Lista wydatków. Dlaczego warto ją tworzyć?

Lista wydatków. Dlaczego warto ją tworzyć?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Prowadzenie domowego budżetu jest dla wielu osób bardzo dużym wyzwaniem. Czy w prowadzeniu domowego budżetu pomaga lista wydatków? Dlaczego warto ją tworzyć?

Dlaczego warto planować budżet?

Budżet domowy jest zestawieniem wszystkich dochodów i wydatków, dzięki temu można utrzymać domowe finanse pod kontrolą. Warto planować i prowadzić budżet domowy z kilku powodów:

  • budżet zwiększa świadomość wydatków i zarobków,
  • można zauważyć, na co są wydawane niepotrzebnie pieniądze,
  • można zaoszczędzić,
  • można zaplanować większe wydatki,
  • można uporządkować finanse.

Jaką rolę w planowaniu budżetu ma lista wydatków?

Amerykański doradca ds. finansów Dave Ramsey stwierdził, że „Budżet, to mówienie Twoim pieniądzom, dokąd mają iść, zamiast zastanawiania się, dokąd one same sobie poszły”. Definicja amerykańskiego specjalisty ds. finansów zachęca do większej kontroli nad własnym budżetem, czyli nie ograniczanie się tylko do zapisywania wydatków, lecz przede wszystkim do tworzenia optymalnej listy wydatków, w której będzie miejsce na oszczędności. Budżet domowy to planowanie przyszłości własnej rodziny.

Zanim przystąpisz do planowania budżetu domowego na podstawie listy wydatków, to najpierw należy spisywać własne wydatki, aby poznać swoje nawyki zakupowe i pomóc w oszczędzaniu. Dlatego należy zbierać wszystkie rachunki, paragony, a nawet faktury, które opiewają nawet na niewielkie kwoty.

Listy wydatków z kilku miesięcy wstecz to solidny materiał, który pomoże zoptymalizować listę wydatków i pomoże przejąć kontrolę nad własnym portfelem.

Jak stworzyć optymalną listę wydatków?

Planowanie listy wydatków należy rozpocząć od wypisania comiesięcznych wpływów z uwzględnieniem wszystkich źródeł dochodu. Rozpisane wydatki należy podsumować. Zapisywanie wydatków należy rozpocząć od wydatków stałych.

Wydatki stałe (cykliczne)

Wydatki stałe, czyli wydatki, które są ponoszone co pewien czas, np.: co miesiąc lub co kwartał. Do takich wydatków należą m.in.:

  • czynsz za mieszkanie,
  • koszt wynajmu,
  • rata kredytu hipotecznego,
  • opłata za telefon,
  • opłata za internet,
  • podatek od nieruchomości,
  • media,
  • opłata za śmieci,
  • jedzenie.

Gdy już sporządzisz listę wydatków, to należy ją zestawić z wcześniejszą kwotą wynagrodzenia. We wzorcowym planie bilans zysków i strat powinien być zawsze dodatni – koszt utrzymania nie powinien przekroczyć 60% wszystkich dochodów. Jeśli koszt utrzymania przekroczy 60%, to należy dokładnie przeanalizować listę wydatków. Plan wydatków musi być bardzo precyzyjny i możliwy do zrealizowania.

Nieregularne wydatki

Drugą grupę wydatków w domowym budżecie są nieregularne wydatki i opłaty, czyli jednorazowe niesystematyczne wydatki. Takimi wydatkami są m.in.:

  • koszt dodatkowego szkolenia,
  • zakup ubrań, butów i dodatków,
  • remont mieszkania,
  • choroba i zakup leków,
  • OC samochodu i przegląd techniczny,
  • okazjonalne prezenty.

Nieregularne wydatki warto oszacować na przestrzeni roku. Jeśli wydatek jest ponoszony raz na kwartał, to zawsze warto przyjąć szerszą perspektywę. Wysokość takich wydatków na przestrzeni roku warto oszacować, ponieważ jest to kwota, jaką należy zaoszczędzić w ciągu całego roku. Sumę wydatków nieregularnych należy podzielić przez 12 miesięcy i taką kwotę należy odkładać co miesiąc.

Plan na oszczędności

Gdy zsumujesz wydatki stałe oraz szacowaną wysokość miesięcznych nieregularnych wydatków otrzymasz sumę, która stanowi comiesięczną wysokość twoich wydatków. Już na etapie planowania budżetu, warto odjąć od sumy dochodów miesięczną wysokość wydatków, a pozostałą kwotę, która pozostaje, co miesiąc zaoszczędzić. Warto określić cel oszczędności, czyli na co zostanie przeznaczona nadwyżka środków.

Klucz do finansowego sukcesu – planowanie domowego budżetu

Gdy opanujesz do perfekcji planowanie domowego budżetu, to możesz zacząć planować roczny budżet, który składa się z rocznych dochodów, rocznych wydatków jednorazowych oraz cyklicznych wydatków stałych. Jeśli kwota, którą możesz zaoszczędzić w ciągu roku, nie jest zadowalająca, to warto przeanalizować ponownie wszystkie wydatki i zastanowić się, które wydatki można ograniczyć.

Zdj. główne: Kelly Sikkema/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Bezglutenowy? Wegański? Rogal?! A jednak!
Bezglutenowy? Wegański? Rogal?! A jednak!
Jesteś na diecie bezglutenowej i marzy Ci się cheat meal w postaci słodkiego wypieku? Teraz to możliwe – bez oszukiwania, bez glutenu i z dostawą pod drzwi!
Kobiety kobietom. Jak Uber Ellas podbija Meksyk?
Kobiety kobietom. Jak Uber Ellas podbija Meksyk?
Uber tylko dla kobiet. Nowa opcja odpowiedzią na wysokie statystyki przestępczości w Meksyku.
Mapy Google poprowadzą Cię trasą… przyjazną środowisku!
Mapy Google poprowadzą Cię trasą… przyjazną środowisku!
Nowa aktualizacja Map Google z ukłonem w stronę środowiska. Sprawdź, jakie nowe możliwości czekają na użytkowników!
Ostatnie wpisy