Ekonewsy

Firmy płacą za korzystanie ze środowiska. Co podlega opłatom?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Opłaty środowiskowe to obowiązek nałożony na przedsiębiorców oraz inne podmioty, wynikający z przepisów ochrony środowiska.

Opłaty za korzystanie dotyczą niemal każdej firmy, a dodatkowo wymagają od przedsiębiorcy samodzielnego naliczania zgodnie z obowiązującymi stawkami. Warto więc zorientować się, kto i za co powinien płacić.

(źródło: Miriam Espacio/unsplash.com)

Opłaty środowiskowe – kto płaci i za co?

Opłat środowiskowych musi dokonywać każdy, kto prowadzi działalność związaną z:

  • wprowadzaniem do powietrza gazów lub pyłów,
  • emisją gazów cieplarnianych,
  • składowaniem odpadów,
  • wprowadzaniem ścieków do ziemi lub wód,
  • poborem wód.

Opłaty ponosi każdy podmiot wykorzystujący środowisko, w tym przedsiębiorcy (także zagraniczni) oraz jednostki organizacyjne posiadające zdolność prawną, osoby fizyczne, jednostki organizacyjne takie jak szkoły, przedszkola, a także osoby posiadające indywidualną praktykę medyczną lub zajmujące się działalnością wytwórczą w rolnictwie.

Wysokość opłat zależy od ilości i rodzaju zanieczyszczeń generowanych przez firmę i obliczana jest na podstawie aktualnych stawek jednostkowych na dany rok. Przedsiębiorca zwolniony jest z uiszczania opłaty, jeśli ich roczna wysokość nie przekracza 800 zł.

W tym roku termin rozliczenia za korzystanie ze środowiska mija 31 marca 2021 roku. Jeśli przedsiębiorca nie dopilnuje tego osobiście, opłata zostanie naliczona przez marszałka danego województwa na podstawie ustaleń urzędu lub wyników kontroli wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska.

Zdj. główne: Jan Kopřiva/unsplash.com

Z zawodu tłumaczka i copywriterka, prywatnie właścicielka domowej dżungli i dwóch kanapowych tygrysów. Typ osoby, która z uwagą czyta etykiety i drobne druczki, nie tylko po to, żeby znaleźć w nich błędy językowe. Lubi po prostu wiedzieć, co je, co pije i co kupuje. Eko rozwiązania i trendy to jej żywioł, a gdyby mogła zamieszkałaby w lesie z dala od ludzi.
Klaudia Kostyra
Polecane artykuły
Ekonewsy

Inicjatywa „20 stopni dla klimatu”. Co możesz zrobić jako konsument?

Jak 20 stopni może pomóc Tobie i środowisku? Sprawdź!
Czytaj Więcej
EkonewsyZdrowsze życie

Too Good To Go. Aplikacja, która pomaga oszczędzać i ratować jedzenie

Chcesz smacznie i tanio zjeść? Przeczytaj o aplikacji To Good To Go.
Czytaj Więcej
EkonewsyPlanowanie finansów

Zalety fotowoltaiki

Zastanawiasz się, dlaczego tak wiele osób decyduje się na instalację fotowoltaiki? Przedstawiamy jej zalety, które mogły stać za tymi decyzjami.
Czytaj Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *