Reklama

Co warto wiedzieć o rolnictwie wertykalnym?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Coraz trudniejsze warunki klimatyczne, malejące zasoby wody słodkiej i ograniczona przestrzeń sprawiają, że tradycyjne rolnictwo boryka się z narastającymi problemami i niebawem może nie być w stanie zaspokoić potrzeb żywieniowych rosnącej populacji ludzkiej. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym kryzysem może być rolnictwo wertykalne. Dowiedz się, czym jest, jaki rodzaj upraw może obejmować i jakie rośliny jesteśmy w stanie wyhodować na farmach wertykalnych.

Czym jest rolnictwo wertykalne?

Uprawy wertykalne to idea, która powstała już na początku XX wieku, jednak postęp technologiczny pozwolił rozwinąć się jej dopiero w ciągu kilku minionych lat. Polega ona na zastąpieniu gleby, jako podłoża dla uprawianych roślin, specjalnie opracowanym system bezglebowym, w którym zastępowana jest ona neutralnym podłożem mineralnym lub napowietrzonym wodnym roztworem. Rośliny wzrastają natomiast na wózkach uprawowych, które znajdują się w zamkniętym pomieszczeniu z kontrolowanymi warunkami atmosferycznymi.

Jakie zalety niesie rolnictwo wertykalne?

Farmy wertykalne są bardzo uniwersalne, dzięki czemu można budować w różnego rodzaju obiektach, które wyszły już zużycia, np. magazynach, fabrykach, szkołach czy budynkach mieszkalnych albo w specjalnie przygotowanych do tego kontenerach. Jednak metoda ta niesie znacznie więcej korzyści, m.in.:

  • wzrastanie roślin przez cały rok, niezależnie od klimatu i pogody;
  • wykorzystanie pełnego potencjału genetycznego roślin, dzięki zapewnieniu im optymalnych warunków do wzrastania, co przekłada się na lepszy smak i mnóstwo wartości odżywczych;
  • redukcja zużycia wody dzięki zamkniętemu obiegowi;
  • brak odprowadzania środków chemicznych zawartych w pestycydach i nawozach do gleby i wód gruntowych.

Rodzaje upraw w rolnictwie wertykalnym

Rolnictwo wertykalne pozwala uprawiać w różny sposób, tworząc dla nich bezglebowe środowisko o różnym charakterze. Wyróżniamy trzy metody upraw wertykalnych, do których należą hydroponika, aeroponika i akwaponika.

Uprawy hydroponiczne

Jedną z metod jest uprawa hydroponiczna. Polega ona na tym, że rośliny umieszczone są w napowietrzonym roztworze wodnym, a pożywka trafia bezpośrednio do ich korzeni.

Uprawy aeroponiczne

W tym przypadku nie stosuje się podłoża uprawowego. Korzenie roślin znajdują się w powietrzu, a odżywiane są poprzez rozpylanie mgły, zawierającej niezbędne składniki odżywcze.

Uprawy akwaponiczne

Tutaj mamy do czynienia z niemal samowystarczalnym, bardzo zrównoważonym ekosystemem, który polega na równoczesnej uprawie roślin i ryb. Pomagają sobie one wzajemnie, bowiem ryby dostarczają roślinom pożyteczne kultury bakterii oraz składniki odżywcze, natomiast rośliny filtrują wodę.

Co można uprawiać dzięki rolnictwu wertykalnemu?

Rolnictwo wertykalne pozwala uprawiać tak naprawdę każdy rodzaj roślin. Możliwość dostosowania warunków na farmach wertykalnych pozwala stworzyć środowisko odpowiadające różnym rodzajom i gatunkom roślin. Najbardziej opłacalne jest natomiast uprawianie tzw. roślin szybkorosnących, tj. kiełków, mikroliści, sałat i ziół. Wybór powinien być oczywiście podyktowany zapotrzebowaniem lokalnego rynku i dokładną analizą biznesową.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Polecane artykuły
Reklama

Ubezpiecz się bez wychodzenia z domu

Ubezpieczenia typu direct cieszą się rosnącą popularnością. Szukając odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej, warto rozejrzeć się również wśród rozwiązań tego rodzaju. Na czym polegają ubezpieczenia direct? Odkryj istotne informacje na ten temat.
Czytaj Więcej
Reklama

Pożyczki online przez internet – ekspresowy sposób na podreperowanie domowego budżetu

Zautomatyzowanie procesu weryfikacji pozwala przetwarzać wnioski nawet w dni wolne od pracy oraz w godzinach nocnych.
Czytaj Więcej
Reklama

Czy ubezpieczenie musi być drogie? Nie – powinno być opłacalne!

Czy jednak ubezpieczenie jest kosztowne? Jak się okazuje – nie.
Czytaj Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *