Upoluj okazję!

Uwaga, jedzie śmieciarka! Grupy, które ratują przedmioty przed wyrzuceniem

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Chcesz pozbyć się starych mebli, porcelany lub ubrań? Nie wyrzucaj ich na śmietnik! Na facebookowych grupach znajdziesz osoby, które chętnie odbiorą od Ciebie nieprzydatne już rzeczy i dadzą im drugie życie.

Legendarny fotel 366 Józefa Chierowskiego, unikalna lampa z początku XX wieku, zestaw porcelanowych filiżanek czy szklany wazon z czasów PRL-u – na śmietnikach można znaleźć mnóstwo drogocennych perełek. Najczęściej wyrzucają je osoby, które robią porządki w mieszkaniu i miejsce na nowe przedmioty, a nie znają się na wartości starych mebli i bibelotów. Często też niektórym nie chce się wystawać nieprzydatnych przedmiotów na aukcjach internetowych. Może wiedzą, że znajdą się chętni, którzy odratują takie skarby wprost ze śmieci.

Uratować przed wyrzuceniem i zniszczeniem

Facebookowa grupa „Uwaga, śmieciarka jedzie” powstała już w 2013 roku. Od tamtej pory zebrała grono kilkuset tysięcy osób, które – w duchu zero waste – chcą ratować wyrzucone, a wciąż mogące się komuś przydać, meble, ubrania i inne przedmioty. Jak można przeczytać na stronie inicjatywy: „Uwaga, śmieciarka jedzie to strona poświęcona śmietnikowym znaleziskom. Dla jednych jest źródłem zaopatrzenia w Perły designu PRL, dla innych to dobre miejsce, by szybko pozbyć się rzeczy niepotrzebnych, a wciąż wartościowych”. Społeczność tak szybko i bardzo się rozwinęła, że z czasem stworzono podstrony i grupy lokalne, by ułatwić znajdowanie i ratowanie skarbów ze śmietnika.

Grupa jest rajem dla fanów ekologicznego stylu życia i recyklingu, mody i przedmiotów vintage czy przerabiania staroci na nowe użyteczne drobiazgi. Zasady inicjatywy są proste – na grupie możemy zamieszczać oferty darmowego odstąpienia niepotrzebnych już rzeczy albo informować o tym, w którym miejscu znajdują się meble czy ubrania do odratowania (najczęściej są to właśnie śmietniki). Na „Uwaga, śmieciarka jedzie” nie ma możliwości sprzedawania i kupowania czy wymiany dóbr i usług. Nie można także oddawać zwierząt, ponieważ – jak zauważają założyciele grupy – nie są to przedmioty, a żywe istoty.

Na Facebooku działają również inne, mniejsze grupy tematyczne, dzięki którym można oddawać niepotrzebne już rzeczy i zdobyć odzież, książki, rośliny i meble.

Pomoc w duchu ekologii

Internetowe inicjatywy propagujące ponowne użycie wyrzuconych przedmiotów to nie tylko metoda na podkreślenie ekologicznych wartości i wprowadzenie ich w życie. To także sposób na pomoc potrzebującym i osobom w kryzysie. Każdego roku na wysypiskach śmieci lądują tony ubrań i przedmiotów codziennego użytku, a nawet jedzenia, które mogłyby komuś bardzo poprawić jakość życia. Niepotrzebne rzeczy możemy zostawiać w sklepach charytatywnych. Tego typu miejsca cieszą się popularnością w Wielkiej Brytanii, ale i w Polsce znajdziemy takie inicjatywy. Przykładami sklepów charytatywnych są placówki należące do Fundacji Sue Ryder i warszawskie Sklepowisko, zatrudniające osoby w sytuacji kryzysowej, z problemami psychicznymi czy wykluczone społecznie. Do sklepów charytatywnych trafiają najczęściej ubrania, ale znajdzie się tam również obuwie, zabawki, książki i meble.

Kolejną wartościową inicjatywą są jadłodzielnie, czyli dostępne publicznie lodówki, w których można zostawiać jedzenie i w ten sposób dzielić się nim.

Zdj. główne: NathanCopley/pixabay.com

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego i Instytutu Sztuki PAN. Miłośniczka słów i sztuki w każdym wydaniu. Lubi wszystko, co jest stare, więc często bywa na pchlich targach i marzy o meblach w stylu vintage.
Upoluj okazję!
Jak wybrać dobrą drukarnię online?
Przy wyborze firmy drukarskiej należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak jakość produktu, czas realizacji i cenę. Dobra firma poligraficzna będzie miała zasoby pozwalające na produkcję wysokiej jakości produktów poligraficznych w przystępnych cenach.
Czytaj Więcej
Upoluj okazję!
Bielizna, która zapewni wsparcie w każdej sytuacji
Odpowiedni dobór bielizny to podstawa, aby zapewnić sobie komfort w każdej sytuacji. Najważniejszy jest wybór właściwego rozmiaru oraz dopasowanie biustonosza do stroju czy okazji. W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci, dla jakich modeli warto znaleźć miejsce...
Czytaj Więcej
Upoluj okazję!
Które programy cashback działają naprawdę?
Na czym polega system cashback? Jakimi zaletami i wadami się wyróżnia? Sprawdzamy!
Czytaj Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *