Buty ze skóry grzybów, czyli oryginalny pomysł Adidasa

Buty ze skóry grzybów, czyli oryginalny pomysł Adidasa
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Adidas we współpracy z biotechnologiczną firmą Bolt Threads stworzył skórę na bazie grzybów.

Popularne sneakersy Stan Smith można teraz kupić w ekologicznej i wegańskiej „grzybowej” wersji, czyli wykonane z materiału Mylo. Swoją nazwę zawdzięcza on grzybni (po angielsku „mycelium”), z której jest produkowany.

Adidas we współpracy z naturą

Firma już od kilku lata działa na rzecz maksymalnego zmniejszenia zużycia plastiku i produkcji odpadów. Na początku tego roku wypuściła także wersję butów o nazwie Stan Smith PRIMEGREEN, składającą się w 50 proc. z materiałów pochodzących z recyklingu.

Tradycyjne zamienniki skóry są wytwarzane z polimerów plastikowych i nie ulegają biodegradacji, co jest jednym z powodów, dla których Adidas i Bolt Threads szukały alternatywy pochodzenia roślinnego.

https://www.youtube.com/watch?v=R__xk0-z7lg

Buty Mylo wpisują się w prośrodowiskową strategię giganta. Ich podeszwa wykonana jest z naturalnej gumy, a korpus – cholewka, paski, nakładka na piętę oraz logotypy naszyte na buty – ze skóry grzybowej.

Grzyby na materiał są uprawiane na farmach wertykalnych w Holandii. Rosną na trocinach i materiale organicznym, dzięki czemu są gotowe do zbioru już po dwóch tygodniach. Grzybnia zostaje poddana obróbce, której proces jest tajemnicą firmy. W efekcie powstają miękkie i elastyczne arkusze biomasy o właściwościach zbliżonych do skóry.

Adidas nie podał jeszcze, ile będą kosztować „grzybowe” buty.

Warto dodać, że Adidas to nie jedyna wielka marka, która próbuje swoich sił na polu eko-rozwiązań. Jakiś czas temu usłyszeliśmy od słomce z fusów kawy od Starbucksa oraz papierowej butelce Coca-Coli.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

dwa × jeden =

Rekomendowane
Na Politechnice Łódzkiej znaleźli sposób na zagospodarowanie odpadów żywnościowych
Na Politechnice Łódzkiej znaleźli sposób na zagospodarowanie odpadów żywnościowych
Na Politechnice Łódzkiej opracowano pomysł na tworzenie jadalnych opakowań, do produkcji których używa się odpadów roślinnych dostarczanych przez przemysł spożywczy.
Co zamiast chleba? 10 pomysłów, czym możesz zastąpić pieczywo!
Co zamiast chleba? 10 pomysłów, czym możesz zastąpić pieczywo!
Dowiedz się, którymi produktami możesz zastąpić biały chleb. Najważniejsze informacje u nas!
Słomka z fusów kawy?
Słomka z fusów kawy?
Starbucks Polska pracuje nad biodegradowalnymi słomkami z fusów kawy.
Ostatnie wpisy