Reklama

Czy ubezpieczenie musi być drogie? Nie – powinno być opłacalne!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Niewiele osób ma świadomość tego, jak istotne jest ubezpieczenie swojego domu bądź mieszkania i jak duży wpływ ma na całe przyszłe życie. Służy, wbrew obiegowej opinii, nie do ochrony dobytku przed jego zniszczeniem, a przed skutkami finansowymi, które powstają z tytułu wystąpienia awaryjnej sytuacji. Warto wśród nich wymienić np. powszechne pożary lub zalania, które mogą przydarzyć się w praktycznie każdym lokalu – również w tym, który z pozoru wydaje się odpowiednio zabezpieczony. Czy jednak ubezpieczenie jest kosztowne? Jak się okazuje – nie.

Z czym wiąże się ubezpieczenie domu lub mieszkania?

Zakup ubezpieczenia domu lub mieszkania to z pozoru dość trudne zadanie. Trzeba się bowiem skontaktować z agentem ubezpieczeniowym lub ulubionym towarzystwem, ustalić wszystkie szczegóły i podpisać wielostronicową umowę. Zazwyczaj tak jest. Mimo rozwoju technologii w dalszym ciągu wiele osób ufa wyłącznie pracownikom wybranych agencji, podczas gdy tak naprawdę warto wziąć pod uwagę także usługi on-line. Najpierw jednak zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, czym jest ubezpieczenie mieszkania.

Ubezpieczenie ma formę polisy, zawieranej pomiędzy właścicielem lub zarządcą danego budynku a towarzystwem ubezpieczeniowym i polega na możliwości uzyskania odszkodowania na skutek wystąpienia ryzyk zawartych w danej umowie. Należą do nich takie sytuacje, jak:

  • pożary,
  • powodzie,
  • naruszenia ścian konstrukcyjnych w wyniku np. silnego wiatru,
  • zerwanie dachu,
  • i wiele innych.

Polisa w wariancie podstawowym obejmuje zatem głównie szkody powstałe w elementach stałych budynku, tj. ściany, kafelki oraz podłogi. Wariant rozszerzony z kolei obejmuje również straty materialne wynikające z np. kradzieży lub uszkodzenia przedmiotów ruchomych. Oczywiście wiąże się to z nieco wyższymi kosztami w ujęciu miesięcznym i rocznym, jednak niewspółmiernie małymi w stosunku do wysokości strat.

Koszt ubezpieczenia uzależniony jest np. od:

  • sumy ubezpieczenia, różnej zależnie od wielkości mieszkania oraz lokalizacji,
  • liczby ryzyk zawartych w polisie (im więcej, tym drożej),
  • skonfigurowania poszczególnych opcji pod swoje własne, prywatne wymagania.

Przeważnie koszt rocznego ubezpieczenia wynosi już od nieco ponad 100 złotych za najtańszy wariant do nawet ponad 1000 zł w przypadku polis szczególnie rozbudowanych.

Czy ubezpieczenia są kosztowne? Co w ich wyniku można zyskać?

Warto wiedzieć, że w przypadku uszkodzeń niektórych domów i mieszkań przywrócenie ich stanu do tego sprzed nieszczęśliwego wydarzenia może kosztować więcej, niż postawienie go na nowo. Naruszenie konstrukcji nośnych i brak zgody na użytkowanie dla wielu osób oznacza zupełny brak dachu nad głową. Oczywiście w przypadku, gdy nie mają własnej polisy.W sytuacji odwrotnej. tj. gdy nieszczęśliwy wypadek był objęty ubezpieczeniem, osoba odpowiedzialna może liczyć na odszkodowanie w ustalonej kwocie, np. wartości całego mieszkania lub domu, gdy jego uszkodzenia były na tyle wielkie. Warto przejrzeć ubezpieczenie domu – ranking, aby zapoznać się z ofertami najpopularniejszych firm ubezpieczeniowych na całym krajowym rynku.

Fot.: Leon Seibert/unsplash.com

Polecane artykuły
Reklama

Zakres działania agencji interaktywnych

Sukces wielu firm, niezależnie od ich wielkości zazwyczaj zawdzięcza się wyspecjalizowanym agencjom interaktywnym.
Czytaj Więcej
Reklama

Co powinien umieć księgowy?

Każda osoba, która zastanawia się nad tym, aby określić nowy kierunek w rozwoju swojej kariery zawodowej i zamierza się sprawdzić w roli księgowego, szuka informacji na temat podstawowych umiejętności, które musi opanować. Należy zacząć od pewnych cech charakterystycznych, które na 100% ułatwią wykonywanie tego zawodu.
Czytaj Więcej
Reklama

Jak wygląda proces tworzenia produktu?

Opracowanie nowego produktu jest ekscytującym, ale wymagającym przedsięwzięciem. Każdy nowy produkt jest wyjątkowy na wszystkich etapach, od pomysłu do opracowania i stworzenia prototypu. Istnieje jednak ogólny proces, który pomoże ci poruszać się po tej ścieżce w najbardziej efektywny sposób.
Czytaj Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *