Opłaty środowiskowe to obowiązek nałożony na przedsiębiorców oraz inne podmioty, wynikający z przepisów ochrony środowiska.
Opłaty za korzystanie dotyczą niemal każdej firmy, a dodatkowo wymagają od przedsiębiorcy samodzielnego naliczania zgodnie z obowiązującymi stawkami. Warto więc zorientować się, kto i za co powinien płacić.
(źródło: Miriam Espacio/unsplash.com)
Opłat środowiskowych musi dokonywać każdy, kto prowadzi działalność związaną z:
Opłaty ponosi każdy podmiot wykorzystujący środowisko, w tym przedsiębiorcy (także zagraniczni) oraz jednostki organizacyjne posiadające zdolność prawną, osoby fizyczne, jednostki organizacyjne takie jak szkoły, przedszkola, a także osoby posiadające indywidualną praktykę medyczną lub zajmujące się działalnością wytwórczą w rolnictwie.
Wysokość opłat zależy od ilości i rodzaju zanieczyszczeń generowanych przez firmę i obliczana jest na podstawie aktualnych stawek jednostkowych na dany rok. Przedsiębiorca zwolniony jest z uiszczania opłaty, jeśli ich roczna wysokość nie przekracza 800 zł.
W tym roku termin rozliczenia za korzystanie ze środowiska mija 31 marca 2021 roku. Jeśli przedsiębiorca nie dopilnuje tego osobiście, opłata zostanie naliczona przez marszałka danego województwa na podstawie ustaleń urzędu lub wyników kontroli wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska.
Zdj. główne: Jan Kopřiva/unsplash.com