Jak dbać o prawidłową postawę podczas pracy zdalnej?

Jak dbać o prawidłową postawę podczas pracy zdalnej?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Przez ostatnie kilkanaście miesięcy praca w domu stała się nową normą, ale mimo wielu zalet nie pozostaje ona bez negatywnego wpływu na naszą postawę ciała. 

Nie przykładając wagi do sposobu, w jaki nasze ciało układa się przy pracy, możemy napytać sobie prawdziwej zdrowotnej biedy.

Odpowiednia postawa ciała na home office

Niemalże z dnia na dzień miliony ludzi na całym świecie zaczęły pracować z domu, wprowadzając tym samym pewnego rodzaju rewolucję w sposobie myślenia o miejscu pracy. Zmiana była jednak nieplanowana i szybka, dlatego wielu z nas nie ma odpowiedniego sprzętu do własnego domowego biura.

Problemy w raju

Czy zauważyliście w ostatnim czasie pobolewanie szyi? A może częściej niż zwykle doskwiera lędźwiowy odcinek kręgosłupa? Czy ból głowy przestał być jednorazowym doznaniem, a stał się niemal codziennością?

Większość z tych bólów może być spowodowana zmianą postawy podczas przechodzenia ze stanowiska pracy w biurze do pracy w domu. Możliwe, że spędzamy więcej czasu, siedząc z komputerem na kanapie lub na łóżku, zamiast siedzieć przy biurku. Może zdarzało nam się siedzieć na stołku barowym przy kuchennym blacie. Wszystkie zmiany w pozycji siedzącej i poziomach aktywności wpływają na nasze ciało i sposób jego funkcjonowania.

Dobrą wiadomością jest to, że istnieje wiele łatwych regulacji, które możesz wprowadzić do swojego stanowiska pracy w domu, aby uniknąć lub zmniejszyć mechaniczne napięcia ciała wynikające ze złej postawy. Oto kilka podstaw, które warto mieć w pamięci i wypróbować, aby odpowiednio zadbać o swoje zdrowie:

1. Świadomość postawy ciała

Po 15 minutach siedzenia lub stania w tym samym miejscu większość ludzi naturalnie zaczyna się garbić i warto o tym pamiętać. Podczas pracy należy być uważnym na swoje ciało i jego ustawienie tak, aby poczuć, w jakiej pozycji mu najlepiej i czy nie znajduje się w stanie zbyt dużego napięcia.

2. Słuchanie swojego ciała

Niezależnie od tego, czy pracujemy przy biurku, przy stole, na kanapie czy w łóżku, nigdy nie powinniśmy odczuwać napięcia ani dyskomfortu. Nasze ciało to wspaniała maszyna i sama powie nam, kiedy coś jest nie tak. Czasami wystarczy niewielka korekta, aby zrobić dużą różnicę.

3. Częsty ruch

Nawet jeśli czujemy się komfortowo, nigdy nie powinniśmy siedzieć w jednej pozycji dłużej niż godzinę. Zaleca się wstawanie i poruszanie się co 30 lub 40 minut. Dodatkowo po powrocie z takiej krótkiej przerwy naturalnie przypominamy sobie o zresetowaniu postawy.

4. Spoglądanie oczami a nie szyją

Podczas pracy na laptopie lub telefonie większość osób pochyla głowę do przodu w kierunku urządzenia. W ten sposób dochodzi do niekorzystnych napięć w szyjnym odcinku kręgosłupa, a w konsekwencji może prowadzić do bólów głowy. Warto pomyśleć o unikaniu przesadnych ruchów szyi, w tym ciągłego poruszania głową w górę i w dół.

5. Używanie zestawu słuchawkowego

Jeśli nie mamy zestawu słuchawkowego lub słuchawek, pracując w cichym miejscu możemy również używać funkcji głośnika w telefonie. Jeśli musimy trzymać telefon przy uchu, trzymajmy go niedominującą ręką, tak aby bez problemu móc pisać drugą. Trzymanie telefonu przy uchu ramieniem jest absolutnie wykluczone i niezwykle szkodliwe dla postawy.

6. Odpowiednie nawodnienie organizmu

Nawadnianie to zawsze dobra odpowiedź przy dbaniu o organizm, a dodatkowo zapewnia regularne przerwy w pracy i wstawanie od biurka.

Nie przykładając wagi do sposobu, w jaki nasze ciało układa się przy pracy, możemy napytać sobie prawdziwej zdrowotnej biedy.

Przeczytaj też: https://clevermedia.pl/zdrowsze-zycie/salatkowy-robot-czyli-zdrowy-posilek-dla-zabieganych-jak-to-dziala/

Zdjęcie główne: PNW Production/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zorganizować przestrzeń biurową?
Jak zorganizować przestrzeń biurową?
Wygodna i funkcjonalna przestrzeń biurowa, to zadowoleni pracownicy i bardziej efektywna praca. Dowiedz się więc, jak prawidłowo zorganizować swoje biuro.
Jak wykorzystać kubki termiczne jako efektywne narzędzie marketingowe?
Jak wykorzystać kubki termiczne jako efektywne narzędzie marketingowe?
Odkryj, jak kubki termiczne mogą stać się efektywnym narzędziem marketingowym dla Twojej firmy. Przyjrzyjmy się, jak te codzienne przedmioty mogą zwiększyć Twoją widoczność i wzmocnić relacje z klientami.
Nieuczciwe praktyki rynkowe – definicja i przykłady
Nieuczciwe praktyki rynkowe – definicja i przykłady
Nie pozwól się nękać. Poznaj nieuczciwe praktyki rynkowe, które stosują przedsiębiorstwa wobec konsumentów.
Ostatnie wpisy