Reklama

Co warto wiedzieć o rolnictwie wertykalnym?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Coraz trudniejsze warunki klimatyczne, malejące zasoby wody słodkiej i ograniczona przestrzeń sprawiają, że tradycyjne rolnictwo boryka się z narastającymi problemami i niebawem może nie być w stanie zaspokoić potrzeb żywieniowych rosnącej populacji ludzkiej. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym kryzysem może być rolnictwo wertykalne. Dowiedz się, czym jest, jaki rodzaj upraw może obejmować i jakie rośliny jesteśmy w stanie wyhodować na farmach wertykalnych.

Czym jest rolnictwo wertykalne?

Uprawy wertykalne to idea, która powstała już na początku XX wieku, jednak postęp technologiczny pozwolił rozwinąć się jej dopiero w ciągu kilku minionych lat. Polega ona na zastąpieniu gleby, jako podłoża dla uprawianych roślin, specjalnie opracowanym system bezglebowym, w którym zastępowana jest ona neutralnym podłożem mineralnym lub napowietrzonym wodnym roztworem. Rośliny wzrastają natomiast na wózkach uprawowych, które znajdują się w zamkniętym pomieszczeniu z kontrolowanymi warunkami atmosferycznymi.

Jakie zalety niesie rolnictwo wertykalne?

Farmy wertykalne są bardzo uniwersalne, dzięki czemu można budować w różnego rodzaju obiektach, które wyszły już zużycia, np. magazynach, fabrykach, szkołach czy budynkach mieszkalnych albo w specjalnie przygotowanych do tego kontenerach. Jednak metoda ta niesie znacznie więcej korzyści, m.in.:

  • wzrastanie roślin przez cały rok, niezależnie od klimatu i pogody;
  • wykorzystanie pełnego potencjału genetycznego roślin, dzięki zapewnieniu im optymalnych warunków do wzrastania, co przekłada się na lepszy smak i mnóstwo wartości odżywczych;
  • redukcja zużycia wody dzięki zamkniętemu obiegowi;
  • brak odprowadzania środków chemicznych zawartych w pestycydach i nawozach do gleby i wód gruntowych.

Rodzaje upraw w rolnictwie wertykalnym

Rolnictwo wertykalne pozwala uprawiać w różny sposób, tworząc dla nich bezglebowe środowisko o różnym charakterze. Wyróżniamy trzy metody upraw wertykalnych, do których należą hydroponika, aeroponika i akwaponika.

Uprawy hydroponiczne

Jedną z metod jest uprawa hydroponiczna. Polega ona na tym, że rośliny umieszczone są w napowietrzonym roztworze wodnym, a pożywka trafia bezpośrednio do ich korzeni.

Uprawy aeroponiczne

W tym przypadku nie stosuje się podłoża uprawowego. Korzenie roślin znajdują się w powietrzu, a odżywiane są poprzez rozpylanie mgły, zawierającej niezbędne składniki odżywcze.

Uprawy akwaponiczne

Tutaj mamy do czynienia z niemal samowystarczalnym, bardzo zrównoważonym ekosystemem, który polega na równoczesnej uprawie roślin i ryb. Pomagają sobie one wzajemnie, bowiem ryby dostarczają roślinom pożyteczne kultury bakterii oraz składniki odżywcze, natomiast rośliny filtrują wodę.

Co można uprawiać dzięki rolnictwu wertykalnemu?

Rolnictwo wertykalne pozwala uprawiać tak naprawdę każdy rodzaj roślin. Możliwość dostosowania warunków na farmach wertykalnych pozwala stworzyć środowisko odpowiadające różnym rodzajom i gatunkom roślin. Najbardziej opłacalne jest natomiast uprawianie tzw. roślin szybkorosnących, tj. kiełków, mikroliści, sałat i ziół. Wybór powinien być oczywiście podyktowany zapotrzebowaniem lokalnego rynku i dokładną analizą biznesową.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Polecane artykuły
Reklama

Zakres działania agencji interaktywnych

Sukces wielu firm, niezależnie od ich wielkości zazwyczaj zawdzięcza się wyspecjalizowanym agencjom interaktywnym.
Czytaj Więcej
Reklama

Co powinien umieć księgowy?

Każda osoba, która zastanawia się nad tym, aby określić nowy kierunek w rozwoju swojej kariery zawodowej i zamierza się sprawdzić w roli księgowego, szuka informacji na temat podstawowych umiejętności, które musi opanować. Należy zacząć od pewnych cech charakterystycznych, które na 100% ułatwią wykonywanie tego zawodu.
Czytaj Więcej
Reklama

Jak wygląda proces tworzenia produktu?

Opracowanie nowego produktu jest ekscytującym, ale wymagającym przedsięwzięciem. Każdy nowy produkt jest wyjątkowy na wszystkich etapach, od pomysłu do opracowania i stworzenia prototypu. Istnieje jednak ogólny proces, który pomoże ci poruszać się po tej ścieżce w najbardziej efektywny sposób.
Czytaj Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *