Działania CSR

Weź sobie ubranie. Zimowa inicjatywa dla potrzebujących

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Na specjalnych wieszakach można pozostawić ciepłe ubrania, dzięki czemu trafią one do najbardziej potrzebujących. Akcja ta istnieje w Polsce od kilku lat. Co roku przybywają nowe punkty, w których można podzielić się ciepłem.

Szczytny cel akcji

Co roku jesienią w każdym większym mieście przeprowadzana jest akcja „weź sobie ubranie”, której znakiem rozpoznawczym jest wieszak. Cel akcji jest bardzo szczytny – wsparcie osób ubogich i bezdomnych poprzez oddanie im niepotrzebnych ciepłych ubrań w dobrym stanie.

Oddawanie ubrań jest zgodne z ideą slow fashion. Jest to świetny sposób, aby dać im drugie życie i nie zanieczyszczać środowiska poprzez wyrzucanie tekstyliów na śmietnik. Wiele osób wstydzi się prosić o pomoc, a z takich wieszaków mogą skorzystać anonimowo.

Prosta akcja – „podziel się ciepłem”

Wymiana ciepła” jest akcją, która zyskuje coraz większą popularność. W wielu miastach można znaleźć nawet kilka stelaży z wieszakami, na których znajduje się odzież. Akcja skierowana jest głównie do bezdomnych, lecz z ubrań może skorzystać każdy, kto tego potrzebuje.

Wieszak z ubraniami do wzięcia może stanąć w każdym miejscu. Wystarczy tylko spełnić trzy warunki:

 • wieszak musi być postawiony legalnie – potrzebna jest zgoda właściciela nieruchomości;
 • wieszaki muszą być zadaszone – najlepiej do tego nadaje się budka z dykty;
 • miejsce musi być cały czas dostępne dla osób potrzebujących.

Każde miasto może przyłączyć się do akcji

Wieszaki z wymianą ciepła dostępne są już w miastach: 

 • Toruniu, 
 • Poznaniu, 
 • Warszawie, 
 • Kaliszu, 
 • Czeladzi, 
 • Ustce, 
 • Słupsku, 
 • Wrocławiu.

Mieszkańcy każdego miasta lub dzielnicy mogą sami przyłączyć się do akcji. Wystarczy, tylko postawić legalnie w ogólnodostępnym miejscu wieszak, pozostawiając na nim parę ciepłych ubrań w dobrym stanie.

Każdy nowy wieszak można zgłosić samodzielnie na stronie ZGŁOŚ WIESZAK – Wymiana Ciepła (wymianaciepla.pl) lub na profilu na Facebook’u. 

Pomożesz, bo możesz – każdy może stać się inicjatorem akcji wieszak

Na stronie wymianaciepla.pl można znaleźć dokładną instrukcję, w jaki sposób można pomóc najbardziej potrzebującym przetrwać trudny zimowy czas. Każdy może wesprzeć tę akcję poprzez założenie „wieszaka z ubraniami” w swojej dzielnicy i udostępnienie strony (5) Wymiana Ciepła | Facebook na swojej tablicy na Facebooku – im większy zasięg, tym więcej osób usłyszy o akcji.

Zdj. główne: Vanessa Rauer/unsplash.com

Ekologiczna humanistka, dla której ważna jest jakość kupowanych produktów – na co dzień stara się wybierać te, które mają jak najmniej sztucznych dodatków. Mieszka w małym miasteczku, żyje zgodnie z filozofią slow life i slow fashion.
Działania CSR
Czym jest pink tax i dlaczego dziewczynki wcale nie muszą chodzić na różowo?
W ostatnich latach głośno zrobiło się o „pink tax”. Sprawdzamy, czym jest różowy podatek.
Czytaj Więcej
Działania CSR
Prezenty dla pracowników — co wręczyć na święta?
Szukasz pomysłu na firmowy prezent? Zobacz, co możesz kupić swoim współpracownikom.
Czytaj Więcej
Działania CSR
Wyjścia integracyjne – dlaczego są tak ważne?
Dowiedz się, dlaczego warto organizować wyjścia integracyjne i w jaki sposób są ważne dla Twojej firmy. Najważniejsze informacje znajdziesz u nas!
Czytaj Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *