W tym roku Światowy Dzień Wody obchodziliśmy 22 marca w poniedziałek. Święto to zostało ustanowione 22 grudnia 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w ramach Agendy 21, podczas konferencji Szczyt Ziemi 1992 w Rio de Janerio. Powodem ustanowienia tego święta był fakt, że ponad miliard ludzi na całym świecie cierpi z racji braku dostępu do czystej pitnej wody.
Jak wszyscy wiemy, woda to niezbędny element życia każdego człowieka. Coraz bardziej jesteśmy świadomi podejmowania wszelkich działań w celu ochrony źródeł wody. Pogorszenie jakości wody pitnej następuje przez zanieczyszczenia toksycznymi związkami chemicznymi lub przez zanieczyszczenia mikrobiologiczne.
Światowy Dzień Wody, to okazja do uświadamiania społeczeństwa, w której udział bierze coraz więcej przedsiębiorstw, a polskie przedsiębiorstwa chętnie edukują, a także wdrażają w swoich zakładach procesy, które pozwolą chronić i oszczędzać wodę.
W polskich zakładach Nestle wdraża się ciągle innowacyjne i efektywne procesy zarządzania wodą. Dla przykładu – instaluje się liczniki odrębne dla każdej linii produkcyjnej, w celu ich monitorowania. W zakładzie Nestlé Nutrition w Rzeszowie (tutaj produkuje się żywność dla dzieci i niemowląt marki Gerber oraz Bobo Frut) sporo inwestuje się w celu ochrony środowiska. Co ciekawe, każde takie przedwsięwzięcie przyniosło oszczędność co najmniej kilka tysięcy m3 wody rocznie.
Zainwestowano specjalną dwustopniową instalację „odwróconej osmozy”. Wdrożono proces wykorzystywania wody odzyskanej z procesu produkcji do regeneracji stacji uzdatniania wody. Wodę ponownie wykorzystuje się również do mycia warzyw. A także odzyskuje się wodę z mycia pustych opakować i procesu pasteryzacji do produkowania pary wodnej w kotłowni oraz do chłodzenia. To pozwala zaoszczędzić 14 600 m3 wody rocznie. Dzięki takim działaniom w ciągu ostatniej dekady w Nestle Polska udało się ograniczyć zużycie wody w zakładach produkcyjnych o 18% na tonę produktu.
– Woda, jako kluczowy zasób, jest w centrum naszych działań. Dbanie o nią w naturalny sposób wpisuje się w naszą strategię – mówi Tomasz Korytkowski, Kierownik ds. Integracji i Zrównoważonego Rozwoju w Nestlé Polska – Dzięki m.in. wdrażaniu zamkniętych obiegów, procesów odzysku oraz programów oszczędnościowych, w ciągu ostatniej dekady ograniczyliśmy zużycie wody w naszych zakładach produkcyjnych o 18 proc. na tonę produktu.
Grupa Żywiec oraz Żywiec Zdrój powołały Koalicję na rzecz retencji „Dbamy o wodę”. Ma ona ana celu poprzez edukację i współpracę z podmiotami prywatnymi i publicznymi wzywać do działania na rzecz ochrony zasobów wodnych na terenach Żywca. To pierwsze tego typu partnerstwo firm w Polsce.
Woda jest najcenniejszym surowcem zarówno w przyrodzie, jak i w naszej działalności. Nie możemy pozostać obojętni na wpływ zmian klimatycznych na jej zasoby. Dzięki koalicji wychodzimy poza branże piwną i łączymy siły z Żywiec Zdrój – inną ważną firmą produkcyjną Beskidu Żywieckiego. Na tym regionalnym fundamencie chcemy stworzyć silne partnerstwo wszystkich, którym bliski jest zrównoważony rozwój Żywiecczyzny. Jestem przekonany, że poprzez edukowanie i zwiększanie świadomości na temat potrzebnych działań związanych z retencją pomożemy skutecznie chronić zasoby wody dla przyszłych pokoleń – podkreśla Simon Amor, prezes Grupy Żywiec.
Wodociągi Miasta Krakowa każdego dnia podejmują starania, aby zapewnić krakowianom ciągły dostęp do najwyższej jakości wody pitnej. Konsekwentnie realizując programy inwestycyjne o olbrzymiej skali i zakresie, rozbudowujemy infrastrukturę wodociągową, prowadzimy remonty i modernizacje już istniejącej. Angażujemy nie tylko własne środki, ale skutecznie pozyskujemy dotacje z Unii Europejskiej. Od kilkunastu lat nasza aktywność daleko wykracza poza obszar niezbędny do zapewnienia realizacji podstawowych celów działalności, czy też spełnienia warunków nakreślonych obowiązującymi regulacjami prawnymi. Racjonalne korzystanie z zasobów środowiska naturalnego to wartości, które uważamy za priorytetowe i przekazujemy kolejnym pokoleniom krakowian. Nasze wielokierunkowe działania edukacyjne i informacyjne mają na celu kształtowanie i rozwój świadomości ekologicznej naszych odbiorców, zwłaszcza tych najmłodszych – podają Wodociągi.
Warto wdrażać w naszej codzienności proste sposoby na oszczędność wody i co ważne – edukować o tym młodsze społeczeństwo.
źródło zdjęcia głównego: pexels.com