Reklama

Inwestowanie w surowce dla początkujących

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Rynek surowców jest jednym z miejsc, gdzie można prowadzić zyskowne inwestycje. Surowce mogą być też traktowane jako aktywa pozwalające na zdywersyfikowanie portfela inwestycyjnego. Jak w nie inwestować? Jak zacząć i co właściwie jest potrzebne na początek?

Czym są surowce?

Pod pojęciem surowców należy rozumieć materiały przeznaczone do dalszej obróbki i przeróbki. Można wymienić wiele różnego rodzaju surowców, a do najbardziej znanych również pod względem prowadzenia inwestycji, zalicza się surowce energetyczne, metale szlachetne, produkty rolne i pierwiastki chemiczne. Zastanawiając się więc nad kwestią inwestycji w surowce, trzeba brać pod uwagę nie tylko ropę naftową, gaz ziemny czy złoto i srebro, ale również miedź, pszenicę, żyto, kukurydzę, jak i wiele innych materiałów, jakie notowane są na rynkach towarowych na całym świecie.

Handlować można mniej lub bardziej tradycyjnymi towarami, choć takimi zadaniami zajmują się głównie hurtownicy i duże przedsiębiorstwa. Przeciętny inwestor może jednak podjąć się inwestycji w surowce. Jak to zrobić? Zobacz: https://www.xtb.com/pl/edukacja/surowce

Jak inwestować posiadany kapitał w surowce?

Pierwszym krokiem do podjęcia inwestycji w wybrane surowce, np. energetyczne czy produkty rolne, będzie poznanie instrumentów giełdowych, które na to pozwalają. To o wiele wygodniejszy sposób na podejmowanie inwestycji na rynku towarowym, niż kupowanie rzeczywistych surowców w dużych ilościach.

Inwestor musi więc mieć konto inwestycyjne założone u wybranego brokera, który oferuje lokowanie środków finansowych w szeroko rozumiane surowce. Za jego pośrednictwem można podjąć inwestycje w instrumenty giełdowe powiązane z surowcami. Zalicza się do nich kontrakty futures, kontrakty CFD, fundusze ETF czy akcje spółek wydobywczych i przetwórczych.

Instrumenty finansowe ułatwiają prowadzenie inwestycji na rynku surowców. Można je kupować i sprzedawać, bez fizycznego nabywania towarów, na jakie są one wystawione.

Na rynkach światowych bez problemu można kupić kontrakty terminowe na towary. Najczęściej mowa tu o kontraktach na ropę naftową i metale szlachetne, ale na giełdzie w Chicago czy w Wielkiej Brytanii i w Chinach można też skorzystać z kontraktów na zboża, soję, kawę, cukier, miedź czy gaz naturalny.

Alternatywnym rozwiązaniem dla inwestora, który ma już rachunek inwestycyjny, jest kupowanie i sprzedawanie surowców za pośrednictwem kontraktów na fundusze ETF lub funduszu ETF na surowce. Inwestowanie w ten sposób jest bardzo prostym zadaniem, zwłaszcza w porównaniu z instrumentami pochodnymi czy fizycznym lokowaniem swoich pieniędzy w towary różnego rodzaju. ETF-y nie wymagają od inwestora dużego zaangażowania kapitału, a przy tym pozwalają na dokładanie do swojego portfela różne rodzaje papierów wartościowych oparte na surowcach.

ETF-y mają jeszcze i inne zalety. Jako fundusze pasywne oparte o surowce, naliczają klientom niskie prowizje, a dają możliwość kupowania i sprzedawania akcji szerokiego rynku. Podlegają regulacjom prawnym, a ich informacje o obecnych ofertach kupna i sprzedaży są jawne i powszechnie dostępne. Można więc na bieżąco sprawdzać ich wyniki i decydować się wówczas na te, które potencjalnie są w stanie przynieść największe zyski.

Inwestowanie w surowce na giełdzie papierów wartościowych

Jeśli chodzi o surowce, to są one notowane na giełdach towarowych. Ich ceny są zmienne i podlegają różnym wpływom czynników zewnętrznych. Jednak obecność na tego rodzaju rynkach nie jest konieczna dla inwestorów chcących ulokować pieniądze w surowce. Mogą oni za pośrednictwem rachunku maklerskiego nabywać akcje przedsiębiorstw produkcyjnych, przetwórczych i usługowych, które wykorzystują określone surowce w prowadzonej działalności. https://www.facebook.com/xtbpl/

 Fot.: materiał prasowy Klienta 

Polecane artykuły
Reklama

Najważniejsze informacje o ochronie dóbr osobistych

Szukasz informacji na temat naruszania dóbr osobistych? Sprawdź, czym są i do kogo zgłosić się po pomoc, jeżeli jesteś poszkodowany.
Czytaj Więcej
Reklama

Strony internetowe – poznaj metody ich promocji i zyskaj odbiorców!

Możesz zaprojektować zupełnie wyjątkową stronę internetową – wyróżniającą się pod względem oferty, wywołującą dobre emocje podczas przeglądania, przejrzystą i intuicyjną dla użytkownika. Niestety to zazwyczaj nie wystarczy, by witrynę odwiedzały tłumy osób. Potrzebna jest promocja...
Czytaj Więcej
Reklama

Jakie działania firmy warto przenieść online?

Dzisiejszy świat funkcjonuje przede wszystkim online, dlatego należy iść z duchem czasu i przenieść do Internetu również swój biznes. Zobacz, jakie działania w firmie warto przenieść do Sieci.
Czytaj Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *