Zdrowsze życie

Jak dbać o prawidłową postawę podczas pracy zdalnej?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Przez ostatnie kilkanaście miesięcy praca w domu stała się nową normą, ale mimo wielu zalet nie pozostaje ona bez negatywnego wpływu na naszą postawę ciała. 

Nie przykładając wagi do sposobu, w jaki nasze ciało układa się przy pracy, możemy napytać sobie prawdziwej zdrowotnej biedy.

Odpowiednia postawa ciała na home office

Niemalże z dnia na dzień miliony ludzi na całym świecie zaczęły pracować z domu, wprowadzając tym samym pewnego rodzaju rewolucję w sposobie myślenia o miejscu pracy. Zmiana była jednak nieplanowana i szybka, dlatego wielu z nas nie ma odpowiedniego sprzętu do własnego domowego biura.

Problemy w raju

Czy zauważyliście w ostatnim czasie pobolewanie szyi? A może częściej niż zwykle doskwiera lędźwiowy odcinek kręgosłupa? Czy ból głowy przestał być jednorazowym doznaniem, a stał się niemal codziennością?

Większość z tych bólów może być spowodowana zmianą postawy podczas przechodzenia ze stanowiska pracy w biurze do pracy w domu. Możliwe, że spędzamy więcej czasu, siedząc z komputerem na kanapie lub na łóżku, zamiast siedzieć przy biurku. Może zdarzało nam się siedzieć na stołku barowym przy kuchennym blacie. Wszystkie zmiany w pozycji siedzącej i poziomach aktywności wpływają na nasze ciało i sposób jego funkcjonowania.

Dobrą wiadomością jest to, że istnieje wiele łatwych regulacji, które możesz wprowadzić do swojego stanowiska pracy w domu, aby uniknąć lub zmniejszyć mechaniczne napięcia ciała wynikające ze złej postawy. Oto kilka podstaw, które warto mieć w pamięci i wypróbować, aby odpowiednio zadbać o swoje zdrowie:

1. Świadomość postawy ciała

Po 15 minutach siedzenia lub stania w tym samym miejscu większość ludzi naturalnie zaczyna się garbić i warto o tym pamiętać. Podczas pracy należy być uważnym na swoje ciało i jego ustawienie tak, aby poczuć, w jakiej pozycji mu najlepiej i czy nie znajduje się w stanie zbyt dużego napięcia.

2. Słuchanie swojego ciała

Niezależnie od tego, czy pracujemy przy biurku, przy stole, na kanapie czy w łóżku, nigdy nie powinniśmy odczuwać napięcia ani dyskomfortu. Nasze ciało to wspaniała maszyna i sama powie nam, kiedy coś jest nie tak. Czasami wystarczy niewielka korekta, aby zrobić dużą różnicę.

3. Częsty ruch

Nawet jeśli czujemy się komfortowo, nigdy nie powinniśmy siedzieć w jednej pozycji dłużej niż godzinę. Zaleca się wstawanie i poruszanie się co 30 lub 40 minut. Dodatkowo po powrocie z takiej krótkiej przerwy naturalnie przypominamy sobie o zresetowaniu postawy.

4. Spoglądanie oczami a nie szyją

Podczas pracy na laptopie lub telefonie większość osób pochyla głowę do przodu w kierunku urządzenia. W ten sposób dochodzi do niekorzystnych napięć w szyjnym odcinku kręgosłupa, a w konsekwencji może prowadzić do bólów głowy. Warto pomyśleć o unikaniu przesadnych ruchów szyi, w tym ciągłego poruszania głową w górę i w dół.

5. Używanie zestawu słuchawkowego

Jeśli nie mamy zestawu słuchawkowego lub słuchawek, pracując w cichym miejscu możemy również używać funkcji głośnika w telefonie. Jeśli musimy trzymać telefon przy uchu, trzymajmy go niedominującą ręką, tak aby bez problemu móc pisać drugą. Trzymanie telefonu przy uchu ramieniem jest absolutnie wykluczone i niezwykle szkodliwe dla postawy.

6. Odpowiednie nawodnienie organizmu

Nawadnianie to zawsze dobra odpowiedź przy dbaniu o organizm, a dodatkowo zapewnia regularne przerwy w pracy i wstawanie od biurka.

Nie przykładając wagi do sposobu, w jaki nasze ciało układa się przy pracy, możemy napytać sobie prawdziwej zdrowotnej biedy.

Przeczytaj też: https://clevermedia.pl/zdrowsze-zycie/salatkowy-robot-czyli-zdrowy-posilek-dla-zabieganych-jak-to-dziala/

Zdjęcie główne: PNW Production/pexels.com

Z wykształcenia psycholożka, z zamiłowania podróżniczka, a od urodzenia wolny duch i idealistka, której bliskie są kwestie ekologii i równości. Z zainteresowaniem śledzi rozwój rynku pod kątem pozytywnych zmian w kwestii świadomości ekologicznej.
Zdrowsze życie
Co to jest turecki lokum? Zakupowy poradnik o tureckich słodyczach
Ten artykuł ma na celu zaspokojenie Twojej ciekawości na ten temat, przekazując Ci najważniejsze informacje dotyczące tej słodkiej przysmaki. A więc zapnij pasy i przygotuj się na kulinarną podróż do serca tureckiej kultury i kuchni.
Czytaj Więcej
Zdrowsze życie
Siedzący tryb życia - jak przeciwdziałać negatywnym skutkom dla zdrowia
W dzisiejszych czasach wiele osób prowadzi siedzący tryb życia, pracując przed komputerem przez wiele godzin dziennie. Niestety, taki styl życia może prowadzić do wielu negatywnych skutków dla zdrowia. W tym artykule omówimy, jakie problemy zdrowotne mogą wynikać z siedzącego trybu życia oraz jak możemy przeciwdziałać tym skutkom poprzez wprowadzenie zdrowych nawyków.
Czytaj Więcej
Zdrowsze życie
Higiena w biurze - jak o nią dbać?
W Twojej firmie panuje wieczny bałagan? Te metody pozwolą Ci raz na zawsze nad nim zapanować.
Czytaj Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *