Działania CSR

Wyjątkowy sklep z kosmetykami na stłuczenia. O co chodzi?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

„Rumianki i bratki – naturalne kosmetyki SKLEP” to w rzeczywistości ukryta pomoc dla ofiar przemocy domowej. Na pomysł nietypowej inicjatywy wpadła 18-letnia Krysia Paszko.

Przez kwarantannę, obostrzenia i przymusową pracę zdalną, ofiary są praktycznie zamknięte ze swoimi oprawcami. Stresujące i kryzysowe warunki dodatkowo prowokują agresywne zachowania ze strony partnerów, rodziców czy opiekunów. W czasie pandemii przemoc w polskich domach wzrosła o 40%. Ta zatrważająca statystyka zmusza nas do szukania nowych sposobów na pomaganie osobom dotkniętym przemocą domową.

Kosmetyki, które ratują skórę

Pomysłodawczyni wyjątkowego sklepu internetowego na „potłuczenia, obrzmienia i zasinienia” zainspirowała się działaniami Francji. Tam ofiary przemocy mogą otrzymać pomoc w aptece, prosząc o maseczkę numer 19. Za swój pomysł Krysia Paszko otrzymała Nagrodę za Solidarność Obywatelską w walce z pandemią.

Skorzystanie z oferty sklepu „Rumianki i bratki” to zaszyfrowana wiadomość z prośbą o pomoc, wsparcie lub interwencję. „Klienci” sklepu mogą skorzystać z konsultacji psychologicznych lub poprosić o wezwanie policji. Wystarczy, że skontaktują się ze „sklepem” przez Facebooka lub maila.

„Sklep” zaczął swoją pracę w kwietniu 2020 roku i w ciągu 9 miesięcy odebrał ponad 350 zgłoszeń. Jednak wiele ofiar przemocy w obawie przed konsekwencjami ze strony oprawcy, nie przyznaje się do problemu i nie prosi o pomoc. Trudno poinformować kogoś o agresywnym domowniku, gdy cały czas jesteśmy w jego towarzystwie. Takie inicjatywy jak „Rumianki i bratki” mogą pomóc osobom poszkodowanym ominąć tę przeszkodę i dodać im odwagi.

Zdj. główne: Christian Wiediger/unsplash.com

Z zawodu tłumaczka i copywriterka, prywatnie właścicielka domowej dżungli i dwóch kanapowych tygrysów. Typ osoby, która z uwagą czyta etykiety i drobne druczki, nie tylko po to, żeby znaleźć w nich błędy językowe. Lubi po prostu wiedzieć, co je, co pije i co kupuje. Eko rozwiązania i trendy to jej żywioł, a gdyby mogła zamieszkałaby w lesie z dala od ludzi.
Klaudia Kostyra
Polecane artykuły
Działania CSREkonewsy

Ekologia w biurze – to prostsze niż się wydaje!

Wprowadzenie ekologicznych rozwiązań do biura może okazać się prostsze, niż Ci się wydaje. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Czytaj Więcej
Działania CSR

Co ze zużytymi maseczkami? Naukowcy mają kilka ciekawych pomysłów

Jednorazowe maseczki zalewają świat. Oto jak firmy i naukowcy szukają dla nich zastosowania.
Czytaj Więcej
Działania CSR

Jak być eko?

Jakie działania prośrodowiskowe warto podjąć w codziennym życiu? Przekonaj się, że bycie eko nie jest trudne.
Czytaj Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *