Niewielu miłośników słodyczy ma pojęcie o tym, jak powstaje biała czekolada i że do czekolady bliżej jej z nazwy niż składu.
Biała czekolada pojawiła się stosunkowo niedawno: pierwsza tabliczka została odlana w 1930 roku przez szwajcarski koncern Nestlé, który szukał sposobu na zużycie nadprodukcji masła kakaowego. Nowy produkt firmy wywoływał mieszane uczucia wśród konsumentów – niektórzy odmówili uznania go za pełnoprawną czekoladę i nie wróżyli mu sukcesu. Jednak 90 lat później biała czekolada nadal ma liczne grono wielbicieli. A jak powstaje i dlaczego jest biała? Czy podobnie jak inne czekolady przynosi korzyści naszemu organizmowi?
Czym różnią się poszczególne rodzaje czekolady? Oczywiście zawartością proszku kakaowego:
Pod względem korzyści dla zdrowia biała czekolada jest znacznie gorsza od tych odmian, które zawierają kakao. To właśnie w nim koncentrują się najcenniejsze składniki odżywcze.
Skoro w białej czekoladzie nie ma kakao, to co jest? Zgodnie z oficjalną dyrektywą unijną z 2000 roku (Directive 2000/36/EC) powinna zawierać następujące składniki:
Produkty na bazie olejów roślinnych i innych tłuszczów są uważane za tanie podróbki. To właśnie masło kakaowe w składzie białej czekolady pozwala nazywać ją czekoladą. I to jego obróbce zawdzięcza ona swój jasny, czasem lekko żółty kolor.
Główne składniki, które są wykorzystywane do przyrządzania białej czekolady, poza masłem kakaowym, to:
Mleko. Początkowo do przygotowania produktu używano pełnego mleka. Nieco później zastąpiono go suchym z dodatkiem pewnej ilości tłuszczu mlecznego. Dzięki temu udało się obniżyć koszty produkcji.
Słodzik. Jego obecność jest warunkiem obowiązkowym i niestety to ten składnik powoduje szkodliwe właściwości produktu. W większości przypadków rolę słodzika pełni cukier.
Aromaty. Najpopularniejszym jest wanilina. Jest stosowana częściej niż inne z prostego powodu: to naturalny, stosunkowo niedrogi składnik, który nadaje białej czekoladzie charakterystyczny smak i aromat.
Niestety, nie wszyscy producenci biorą pod uwagę wprowadzony prawem standard i często oszczędzają przy produkcji białej czekolady. Z reguły zamiast cukru w składzie jest tani substytut, a zamiast masła kakaowego tłuszcze trans. Biała czekolada niskiej jakości (o jasnym białym kolorze i intensywnym słodkim smaku) nawet w małych ilościach może wyrządzić znacznie więcej szkody dla zdrowia niż pożytku.
Właściwości białej czekolady zależą w dużej mierze od tego, jak często i w jakiej ilości będzie ona obecna w diecie. Z uwagi na wysoką kaloryczność – 540 kcal na 100 gramów – zaleca się spożywanie jej z umiarem. Wysoka wartość odżywcza produktu wynika z zawartości:
Wartości te mogą być różne w zależności od producenta. Niestety większość wspomnianych tłuszczów to związki nasycone, które spożywane w dużych ilościach mogą nam zaszkodzić.
Oprócz tego w białej czekoladzie znajdziemy niewielkie ilości nasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, witaminy A, E, D, K, B, kwas foliowy oraz potas, fosfor, żelazo, magnez i wapń. Nie są to jednak wartości na tyle wysokie, by mówić o korzyściach dla organizmu.
Z pewnością biała czekolada przyczynia się do poprawy nastroju, ponieważ podczas spożywania słodyczy w organizmie wytwarzana jest serotonina, czyli hormon radości. Jest on rodzajem regulatora nastroju i zachowania, a jego obecność w organizmie ma pozytywny wpływ na pracę ośrodkowego układu nerwowego.
Śladowe ilości pożytecznych składników w białej czekoladzie sprawiają, że jej regularne spożywanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Ze wszystkich czekolad to właśnie biała jest pozbawiona odżywczych i zdrowotnych właściwości proszku kakaowego, ponieważ go nie zawiera.
Innym problemem jest duża ilość cukru, który niszczy szkliwo zębów i powoduje próchnicę. Biała czekolada w codziennej diecie ma negatywny wpływ na procesy metaboliczne, sprzyja rozwojowi chorób serca i jest szczególnie niebezpieczna dla diabetyków.
Spożywanie jej w dużych ilościach może mieć szkodliwy wpływ na stan naszej skóry. Możliwe jest wystąpienie reakcji alergicznej na masło kakaowe, która objawia się wysypką i zaczerwienieniem. Cierpi również układ naczyniowy: przepływ krwi jest spowolniony, wzrasta ciśnienie, może wystąpić tachykardia lub pogorszenie widzenia i zakłócenie krążenia krwi w kończynach.
W końcu nadmierne spożycie białej czekolady może prowadzić do przyrostu masy ciała i otyłości.
Biała czekolada wypada blado na tle konkurencji, która dzięki zawartości proszku kakaowego jest zdecydowanie zdrowsza dla naszego organizmu. Dlatego jeśli już musimy sięgnąć po coś słodkiego, róbmy to świadomie i z głową.
Jeśli interesuje Cię temat zdrowej żywności, przeczytaj również o tym, jakich składników lepiej unikać.