Reklama

Najważniejsze informacje o ochronie dóbr osobistych

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Dobra osobiste to takie dobra niemajątkowe, które przysługują każdemu człowiekowi i są chronione prawnie. Dotyczą one również osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych. W ich poczet zaliczyć można między innymi zdrowie, wolność, swobodę sumienia, dane osobowe, tajemnicę korespondencji czy nietykalność mieszkania.

Czy można naruszyć dobra osobiste zgodnie z prawem?

Dobra osobiste przysługują każdemu człowiekowi i są chronione prawem. Wydawałoby się, że w takiej sytuacji nie można legalnie naruszyć cudzych dóbr i nie ponosić za to konsekwencji – zdarzają się jednak takie sytuacje. Osoba, której dobra są naruszane, musi wtedy wyrazić zgodę na ten proces. Dzieje się tak na przykład podczas wykonywania operacji, w trakcie której musi dojść do naruszenia skóry (na przykład rozcięcia lub przebicia jej). Pacjent wyraża wtedy zgodę na naruszenie jego dóbr osobistych przez lekarza. Warto jednak wiedzieć, że wyrażenie zgody na naruszenie dóbr osobistych jest możliwe do odwołania – i w takiej sytuacji naruszenie czyichś dóbr osobistych będzie nielegalne.

W jaki sposób chronić swoje dobra osobiste?

Zapewne zgadzasz się ze stwierdzeniem, że ochrona dóbr osobistych jest bardzo ważna. Jest to bowiem pojęcie obejmujące bardzo szeroki zakres ważnych dla każdego człowieka obszarów. W pewien sposób dobra osobiste są prawem do prywatności – zarówno miejsca zamieszkania, jak i ciała oraz myśli. W związku z tym prawo formułuje pewne środki ochrony dóbr osobistych. Należą do nich przede wszystkim żądania. Osoba, która mierzy się z potencjalny lub faktycznym naruszeniem jej dóbr osobistych może na przykład żądać zaniechania określonych działań, naprawienia skutków naruszenia jej dóbr osobistych (w tym odszkodowania finansowego – dla siebie lub na wybrany cel społeczny), wydania oświadczenia (na przykład z przeprosinami) lub sprostowania nieprawdziwych informacji, które stały się powodem naruszenia dóbr osobistych. Jeżeli nie wiesz, które z wymienionych opcji dotyczą Ciebie, zgłoś się do specjalistów,

Dobra osobiste osób prawnych

Jeżeli prowadzisz działalność, powinieneś wiedzieć, że Twoje dobra osobiste jako osoby fizycznej (wymienione na początku tego artykułu) nieco różnią się od Twoich dóbr osobistych jako osoby prawnej. Do tej drugiej kategorii zaliczają się przede wszystkim: dobra sława, czyli reputacja osoby prawnej, nazwa, nietykalność pomieszczeń, tajemnica korespondencji oraz strefa prywatności. Warto o tym wiedzieć, ponieważ lista ta jest trochę krótsza niż lista dóbr osobistych osób fizycznych. Więcej informacji znajdziesz na https://rpms.pl/ochrona-dobr-osobistych/.

Zdjęcie główne: pexels.com/August de Richelieu

Początkująca copywriterka, studentka farmacji. Interesuje się przekazem podprogowym i zagadnieniami związanymi z profilem psychologicznym konsumenta.
Magdalena Gawior
Polecane artykuły
Reklama

Zakres działania agencji interaktywnych

Sukces wielu firm, niezależnie od ich wielkości zazwyczaj zawdzięcza się wyspecjalizowanym agencjom interaktywnym.
Czytaj Więcej
Reklama

Co powinien umieć księgowy?

Każda osoba, która zastanawia się nad tym, aby określić nowy kierunek w rozwoju swojej kariery zawodowej i zamierza się sprawdzić w roli księgowego, szuka informacji na temat podstawowych umiejętności, które musi opanować. Należy zacząć od pewnych cech charakterystycznych, które na 100% ułatwią wykonywanie tego zawodu.
Czytaj Więcej
Reklama

Jak wygląda proces tworzenia produktu?

Opracowanie nowego produktu jest ekscytującym, ale wymagającym przedsięwzięciem. Każdy nowy produkt jest wyjątkowy na wszystkich etapach, od pomysłu do opracowania i stworzenia prototypu. Istnieje jednak ogólny proces, który pomoże ci poruszać się po tej ścieżce w najbardziej efektywny sposób.
Czytaj Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *