Prawa konsumenta

Wszystkie prawa zastrzeżone? Wyjaśniamy popularne skróty dotyczące własności

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Niezależnie od tego, jaki tworzysz produkt, potrzebujesz sposobu na zabezpieczenie owoców swojej pracy. Kiedyś nie stosowano żadnych praw własności intelektualnej – w średniowieczu zachęcano wręcz do anonimowej twórczości. Jednak dziś ludzie oczekują zarówno uznania, jak i korzyści materialnych za każdym razem, gdy ktoś korzysta z ich pracy. I tutaj wkraczają znaki towarowe i prawa autorskie.

Symbol praw autorskich

Symbol © to pierwsza litera słowa copyright, czyli prawa autorskie w języku angielskim. Symbol został po raz pierwszy oficjalnie wprowadzony do dziedziny prawnej przez Powszechną Konwencję o Prawach Autorskich (Konwencja Genewska) w 1952 roku i pierwotnie miał na celu zapewnienie autorom możliwości ochrony ich twórczości bez dopełniania skomplikowanych formalności. Dziś symbol praw autorskich jest powszechnie używany na całym świecie do informowania konsumentów treści, że dany utwór jest chroniony prawem autorskim.

Ikonę praw autorskich można co do zasady umieścić na dowolnym utworze, ale najczęściej oznacza się nią teksty, fotografie i rysunki. Aby z niego skorzystać, nie trzeba dopełniać żadnych formalności – prawo to przysługuje każdemu autorowi, który chce poinformować, że przedmiot własności intelektualnej należy do niego.

Znak praw autorskich składa się z następujących elementów:

  • litery C w kółku;
  • nazwiska lub pseudonimu posiadacza praw autorskich;
  • roku stworzenia tekstu/filmu/grafiki;
  • informacji „Wszelkie prawa zastrzeżone”.

Dzięki tym informacjom każdy, kto polubi ten lub inny materiał, może zwrócić się bezpośrednio do jego autora o zgodę na kopiowanie i powielanie. A jednak problem nieuczciwego wykorzystywania treści z roku na rok staje się coraz bardziej dotkliwy, co doprowadziło do powstania projektu unijnej dyrektywy o prawie autorskim (dyrektywa w sprawie praw autorskich i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym), mającej zapewnić dodatkową ochronę autorom.

Oznaczenia znaków towarowych

Znak towarowy to słowo, fraza, symbol, wzór, kolor, dźwięk lub ich kombinacja, która służy do identyfikacji źródła towarów lub usług. Często pojawiają się pytania o to, jak należy używać znaków towarowych. Niewłaściwe wykorzystanie znaku towarowego, także przez osoby trzecie (w tym na licencji), może skutkować utratą praw do znaku towarowego.

™, ℠ lub ®

Oznaczania te mają na celu poinformowanie opinii publicznej, że znak poprzedzający symbol jest znakiem towarowym. Zawiadomienie może służyć jako ostrzeżenie dla innych osób przed używaniem znaku i może zapewnić korzyści dowodowe w przypadku ewentualnych roszczeń z tytułu naruszenia.

TM jest używany dla znaków towarowych prawa zwyczajowego, które reprezentują towary lub usługi, które nie są zarejestrowane w Urzędzie Patentowym RP. Symbol ™ (trade mark) i fraza „znak towarowy” są interpretowane jako obejmujące zarówno znak towarowy, jak i znak usługowy. Tak więc w przypadku znaków niezarejestrowanych poprawne jest użycie symbolu ™.

SM (service mark) to oznaczenie używane dla znaków towarowych prawa zwyczajowego, które są usługą. Ten symbol jest mniej powszechny (po części dlatego, że oznaczenie ™ jest szersze i bardziej rozpoznawalne).

Z kolei ® stosowane jest w przypadku zarejestrowanych znaków towarowych.  Symbol ten może być używany tylko po uzyskaniu wpisu do unijnej lub krajowej rejestracji patentów (w Urzędzie Patentowym RP). Warto wiedzieć, że zastosowanie symbolu ® dla niezarejestrowanego znaku towarowego jest wykroczeniem w świetle polskiego prawa i grozi karą grzywny w wysokości do 5000 zł.

Zdjęcie główne; Negative Space/pexels.com

Z zawodu tłumaczka i copywriterka, prywatnie właścicielka domowej dżungli i dwóch kanapowych tygrysów. Typ osoby, która z uwagą czyta etykiety i drobne druczki, nie tylko po to, żeby znaleźć w nich błędy językowe. Lubi po prostu wiedzieć, co je, co pije i co kupuje. Eko rozwiązania i trendy to jej żywioł, a gdyby mogła zamieszkałaby w lesie z dala od ludzi.
Prawa konsumenta
Ochrona praw konsumenta - Twoje prawa przy zakupach online i stacjonarnych
Ochrona praw konsumenta to ważna kwestia, którą każdy z nas powinien znać, zarówno podczas zakupów w sklepach stacjonarnych, jak i w sklepach internetowych. W tym artykule przedstawimy prawa konsumenta przy zakupach oraz sposoby, jak możemy skutecznie chronić swoje prawa.
Czytaj Więcej
Prawa konsumenta
Czego wymaga Kodeks Dobrych Praktyk dla franczyzobiorców?
W 2021 roku przedstawiono Kodeks Dobrych Praktyk dla rynku franczyzy. Sprawdzamy, co dokładnie reguluje ten dokument.
Czytaj Więcej
Prawa konsumenta
Najważniejsze informacje o ochronie dóbr osobistych
Szukasz informacji na temat naruszania dóbr osobistych? Sprawdź, czym są i do kogo zgłosić się po pomoc, jeżeli jesteś poszkodowany.
Czytaj Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *