Okres w stylu eko. Naturalne podpaski i tampony

Okres w stylu eko. Naturalne podpaski i tampony
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Temat środowiska i ekologii jest obecny we wszystkich dziedzinach życia i biznesu. Również branża kobiecych produktów higieny intymnej musi się z nim zmierzyć i znaleźć alternatywne rozwiązania.

Obecnie najbardziej popularne są wkładki higieniczne, podpaski i tampony. Niestety zdecydowana większość dostępnych na rynku produktów jest jednorazowa i mało ekologiczna – niektóre rozkładają się nawet 800 lat. Dlatego producenci poszukują rozwiązań przyjaznych dla środowiska, ale przy tym wygodnych i bezpiecznych dla użytkowniczek.

Kubek menstruacyjny

Kubki menstruacyjne zostały wynalezione w 1930 roku, ale zaczęły zyskiwać popularność zaledwie dziesięć lat temu. Tyle też może trwać żywotność jednego kubka przy zachowaniu odpowiedniej higieny.

Wysokiej jakości kubki wykonane są z silikonu medycznego, mają kształt kropli i pojemność 20-40 mililitrów. Jest to hipoalergiczny i trwały materiał, z którego produkuje się również gadżety erotyczne. Kubek jest bezpieczny i higieniczny, ponieważ bakterie nie rozmnażają się na silikonie. Nie powoduje też podrażnień błony śluzowej, nie zawiera lateksu, a ponadto jest bezwonny. Zgłoszono tylko jeden przypadek zespołu wstrząsu toksycznego podczas jego stosowania. Podstawową zasadą pielęgnacji kubka menstruacyjnego jest sterylizacja. Trzeba zagotować go w wodzie przed pierwszym użyciem i po każdym cyklu.

Kubek menstruacyjny można nosić do 12 godzin. Oczywiście zależy to od obfitości miesiączki. Nawet po upływie tego czasu i przy silnym krwawieniu nie ma ryzyka, że wydzielina przecieknie na ubrania. Pierwsze użytkowanie może nie być przyjemne i może wiązać się z pewnym dyskomfortem, ale wystarczy dać sobie czas na przyzwyczajenie się i nabranie wprawy.

Koszt takiego kubka to obecnie około 80-100 zł. Tańsze modele najczęściej pochodzą z Chin i nie dają gwarancji bezpieczeństwa, dlatego lepiej nie ryzykować. Przy zakupie zwróć uwagę na rozmiar i sztywność silikonu – najlepiej zacząć od najbardziej miękkiego wariantu. Jeśli chodzi o rozmiar, to standardową rekomendacją jest S dla kobiet, które nie rodziły i L dla kobiet po urodzeniu dziecka. Co ciekawe, większość producentów ma w ofercie zestaw dla początkujących, który zawiera kubki w obu rozmiarach. Na stronach sklepów zwykle są też katalogi produktów i szczegółowe instrukcje wyboru, które uwzględniają wiek, (nie)przebyte porody, obfitość wydzielin, wysokość szyjki macicy i inne parametry.

Wkładki higieniczne z tkaniny

Kubek nie jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich. Dla takich osób alternatywą mogą być wkładki higieniczne z tkaniny.  

Aby wyściółka z tkaniny utrzymywała krew, między warstwami puszystej bawełny umieszcza się membranę medyczną – pozwala to skórze oddychać. Ponadto bawełna jest bardzo przyjemna w dotyku i nie podrażnia delikatnych miejsc intymnych. Membrana jest wszyta od wewnątrz, więc wkładka nie ślizga się w praniu i nie przesuwa się podczas noszenia.  Wkładki można prać w temperaturze 90° C i suszyć w suszarce. Wystarczy też niższa temperatura (60° C), ale plamy najczęściej znikają tylko podczas prania w wyższej.

Wkładki z tkaniny mogą być używane do pięciu lat, ale pod koniec żywotności mogą nieco stracić swój schludny wygląd. Przy zakupie pamiętaj, że będziesz potrzebować więcej niż jednej. Producenci zalecają posiadanie około czterech na jeden dzień niezbyt obfitego krwawienia wydzielinami.

Wielowarstwowe podkładki są w dostępne w różnych kształtach, kolorach i rozmiarach: ultrachłonne, poporodowe, nocne, a nawet codzienne. Koszt zestawu sześciu wkładek to 120-180 zł.

Majtki menstruacyjne

Majtki menstruacyjne różnią się od zwykłych majtek specjalnymi wstawkami, które wchłaniają krew. Ponadto gruba i elastyczna gumka przylega do ciała, zapobiegając wyciekowi wydzieliny. Mogą być używane jako dodatkowa lub samodzielna ochrona. Mogą wchłonąć tyle krwi, ile w przybliżeniu mieszczą dwa tampony. Oznacza to, że w dniach, w których krwawienie nie jest obfite, wystarczą tylko majtki, ale w pozostałych być może trzeba będzie wspomóc się innymi środkami. Niewątpliwą zaletą produktu jest jego wygląd – majtki są ładne, w przystępnych kolorach i idealnie dopasowują się do sylwetki, podkreślając kształty.

Wybór na rynku nie jest zbyt wielki, ale dla zwiększenia ochrony można kupić model z wysokim stanem. Ceny wahają się między 60 a 170 złotych za parę. Pamiętaj jednak, że na pewno przyda Ci się więcej niż jedna.

Przydatne drobiazgi

Jeśli planujesz lub już używasz kubków menstruacyjnych, przydatna może być butelka wielokrotnego użytku. Dzięki temu zawsze będziesz mieć pod ręką wodę do płukania kubeczka w przypadkach, gdy nie masz dostępu do zlewu. I w ten sposób zmniejszysz ilość zużytego plastiku: nie musisz wyrzucać plastikowej butelki z wodą.

Zużyte wkładki z tkaniny muszą być w jakiś sposób zabezpieczone, gdy jesteś poza domem. Aby to zrobić, możesz użyć materiałowych torebek. Przydają się również do noszenia zapasowego kubka menstruacyjnego lub przechowywania głównego między miesiączkami.

Dlaczego to ważne?

Średnio jedna kobieta używa około 10 000 wkładek w ciągu całego swojego życia. Biorąc pod uwagę, że na świecie jest ponad 3 500 000 000 kobiet, wynik jest przerażający. Oczywiście nie wszystkie kobiety używają jednorazowych produktów, ale liczba odpadów nadal jest katastrofalna,

Wszystkie te odpady będą rozkładały się przez kolejne setki tysięcy lat, ponieważ takich produktów nie poddaje się recyklingowi. Tampony nie są lepszym rozwiązaniem. Również używają plastiku, a do uprawy używanej w nich bawełny wymagana jest ogromna ilość wody, pestycydów i nawozów. Dlatego jeśli mamy wybór, warto sięgnąć po ekologiczne alternatywy.

Zdj. główne: Annika Gordon/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Najczęstsze błędy finansowe młodych ludzi. Czy dotyczą Ciebie?
Najczęstsze błędy finansowe młodych ludzi. Czy dotyczą Ciebie?
Pierwsza praca i samodzielne życie? Zaplanuj swój budżet i unikaj tych błędów.
Jak rozliczyć podatek z Niemiec przez internet?
Jak rozliczyć podatek z Niemiec przez internet?
W tym artykule dowiesz się, jak rozliczyć podatek z Niemiec przez internet i skorzystać z tej nowoczesnej formy rozliczeń.
Upload – dla kogo ważny jest ten parametr internetu stacjonarnego?
Upload – dla kogo ważny jest ten parametr internetu stacjonarnego?
Dlaczego jest on tak istotny i kto powinien zwracać na niego szczególną uwagę? Sprawdź, czy nie jest to dla Ciebie istotny parametr, który zmieni Twoją jakość życia.
Ostatnie wpisy