Najważniejsze informacje o ochronie dóbr osobistych

Najważniejsze informacje o ochronie dóbr osobistych
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Dobra osobiste to takie dobra niemajątkowe, które przysługują każdemu człowiekowi i są chronione prawnie. Dotyczą one również osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych. W ich poczet zaliczyć można między innymi zdrowie, wolność, swobodę sumienia, dane osobowe, tajemnicę korespondencji czy nietykalność mieszkania.

Czy można naruszyć dobra osobiste zgodnie z prawem?

Dobra osobiste przysługują każdemu człowiekowi i są chronione prawem. Wydawałoby się, że w takiej sytuacji nie można legalnie naruszyć cudzych dóbr i nie ponosić za to konsekwencji – zdarzają się jednak takie sytuacje. Osoba, której dobra są naruszane, musi wtedy wyrazić zgodę na ten proces. Dzieje się tak na przykład podczas wykonywania operacji, w trakcie której musi dojść do naruszenia skóry (na przykład rozcięcia lub przebicia jej). Pacjent wyraża wtedy zgodę na naruszenie jego dóbr osobistych przez lekarza. Warto jednak wiedzieć, że wyrażenie zgody na naruszenie dóbr osobistych jest możliwe do odwołania – i w takiej sytuacji naruszenie czyichś dóbr osobistych będzie nielegalne.

W jaki sposób chronić swoje dobra osobiste?

Zapewne zgadzasz się ze stwierdzeniem, że ochrona dóbr osobistych jest bardzo ważna. Jest to bowiem pojęcie obejmujące bardzo szeroki zakres ważnych dla każdego człowieka obszarów. W pewien sposób dobra osobiste są prawem do prywatności – zarówno miejsca zamieszkania, jak i ciała oraz myśli. W związku z tym prawo formułuje pewne środki ochrony dóbr osobistych. Należą do nich przede wszystkim żądania. Osoba, która mierzy się z potencjalny lub faktycznym naruszeniem jej dóbr osobistych może na przykład żądać zaniechania określonych działań, naprawienia skutków naruszenia jej dóbr osobistych (w tym odszkodowania finansowego – dla siebie lub na wybrany cel społeczny), wydania oświadczenia (na przykład z przeprosinami) lub sprostowania nieprawdziwych informacji, które stały się powodem naruszenia dóbr osobistych. Jeżeli nie wiesz, które z wymienionych opcji dotyczą Ciebie, zgłoś się do specjalistów,

Dobra osobiste osób prawnych

Jeżeli prowadzisz działalność, powinieneś wiedzieć, że Twoje dobra osobiste jako osoby fizycznej (wymienione na początku tego artykułu) nieco różnią się od Twoich dóbr osobistych jako osoby prawnej. Do tej drugiej kategorii zaliczają się przede wszystkim: dobra sława, czyli reputacja osoby prawnej, nazwa, nietykalność pomieszczeń, tajemnica korespondencji oraz strefa prywatności. Warto o tym wiedzieć, ponieważ lista ta jest trochę krótsza niż lista dóbr osobistych osób fizycznych. Więcej informacji znajdziesz na https://rpms.pl/ochrona-dobr-osobistych/.

Zdjęcie główne: pexels.com/August de Richelieu

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Tarczyński naturalnie, czyli nowa linia dla mięsożerców
Tarczyński naturalnie, czyli nowa linia dla mięsożerców
W prostocie siła i zdrowie. Tarczyński przedstawia nową linię wyrobów, bez polepszaczy smaku i konserwantów.
Jak zorganizować przestrzeń biurową?
Jak zorganizować przestrzeń biurową?
Wygodna i funkcjonalna przestrzeń biurowa, to zadowoleni pracownicy i bardziej efektywna praca. Dowiedz się więc, jak prawidłowo zorganizować swoje biuro.
Czy reklama firmy może być eko?
Czy reklama firmy może być eko?
Chcesz, aby Twoja firma zdobywała więcej klientów oraz funkcjonowała w sposób ekologiczny? Sprawdź, jakie są sposoby na promocję swojej działalności z pełnym poszanowaniem dla środowiska naturalnego.
Ostatnie wpisy