Czego wymaga Kodeks Dobrych Praktyk dla franczyzobiorców?

Prawa konsumenta
Czego wymaga Kodeks Dobrych Praktyk dla franczyzobiorców?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

29 lipca 2021 roku ogłoszono Kodeks Dobrych Praktyk dla rynku franczyzy. W dokumencie zawarto regulacje, które mają sprzyjać franczyzobiorcom. Zasady ujęte w Kodeksie mogą być stosowane w relacjach franczyzowych na zasadzie dobrowolności.

Podstawowym celem Kodeksu Dobrych Praktyk dla rynku franczyzy jest określenie dobrych zasad i standardów, którymi powinni kierować się franczyzobiorcy i franczyzodawcy nie tylko podczas trwania zawartej między sobą umowy, lecz także przed jej zawarciem i po jej rozwiązaniu. Patronami ogłoszonego Kodeksu zostali między innymi: Polskie Stowarzyszenie Mikroprzedsiębiorców i Franczyzobiorców, Polska Izba Handlu, Polska Organizacja Franczyzodawców, Krajowa Izba Gospodarcza i Federacja Przedsiębiorców Polskich. Wśród sygnatariuszy dokumentu znalazły się organizacje zrzeszające franczyzobiorców, a także największe sieci handlowe i usługowe, które działają w modelu franczyzowym.

Definicja franczyzy według Kodeksu Dobrych Praktyk

Według Kodeksu Dobrych Praktyk franczyza:

jest sposobem prowadzenia biznesu, którego istota polega na tym, że franczyzodawca udziela franczyzobiorcy prawa do korzystania z opracowanego i sprawdzonego w warunkach rynkowych sposobu prowadzenia działalności gospodarczej, zwanego często systemem, w zamian za stosowne wynagrodzenie i zawsze z zastrzeżeniem, że działalność franczyzobiorcy prowadzona jest pod marką franczyzodawcy, ale na własny rachunek i ryzyko franczyzobiorcy jako niezależnego, samodzielnego przedsiębiorcy.

W dokumencie podkreślono, że franczyzowy model biznesowy zakłada działanie franczyzobiorcy pod marką franczyzodawcy, zgodnie z zasadami systemu franczyzowego. Franczyzobiorcy pracują na renomę franczyzodawcy, jednocześnie czerpiąc ze współpracy korzyści w postaci konsumentów ufających marce. Kodeks Dobrych Praktyk reguluje przede wszystkim kwestie związane z: 

  • nawiązywaniem współpracy pomiędzy franczyzodawcami a kandydatem na franczyzobiorcę,
  • zasadami wzajemnej współpracy pomiędzy franczyzobiorcą a franczyzodawcą,
  • zasadami przystępowania do Kodeksu i jego ewentualnego wypowiadania,
  • zasadami wprowadzania zmian w Kodeksie,
  • rozwiązywaniem sporów dotyczących stosowania Kodeksu.
mohamed_hassan/pixabay.com

Kodeks Dobrych Praktyk podkreśla, że relacje pomiędzy franczyzodawcą a franczyzobiorcą, którzy są samodzielnymi przedsiębiorcami, mają być kształtowane w ramach swobody działalności gospodarczej, określonej przez Prawo przedsiębiorców. Strony umowy franczyzy są więc odrębnymi podmiotami gospodarczymi, które działają pod wspólną marką.

Zarówno franczyzodawcy, jak i franczyzobiorcy oraz kandydaci na franczyzobiorców mają zakaz świadomego wprowadzania w błąd drugiej strony przez przekazywanie informacji niezgodnych z prawdą. Franczyzodawcy przed nawiązaniem współpracy mają obowiązek poinformować kandydatów na franczyzobiorców o okolicznościach dotyczących współpracy w ramach umowy franczyzy, uwzględniając warunki jej zawarcia i rozwiązania. Wszystkie informacje powinny mieć charakter poufny. Umowę franczyzy należy zawrzeć w formie pisemnej bądź dokumentowej. Dokument musi podlegać prawu polskiemu oraz jurysdykcji polskich sądów powszechnych albo polskich sądów arbitrażowych.

Treść Kodeksu Dobrych Praktyk dla franczyzobiorców można znaleźć na stronie: kodeksfranczyzy.org.pl.

Zdj. główne: StartupStockPhotos/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak pandemia wpłynęła na skargi konsumenckie?
Jak pandemia wpłynęła na skargi konsumenckie?
Czy przedsiębiorcy respektują prawa konsumentów w pandemii? Zobacz, na co i jak często klienci skarżyli się w 2020 roku.
Danone dołączyło do Too Good To Go, żeby wspólnie ratować żywność
Danone dołączyło do Too Good To Go, żeby wspólnie ratować żywność
Danone zostało partnerem Too Good, aby wspólnie walczyć z marnowaniem żywności.
Zrób obiad z tego, co akurat masz w lodówce i oszczędzaj na zdrowie!
Zrób obiad z tego, co akurat masz w lodówce i oszczędzaj na zdrowie!
Nie wiesz, co ugotować na obiad? Wpisz w wyszukiwarkę przepisów, co masz w lodówce, a otrzymasz gotowy przepis.
Ostatnie wpisy