszkodzeń niektórych domów i mieszkań przywrócenie ich stanu do tego sprzed nieszczęśliwego wydarzenia może kosztować więcej, niż postawienie go na nowo. Naruszenie konstrukcji nośnych i brak zgody na użytkowanie dla wielu osób oznacza zupełny brak dachu nad głową. Oczywiście w przypadku, gdy nie mają własnej polisy.W sytuacji odwrotnej. tj. gdy nieszczęśliwy wypadek był objęty ubezpieczeniem, osoba odpowiedzialna może liczyć na odszkodowanie w ustalonej kwocie, np. wartości całego mieszkania lub domu, gdy jego uszkodzenia były na tyle wielkie. Warto przejrzeć ubezpieczenie domu – ranking, aby zapoznać się z ofertami najpopularniejszych firm ubezpieczeniowych na całym krajowym rynku.

Fot.: Leon Seibert/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

 • omeleq 27.09.2022

  Ile jest ubezpieczeń, które na prawdę nie są oszustwami?

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiedni klej dla twojej produkcji opakowań: poradnik praktyka
Jak wybrać odpowiedni klej dla twojej produkcji opakowań: poradnik praktyka
Poznaj czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze kleju do produkcji opakowań. Ten praktyczny przewodnik pomoże Ci zrozumieć, jaki klej będzie najbardziej efektywny i efektywny kosztowo do twojej produkcji.
Zrób obiad z tego, co akurat masz w lodówce i oszczędzaj na zdrowie!
Zrób obiad z tego, co akurat masz w lodówce i oszczędzaj na zdrowie!
Nie wiesz, co ugotować na obiad? Wpisz w wyszukiwarkę przepisów, co masz w lodówce, a otrzymasz gotowy przepis.
Efektywne strategie wykorzystania druku wielkoformatowego w promocji firmy
Efektywne strategie wykorzystania druku wielkoformatowego w promocji firmy
Poznaj możliwości i korzyści płynące z druku wielkoformatowego w marketingu. Dowiedz się, jak skutecznie wykorzystać ten narzędzie do promocji swojej firmy.
Ostatnie wpisy