Austriacki pomysł na polskim gruncie: pierwszy sklep socjalny powstał w Katowicach

Austriacki pomysł na polskim gruncie: pierwszy sklep socjalny powstał w Katowicach
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wielkie otwarcie odbyło się w połowie grudnia 2020 roku w Katowicach. Zakupy w sklepie socjalnym mogą zrobić osoby, które mają małe dochody. Pomysł wkrótce rozwinął się w sieć.

Austriacki pomysł wcielony w Polsce

W Wiedniu socjalne sklepy istnieją już ponad 30 lat. W Polsce pierwszy taki sklep został otwarty 10 grudnia 2020 z inicjatywy Fundacji Wolne Miejsca oraz prezydenta miasta i radnych Katowic.

Prezes Fundacji Wolne Miejsca na otwarciu pierwszego w Polsce sklepu socjalnego Spichlerz stwierdził, że w każdym mieście, które zaprosi Fundację do współpracy, powstanie taki punkt. Drugi Spichlerz powstał w Warszawie a plany na otwarcie sklepów socjalnych są też w:

 • Tarnowie,
 • Łodzi,
 • Lublinie.

W każdym mieście, w którym powstanie sklep socjalny, niezbędna jest współpraca Fundacji Wolne Miejsca z władzami i organizacjami pozarządowymi, które zajmują się pomocą najuboższym.

Spichlerz – pomoc niematerialna dla najuboższych

Spichlerz jest miejscem, w którym zgodnie z filozofią zero waste najubożsi mogą zakupić żywność z krótką datą przydatności do spożycia. Producenci sprzedają takie produkty dużo taniej, dzięki czemu najubożsi mogą je zakupić w atrakcyjnych cenach.

Prezes Fundacji Wolne Miejsca Mikołaj Rykowski uważa, że zakupy można robić w odpowiedzialny sposób. Dlatego Fundacja skupuje od producentów towary, które mają krótki termin ważności.

Krótka data, czyli taniej

Ceny w Spichlerzu są bardzo atrakcyjne i nie przekraczają 50% ceny rynkowej, a więc na przykład: 

 • opakowanie ryżu w woreczkach za 1 zł, 
 • musztarda za 1,5 zł. 

Dzięki temu najubożsi mogą zakupić produkty żywnościowe i chemiczne w niskich cenach. Sklep cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców, którzy są zachwyceni cenami.

Kto może robić zakupy w Spichlerzu?

Spichlerz nie jest sklepem dla wszystkich. Główną ideą sklepów socjalnych jest pomoc najuboższym w wyjściu z biedy. Dlatego mogą w nim robić zakupy tylko osoby, których dochód nie przekracza:

 • 1456 zł – w przypadku osoby samotnie gospodarującej;
 • 1056 zł w przeliczeniu na każdego członka rodziny;
 • seniorzy powyżej 75. roku życia.

Najubożsi mogą zrobić zakupy w Spichlerzu na podstawie zaświadczenia wydanego przez MOPS. Prezes Fundacji zapewnia, że zaświadczenie to weryfikowane jest bardzo dyskretnie, aby takie osoby nie poczuły się stygmatyzowane.

Osoby, które są uprawnione do zrobienia zakupów w sklepie socjalnym, mogą je zrobić tylko raz dziennie i to do kwoty 100 zł – ze względu na niskie ceny w sklepie. Prezes w swoich wypowiedziach zapewnia, że za tą kwotę można zaopatrzyć się w Spichlerzu w niezbędne rzeczy.

Pomoc Seniorom

W dobie pandemii Fundacja Wolne Miejsce zadbała o seniorów. Każdy senior w potrzebie może zadzwonić pod (32) 251-69-00 w godzinach od 7.30 do 15.00 i poprosić o pomoc w zrobieniu zakupów w sklepie socjalnym.

Zmiany w Spichlerzu

Po miesiącu swojej działalności Spichlerz wprowadził zmiany, takie jak:

 • zmiana kryterium dochodowego dla emerytów z 1400 zł na 1600 zł netto;
 • osoby, zarabiające około 1750 zł netto również mogą otrzymać kartę do Spichlerza;
 • wydłużenie czasu pracy:
  • od 9 do 15.00,
  • w co drugą sobotę.

Spichlerz Cafe

Spichlerz Cafe ze względu na pandemię nie mógł zostać otwarty w tym samym czasie, co sklep, jednak opóźnienie otwarcia (które odbyło się dopiero w 2021 roku) nie przeszkodziło akcji w dotarciu do swoich odbiorców. Prezes Fundacji zapewnia, że jest to miejsce, w którym przy kawie i ciastku każdy będzie mógł liczyć na wsparcie.

Zdj. główne: Lucrezia Carnelos/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Lenor w papierowym opakowaniu?
Lenor w papierowym opakowaniu?
Koncern Procter & Gamble dąży do eliminacji plastiku, dlatego wkrótce możemy kupić płyn Lenor w papierowym opakowaniu.
Czy ceny usług powinny być zawsze jawne?
Czy ceny usług powinny być zawsze jawne?
Cennik usług ujawniać czy nie? Podpowiadamy zalety i wady obu rozwiązań!
Strony internetowe, niezbędny element wizerunku każdej firmy, korzystnie wpływający na wzrost sprzedaży
Strony internetowe, niezbędny element wizerunku każdej firmy, korzystnie wpływający na wzrost sprzedaży
Firmy chcące odnieść sukces muszą przede wszystkim zdobyć zaufanie i uznanie swoich klientów. Służy temu między innymi przedstawienie oferty w sposób atrakcyjny dla konsumentów, co można zrobić poprzez stworzenie przyjaznej dla użytkowników strony internetowej.
Ostatnie wpisy