O biodegradowalnych opakowaniach czy o ekologicznych słomkach słyszał już każdy, ale słomka z fusów kawy? Tak, to możliwe. Starbucks Polska rozpoczął prace nad możliwością ich stworzenia.
Nie wyrzucaj! Daj drugie życie! Kompostuj! Ograniczaj! – te hasła coraz częściej można spotkać w mediach społecznościowych. Zero waste to podejście, które polega na stworzeniu gospodarki o obiegu zamkniętym, czyli mówiąc prosto – używa się ponownie zasobów, zamiast tworzyć kolejne odpady.
Coraz więcej firm oraz wielkich koncernów wprowadza ekologiczne rozwiązania, a także promuje ideę „zero odpadów, zero marnowania” wśród społeczeństwa.
Już ponad rok temu McDonald’s Polska wprowadził papierowe słomki, które są alternatywą dla wcześniejszych, plastikowych. Papierowe słomki są w stu procentach biodegradowalne i nadają się do recyklingu. Wykonane z papieru certyfikowanego przez PEFC.
Teraz Starbucks pracuje nad słomkami z fusów kawy z ich firmowych kawiarni. Słomki te mają być alternatywą dla tych nieekologicznych plastikowych, których tysiące dziennie trafiają do śmietnika, a co gorsza – również do mórz i oceanów. W związku z tym Starbucks nawiązał współpracę z polskim startup’em EcoBean wywodzącym się z Politechniki Warszawskiej.
EcoBean posiada już doświadczenie z surowcem jakim są fusy z kawy. Startup produkuje już między innymi brykiet z fusów. Teraz firma dostarczy do wybranych warszawskich kawiarni Starbucks specjalne pojemniki na odpady ( w tym przypadku mowa o fusach z kawy) – tak zwane EcoBoxy. Na początku fusy z kawy mają być dostarczane z 22 warszawskich kawiarni Starbucks.
„Jesteśmy podekscytowani współpracą z tak dużą firmą jak Starbucks. Nasz projekt to 100% zero waste. Zużyte fusy po kawie pakowane są do tzw. EcoBoxów. Gdy te są w pełni napełnione, zostają odebrane i trafiają do naszego zakładu. Tam zostaną przetworzone i uformowane w praktyczne słomki, które po wykorzystaniu trafiają do nas ponownie, aby dostać nowe życie. To idealne rozwiązanie, niosące same korzyści dla środowiska” – tłumaczy Marcin Koziorowski, CEO w EcoBean.
„Wierzymy, że badania EcoBean już wkrótce odbiją się echem w całej branży gastronomicznej. Od początku wspieramy projekt i obecnie przechodzimy do kolejnego etapu, czyli fazy testów, w której nasze kawiarnie będą oddawały do EcoBean kawowe fusy, z których mają być wytwarzane słomki i inne przedmioty przyjazne środowisku.” – dodaje Katarzyna Pijanowska, marketing manager w Starbucks Polska
To pierwsza tego typu inicjatywa na rynku kawiarnianym w Polsce. Słomki z fusów po kawie wyprodukowane przez EcoBean mają spełniać wymagania europejskiej dyrektywy „plastikowej”. To kolejny krok Starbucks na drodze do osiągnięcia globalnego celu, którym jest ograniczenie liczby odpadów i emisji dwutlenku węgla o 50 proc. do 2030 roku.
Od dawna Starbucks Polska promuje zrównoważony rozwój, a także odpowiedzialny biznes. Od ponad 10 lat goście kawiarni Starbucks w Polsce mogą liczyć m.in. na zniżkę za zakup dowolnego napoju we własnym kubku.
Rok temu Starbucks wyszedł z inicjatywą pod hasłem „Zabierz fusy do domu”. Wtedy to oferował swoim klientom i gościom za darmo zużyte fusy, którym można dać drugie życie, np jako kawowy peeling do ciała lub jako ekologiczny środek do czyszczenia domu. Akcja stała się bardzo popularna i uświadomiła wielu konsumentom jak kreatywnie można ponownie wykorzystać fusy z kawy.
Dodatkowo Starbucks Polska nawiązał współpracę z Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie i jako jedna z lokalnych kawiarni przekazał swoje fusy po kawie, które służą do posypywania śliskich alejek w parkach i chodników – jako alternatywa dla piasku i soli drogowej.