Prawa konsumenta

Użyczanie konta na Netflixie. Czy to dlatego wzrosła cena abonamentu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
(fot. Thibault Penin, źródło: unsplash.com)

Netflix liczy na zyski od najbardziej niewdzięcznej – z punktu widzenia firmy – grupy konsumentów, pożyczkobiorców haseł.

Gigant streamingu podniósł ceny abonamentu w Stanach Zjednoczonych. Najtańszy plan wzrósł z 8 do 9 dolarów, a standardowy plan HD z 11 do 13 dolarów. Wreszcie plan premium 4K skoczył z 14 do 16 dolarów.

Platformy streamingowe doskonale wiedzą, że dzielimy się hasłami

Ceo Netflixa, Reed Hastings, podczas transmisji internetowej, dotyczącej dochodów firmy, powiedział:

„Udostępnianie haseł to coś, z czym musimy nauczyć się żyć, jest tak dużo legalnego udostępniania haseł: ludzie się dzielą ze swoimi współmałżonkiem, z dziećmi. Dla nas jest to OK”

Zatem w czym tkwi problem?

Warunki użytkowania

Jeśli zagłębimy się w warunki użytkowania Netflixa, możemy doczytać, że „​​hasła nie mogą być udostępniane osobom spoza Twojego gospodarstwa domowego”. Zatem, gdy użytkownicy rejestrują się w celu założenia konta, automatycznie zgadzają się na nieudostępnianie swoich haseł osobom „z zewnątrz”. Rzeczywistość, oczywiście, znacznie odbiega od pobożnych życzeń giganta. Tym bardziej, że trudno jednoznacznie zdefiniować oraz kontrolować, czy dane osoby rzeczywiście nie należą do rodziny.

Garść statystyk

Konsumenci korzystają z udostępnianych haseł głównie, aby zaoszczędzić pieniądze, mimo że technicznie może to być sprzeczne z oficjalnymi zasadami usług przesyłania strumieniowego. Według badań przeprowadzonych przez The Manifest trzy czwarte klientów korzystających z Netflixa (74%) dzieli swoje konta z co najmniej jedną inną osobą, oszczędzając pieniądze na kosztach mediów. Jedna trzecia osób (34%) udostępnia swoje hasło 1–2 innym osobom. Tymczasem około jedna czwarta osób (27%) udostępnia swoje konta 3–4 osobom. Aż 13% udostępnia je więcej niż 4 osobom.

Platforma Netflix na tablecie
(fot. CardMapr, źródło: unsplash.com)

Dzieląc konta z innymi, użytkownicy zmniejszają wzrost przychodów platform streamingowych. Netflix posiada 187 milionów subskrybentów, łatwo się zatem domyślić, iż również miliony dolarów traci na niepłacących użytkownikach.

A co, jeśli nie przestrzegamy zasad ? 

Udostępnianie haseł poza gospodarstwo domowe można uznać za naruszenie amerykańskiej ustawy o oszustwach komputerowych i nadużyciach, zgodnie z orzeczeniem dziewiątego okręgowego sądu apelacyjnego w USA z lipca 2016 r.

Chociaż usługi przesyłania strumieniowego zazwyczaj nie rozprawiają się z osobami, które dzielą się hasłami, zachowują możliwość monitorowania sposobu korzystania z ich usług i mogą wysyłać ostrzeżenia do naruszających zasady.

Na co Netflixowi tyle pieniędzy?

Konferencja Netflixa
(fot. Ethan Miller / Getty Images News / Getty Images)

To fakt, Netflix podwyższa stawki. Ale też potrzebuje dużo gotówki. Największy gigant streamingowy jest praktycznie ciągle na minusie.

„Od czasu do czasu zmieniamy ceny, ponieważ nadal inwestujemy w doskonałą rozrywkę i poprawiamy ogólne wrażenia z korzystania z serwisu Netflix” – podała firma w oświadczeniu, w którym ogłosiła zmiany dotyczące cen dla klientów ze Stanów Zjednoczonych.

Na sam kontent w 2020 roku, Netflix wydał aż 20 miliardów dolarów. Biorąc pod uwagę, że wyprodukowanie jednego odcinka „Stranger Things” to 8 milionów dolarów oraz, że platforma musiała zapłacić 100 milionów dolarów za licencję na emisję serialu „Friends”, kwota wydaje się bardzo realna.

Netflix wciąż inwestuje w nowe treści, a duże wydatki na nowe tytuły, przy jednoczesnym utrzymaniu skromnych cen, pomogły platformie rozszerzyć bazę klientów – do około 58 milionów w Stanach Zjednoczonych i 130 milionów na całym świecie.

Póki co, platforma zdecydowanie przoduje w wyścigu gigantów streamingu. Czy wielkie inwestycje się opłacą? Czas pokaże.

Ciekawa świata studentka reżyserii dźwięku. Nie zadawala się informacjami „przez dziurkę od klucza”, dlatego zawsze drąży każdą kwestię i – jeśli to możliwe – podróżuje. Gdy to niemożliwe, relaksuje się, piekąc ciasta.
Prawa konsumenta
Ochrona praw konsumenta - Twoje prawa przy zakupach online i stacjonarnych
Ochrona praw konsumenta to ważna kwestia, którą każdy z nas powinien znać, zarówno podczas zakupów w sklepach stacjonarnych, jak i w sklepach internetowych. W tym artykule przedstawimy prawa konsumenta przy zakupach oraz sposoby, jak możemy skutecznie chronić swoje prawa.
Czytaj Więcej
Prawa konsumenta
Czego wymaga Kodeks Dobrych Praktyk dla franczyzobiorców?
W 2021 roku przedstawiono Kodeks Dobrych Praktyk dla rynku franczyzy. Sprawdzamy, co dokładnie reguluje ten dokument.
Czytaj Więcej
Prawa konsumenta
Najważniejsze informacje o ochronie dóbr osobistych
Szukasz informacji na temat naruszania dóbr osobistych? Sprawdź, czym są i do kogo zgłosić się po pomoc, jeżeli jesteś poszkodowany.
Czytaj Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *