Inwestowanie w surowce dla początkujących

Inwestowanie w surowce dla początkujących
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Rynek surowców jest jednym z miejsc, gdzie można prowadzić zyskowne inwestycje. Surowce mogą być też traktowane jako aktywa pozwalające na zdywersyfikowanie portfela inwestycyjnego. Jak w nie inwestować? Jak zacząć i co właściwie jest potrzebne na początek?

Czym są surowce?

Pod pojęciem surowców należy rozumieć materiały przeznaczone do dalszej obróbki i przeróbki. Można wymienić wiele różnego rodzaju surowców, a do najbardziej znanych również pod względem prowadzenia inwestycji, zalicza się surowce energetyczne, metale szlachetne, produkty rolne i pierwiastki chemiczne. Zastanawiając się więc nad kwestią inwestycji w surowce, trzeba brać pod uwagę nie tylko ropę naftową, gaz ziemny czy złoto i srebro, ale również miedź, pszenicę, żyto, kukurydzę, jak i wiele innych materiałów, jakie notowane są na rynkach towarowych na całym świecie.

Handlować można mniej lub bardziej tradycyjnymi towarami, choć takimi zadaniami zajmują się głównie hurtownicy i duże przedsiębiorstwa. Przeciętny inwestor może jednak podjąć się inwestycji w surowce. Jak to zrobić? Zobacz: https://www.xtb.com/pl/edukacja/surowce

Jak inwestować posiadany kapitał w surowce?

Pierwszym krokiem do podjęcia inwestycji w wybrane surowce, np. energetyczne czy produkty rolne, będzie poznanie instrumentów giełdowych, które na to pozwalają. To o wiele wygodniejszy sposób na podejmowanie inwestycji na rynku towarowym, niż kupowanie rzeczywistych surowców w dużych ilościach.

Inwestor musi więc mieć konto inwestycyjne założone u wybranego brokera, który oferuje lokowanie środków finansowych w szeroko rozumiane surowce. Za jego pośrednictwem można podjąć inwestycje w instrumenty giełdowe powiązane z surowcami. Zalicza się do nich kontrakty futures, kontrakty CFD, fundusze ETF czy akcje spółek wydobywczych i przetwórczych.

Instrumenty finansowe ułatwiają prowadzenie inwestycji na rynku surowców. Można je kupować i sprzedawać, bez fizycznego nabywania towarów, na jakie są one wystawione.

Na rynkach światowych bez problemu można kupić kontrakty terminowe na towary. Najczęściej mowa tu o kontraktach na ropę naftową i metale szlachetne, ale na giełdzie w Chicago czy w Wielkiej Brytanii i w Chinach można też skorzystać z kontraktów na zboża, soję, kawę, cukier, miedź czy gaz naturalny.

Alternatywnym rozwiązaniem dla inwestora, który ma już rachunek inwestycyjny, jest kupowanie i sprzedawanie surowców za pośrednictwem kontraktów na fundusze ETF lub funduszu ETF na surowce. Inwestowanie w ten sposób jest bardzo prostym zadaniem, zwłaszcza w porównaniu z instrumentami pochodnymi czy fizycznym lokowaniem swoich pieniędzy w towary różnego rodzaju. ETF-y nie wymagają od inwestora dużego zaangażowania kapitału, a przy tym pozwalają na dokładanie do swojego portfela różne rodzaje papierów wartościowych oparte na surowcach.

ETF-y mają jeszcze i inne zalety. Jako fundusze pasywne oparte o surowce, naliczają klientom niskie prowizje, a dają możliwość kupowania i sprzedawania akcji szerokiego rynku. Podlegają regulacjom prawnym, a ich informacje o obecnych ofertach kupna i sprzedaży są jawne i powszechnie dostępne. Można więc na bieżąco sprawdzać ich wyniki i decydować się wówczas na te, które potencjalnie są w stanie przynieść największe zyski.

Inwestowanie w surowce na giełdzie papierów wartościowych

Jeśli chodzi o surowce, to są one notowane na giełdach towarowych. Ich ceny są zmienne i podlegają różnym wpływom czynników zewnętrznych. Jednak obecność na tego rodzaju rynkach nie jest konieczna dla inwestorów chcących ulokować pieniądze w surowce. Mogą oni za pośrednictwem rachunku maklerskiego nabywać akcje przedsiębiorstw produkcyjnych, przetwórczych i usługowych, które wykorzystują określone surowce w prowadzonej działalności. https://www.facebook.com/xtbpl/

 Fot.: materiał prasowy Klienta 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zakres działania agencji interaktywnych
Zakres działania agencji interaktywnych
Sukces wielu firm, niezależnie od ich wielkości zazwyczaj zawdzięcza się wyspecjalizowanym agencjom interaktywnym.
Jak rozliczyć podatek z Niemiec przez internet?
Jak rozliczyć podatek z Niemiec przez internet?
W tym artykule dowiesz się, jak rozliczyć podatek z Niemiec przez internet i skorzystać z tej nowoczesnej formy rozliczeń.
Krówki ślubne: doskonałe dodatki do słodkiego stołu weselnego
Krówki ślubne: doskonałe dodatki do słodkiego stołu weselnego
Słodkie inspiracje: jak udekorować słodki stół z wykorzystaniem krówek weselnych? Planując słodki stół na swoim weselu, warto wziąć pod uwagę […]
Ostatnie wpisy