Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Coraz trudniejsze warunki klimatyczne, malejące zasoby wody słodkiej i ograniczona przestrzeń sprawiają, że tradycyjne rolnictwo boryka się z narastającymi problemami i niebawem może nie być w stanie zaspokoić potrzeb żywieniowych rosnącej populacji ludzkiej. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym kryzysem może być rolnictwo wertykalne. Dowiedz się, czym jest, jaki rodzaj upraw może obejmować i jakie rośliny jesteśmy w stanie wyhodować na farmach wertykalnych.
Uprawy wertykalne to idea, która powstała już na początku XX wieku, jednak postęp technologiczny pozwolił rozwinąć się jej dopiero w ciągu kilku minionych lat. Polega ona na zastąpieniu gleby, jako podłoża dla uprawianych roślin, specjalnie opracowanym system bezglebowym, w którym zastępowana jest ona neutralnym podłożem mineralnym lub napowietrzonym wodnym roztworem. Rośliny wzrastają natomiast na wózkach uprawowych, które znajdują się w zamkniętym pomieszczeniu z kontrolowanymi warunkami atmosferycznymi.
Farmy wertykalne są bardzo uniwersalne, dzięki czemu można budować w różnego rodzaju obiektach, które wyszły już zużycia, np. magazynach, fabrykach, szkołach czy budynkach mieszkalnych albo w specjalnie przygotowanych do tego kontenerach. Jednak metoda ta niesie znacznie więcej korzyści, m.in.:
Rolnictwo wertykalne pozwala uprawiać w różny sposób, tworząc dla nich bezglebowe środowisko o różnym charakterze. Wyróżniamy trzy metody upraw wertykalnych, do których należą hydroponika, aeroponika i akwaponika.
Jedną z metod jest uprawa hydroponiczna. Polega ona na tym, że rośliny umieszczone są w napowietrzonym roztworze wodnym, a pożywka trafia bezpośrednio do ich korzeni.
W tym przypadku nie stosuje się podłoża uprawowego. Korzenie roślin znajdują się w powietrzu, a odżywiane są poprzez rozpylanie mgły, zawierającej niezbędne składniki odżywcze.
Tutaj mamy do czynienia z niemal samowystarczalnym, bardzo zrównoważonym ekosystemem, który polega na równoczesnej uprawie roślin i ryb. Pomagają sobie one wzajemnie, bowiem ryby dostarczają roślinom pożyteczne kultury bakterii oraz składniki odżywcze, natomiast rośliny filtrują wodę.
Rolnictwo wertykalne pozwala uprawiać tak naprawdę każdy rodzaj roślin. Możliwość dostosowania warunków na farmach wertykalnych pozwala stworzyć środowisko odpowiadające różnym rodzajom i gatunkom roślin. Najbardziej opłacalne jest natomiast uprawianie tzw. roślin szybkorosnących, tj. kiełków, mikroliści, sałat i ziół. Wybór powinien być oczywiście podyktowany zapotrzebowaniem lokalnego rynku i dokładną analizą biznesową.
Fot.: materiał prasowy Klienta.