Działania CSR

Jak być eko?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Szukasz sprawdzonych sposobów, aby Twoje życie było bardziej ekologiczne? Przeczytaj artykuł i wprowadź zmiany, które będą korzystne zarówno dla środowiska, jak i Twojego portfela.

Segregacja odpadów

Jedną z najważniejszych zmian, którą warto wprowadzić, jest weryfikacja naszego sposobu segregacji odpadów. Warto zapoznać się z obowiązującymi zasadami, ponieważ nie wszyscy sortują śmieci właściwie. Należy pamiętać, że w różnych miastach mogą obowiązywać odmienne zasady segregacji. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest wyrzucanie resztek pochodzenia zwierzęcego (m.in. kości, mięsa, ryb, nabiału) do kosza na odpady biodegradowalne. Powinno się także odnosić przeterminowane leki do apteki, zamiast wyrzucać je do śmieci. Jeśli dysponujesz przestrzenią na balkonie albo ogródku, dobrym rozwiązaniem, żeby zagospodarować odpady organiczne, będzie założenie własnego kompostownika.

Przemyślane zakupy

Warto podejmować przemyślane decyzje zakupowe – lepiej jest inwestować w jakość niż ilość. Produkt z trwalszych materiałów posłuży nam dłużej i będziemy bardziej skłonni, żeby go naprawić, niż wyrzucić. Dobrze jest także kupować produkty lokalne, co pozwala minimalizować ślad węglowy i wspierać polskich producentów. 

Planowanie zakupów jest równie ważne, ponieważ pozwala kupić potrzebną ilość produktów. Odsetek marnowania żywności jest w Polsce bardzo wysoki i tylko zwiększanie świadomości społecznej w tym temacie może coś zmienić. Do ekologicznych nawyków należy także kupowanie owoców sezonowych oraz organicznych, przy uprawie których nie używano szkodliwych pestycydów. Wśród rozwiązań prośrodowiskowych można też wymienić ograniczenie spożycia mięsa. Przejście na dietę wegetariańską albo fleksitariańską może mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Ekolodzy podkreślają, że nadmierne spożycie mięsa wpływa na emisję gazów cieplarnianych, zatrucie wód lądowych i oceanów oraz wycinanie lasów tropikalnych.

Użycie artykułów wielorazowych

Produkcję odpadów możemy zredukować, sięgając po produkty wielorazowe, takie jak bawełniana torba na zakupy, torebki biodegradowalne czy butelka na wodę. Warto zastępować plastik przez eko opakowania i starać się wybierać produkty spożywcze sprzedawane na wagę. Nie dość, że plastik długo się rozkłada, to pod wpływem wysokiej temperatury może wydzielać szkodliwe dla organizmu substancje, dlatego lepiej korzystać z wielorazowych zastępników. Materiał z wprasowanym woskiem pszczelim może służyć do owijania kanapek zamiast folii spożywczej. Natomiast wielorazowe opakowanie lunchowe zastąpi nam styropianowe pudełka z restauracji. Dobrej jakości sklep zero waste powinien mieć w ofercie również zestaw drewnianych lub bambusowych sztućców, metalowe słomki do napojów oraz kubki wielorazowe, dzięki którym nie będziemy produkować kolejnych śmieci, biorąc jedzenie na wynos.

Na rynku można znaleźć również kosmetyki w ekologicznych opakowaniach oraz wielorazowe artykuły higieniczne, takie jak płatki do demakijażu czy pieluchy, które pozwolą zmniejszyć ilość produkowanych odpadów na co dzień.

Co jeszcze jest ważne?

Warto wybierać produkty organiczne i ze zrównoważonej produkcji. Dobrym pomysłem jest również naprawianie i przerabianie ubrań, kupowanie produktów z drugiej ręki oraz sprzedawanie tych, których już się nie potrzebuje. Do działań ekologicznych bez wątpienia należy również ograniczanie zużycia energii elektrycznej oraz wybieranie transportu publicznego lub roweru zamiast jazdy samochodem. Pozwoli to zredukować ilość spalin i przyniesie korzyści zdrowotne.

Zdj. główne: Alexander Klarmann/unsplash.com

Magistrantka sztuki pisania. Marzy o tym, żeby wydać własną książkę. Interesuje się wpływem mediów społecznościowych na kształtowanie wizerunku.
Marta Marek
Polecane artykuły
Działania CSREkonewsy

Ekologia w biurze – to prostsze niż się wydaje!

Wprowadzenie ekologicznych rozwiązań do biura może okazać się prostsze, niż Ci się wydaje. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Czytaj Więcej
Działania CSR

Wyjątkowy sklep z kosmetykami na stłuczenia. O co chodzi?

Dowiedz się, na czym polega inicjatywa „Rumianki i bratki” i jak fikcyjny sklep pomaga ofiarom przemocy.
Czytaj Więcej
Działania CSR

Co ze zużytymi maseczkami? Naukowcy mają kilka ciekawych pomysłów

Jednorazowe maseczki zalewają świat. Oto jak firmy i naukowcy szukają dla nich zastosowania.
Czytaj Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *