Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Potrzebujesz zastrzyku gotówki na nieprzewidziane wydatki? Nieregularne wpływy na konto utrudniają Ci swobodne zarządzanie finansami? Dobrym rozwiązaniem będzie karta kredytowa. W ten sposób zyskasz limit do swobodnego wykorzystania. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym dokładnie jest ten instrument płatniczy. Poznaj zalety kart kredytowych, dowiedz się, jak je założyć i gdzie szukać najlepszych ofert!
Powszechnie karty kredytowe i debetowe często są ze sobą mylone. Są to jednak dwie różne karty płatnicze. Karta debetowa przypisana jest do rachunku osobistego. Pozwala wypłacać gotówkę z bankomatów, płacić za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych oraz w punktach usługowych posiadających terminal płatniczy obsługujący płatności zbliżeniowe lub tradycyjne (odczyt z chipu lub paska magnetycznego). Możesz jednak korzystać wyłącznie z pieniędzy, które masz faktycznie zgromadzone na koncie. Gdy limit wyniesie 0 zł, możliwość płatności zostaje automatycznie zablokowana.
Zupełnie inaczej działa karta kredytowa. Jest to oddzielny produkt bankowy. Pozwala on korzystać z pożyczonych środków bez obciążania Twojego konta osobistego. Aby ją otrzymać, musisz złożyć wniosek o limit pożyczkowy. Jego wysokość przyznawana jest na podstawie analizy zdolności kredytowej klienta. Po podpisaniu umowy, pieniądze trafią na Twój rachunek kredytowy.
Pamiętaj, że karta kredytowa jest przeznaczona przede wszystkim do transakcji bezgotówkowych (płatności online oraz w punktach stacjonarnych). Wprawdzie może ona działać jako karta bankomatowa, ale wypłata gotówki jest dość droga (prowizje banków często sięgają nawet 10%).
Najważniejsze zalety posiadania karty kredytowej, to:
Należy złożyć wniosek w oddziale banku lub przez internet (za pomocą bankowości elektronicznej czy aplikacji mobilnej). Po potwierdzeniu tożsamości klienta, bank weryfikuje jego zdolność kredytową i historię w BIK.
Bank może zażądać zaświadczenia o zatrudnieniu, formularza PIT 11 lub PIT 40 bądź innych dokumentów potwierdzających regularne dochody wnioskodawcy. Na podstawie oceny zdolności kredytowej, przyznawany jest limit do wykorzystania. Kolejnym krokiem jest podpisanie umowy i wydanie fizycznej karty kredytowej.
Czas zwrotu pożyczonych pieniędzy określony jest w umowie. Poszczególne banki mają swoje własne okresy bezodsetkowe. Najczęściej użytkownicy mają około 60 dni na uregulowanie zadłużenia (30 dni to okres rozliczeniowy, a kolejne 20-30 pozostaje na spłatę). W umowie wskazany jest numer konta bankowego, na który należy przelać pieniądze. Pamiętaj, że za każdy dzień zwłoki bank naliczy odsetki ustawowe, dlatego regularne spłacanie należności to podstawa, aby cieszyć się tanim kredytem na karcie.
Banki bardzo często przygotowują atrakcyjne bonusy dla posiadaczy kart kredytowych. W wielu ofertach pojawiają się zniżki za tankowanie na stacjach benzynowych czy zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych sieci współpracującej z danym bankiem (w niektórych przypadkach mogą one sięgać nawet do kilkudziesięciu procent wydanych kwot). Innym profitem są ubezpieczenia kradzieży gotówki w bankomacie.
Posiadacze kart platynowych (VIP) mogą liczyć również np. na VIP-owskie saloniki na lotniskach czy bardzo korzystne oprocentowanie kredytów.
Karta kredytowa jest samodzielnym produktem, dlatego można ją założyć w dowolnym banku (bez konieczności posiadania w nim rachunku osobistego). Wiele osób wybiera jednak konta bankowe i kartę kredytową w jednej sieci. Sprawdza się to m.in. podczas wnioskowania o kredyt na karcie – nie trzeba wtedy dostarczać dodatkowych dokumentów, ponieważ bank analizuje bieżące wpływy na konto.
Zdjęcie główne: materiał od klienta