Planowanie finansów

RRSO – co to jest i jak obliczyć dla kredytu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Na rynku są dostępne różne rodzaje kredytów na sfinansowanie konkretnego celu lub dowolnych wydatków. Różnią się od siebie nie tylko przeznaczeniem, ale także wysokością opłat i warunkami spłaty. Jednym z najważniejszych parametrów każdego kredytu jest RRSO, który często jest czynnikiem decydującym o wyborze danego produktu. Co to jest i jak go obliczyć? Wyjaśniamy!

Co to jest RRSO?

Każdy ma inne oczekiwania względem kredytu, dlatego banki oferują elastyczne warunki współpracy z możliwością dopasowania oferty do indywidualnych potrzeb. Możesz więc precyzyjnie określić kwotę dofinansowania i liczbę rat, aby były najwygodniejsze do spłaty. Szeroki zakres wyboru kwoty i okresu spłaty nie powinny być najważniejszymi kryteriami podczas wyboru kredytu. Znacznie istotniejsze są pozostałe parametry, które decydują o kosztach doliczanych do podstawowej kwoty dofinansowania. Jednym z nich jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, czyli RRSO. Jest to wskaźnik informujący o kosztach zaciągniętego kredytu, które będziesz musiał spłacić. RRSO obejmuje takie elementy jak:

 • odsetki,
 • prowizje,
 • oprocentowanie nominalne,
 • dodatkowe opłaty pobierane przez bank,
 • marże,
 • ubezpieczenie,
 • koszty przygotowania i obsługi kredytu.

Wartość RRSO jest wyrażana w procentach i informuje o kosztach kredytu w skali roku. Produkty udzielane krótkoterminowo będą więc zawsze miały wyższy wskaźnik RRSO niż te z wydłużonym okresem spłaty.

Jak obliczyć RRSO?

Instytucje finansowe mają obowiązek informowania klientów o wszystkich opłatach doliczanych do podstawowej kwoty kredytu oraz wysokości RRSO. Jest on zazwyczaj podawany dla przykładu reprezentatywnego, ale możesz go obliczyć samodzielnie, aby sprawdzić koszt kredytu o innych parametrach. Najprostszym rozwiązaniem jest kalkulator RRSO, który automatycznie wyliczy procentową wartość wskaźnika w skali roku. Wystarczy wypełnić krótki formularz i podać w nim takie dane jak:

 • wysokość wnioskowanej kwoty,
 • okres kredytowania,
 • oprocentowanie nominalne kredytu,
 • opłaty dodatkowe pobierane przez banki,
 • prowizje,
 • rodzaj rat,
 • pozostałe koszty udzielenia kredytu.

Wartość RRSO można też obliczyć ze wzoru matematycznego, jednak jest on dość skomplikowany i narażony na duże ryzyko błędu. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z internetowego kalkulatora RRSO, który wymaga tylko podania kilku danych o kredycie.

Jak znaleźć kredyt z korzystnym RRSO?

Na koszt kredytu składa się nie tylko oprocentowanie, ale także dodatkowe opłaty pobierane w danym banku. Różnice w ich wysokości mogą być znaczne, dlatego warto sprawdzić, która instytucja oferuje produkty z najniższym RRSO. Najkorzystniejszy kredyt gotówkowy uzyskasz z pomocą finanse.rankomat.pl, porównując ze sobą oferty z wielu banków. Na stronie znajdziesz też aktualny ranking najlepszych kredytów, w którym znajdziesz oferty z niskim RRSO i atrakcyjnymi warunkami  spłaty. Możesz też samodzielnie poszukać dla siebie odpowiedniego produktu w kalkulatorze, w którym wystarczy tylko wypełnić krótki formularz preferencyjny. Na tej podstawie narzędzie wygeneruje propozycje ofert o określonych przez Ciebie parametrach.

Zdjęcie główne: RODNAE Productions/pexels.com

Polecane artykuły
Planowanie finansów

Nawyki, które pomogą Ci oszczędzać. Wprowadź je w życie!

Dowiedz się, jakie nawyki pomogą Ci oszczędzać pieniądze! Praktyczne porady znajdziesz w naszym artykule!
Czytaj Więcej
Planowanie finansów

Kiedy korzystać z doradztwa podatkowego?

Nie wiesz, czym dokładnie zajmuje się doradca podatkowy oraz kiedy warto skorzystać z jego usług? Podpowiadamy! Dowiedz się, kiedy należy udać się do doradcy podatkowego.
Czytaj Więcej
Planowanie finansów

Za które produkty przepłacamy najczęściej?

Za co przepłacamy? Z czego warto zrezygnować, aby przynieść portfelowi ulgę, a nie stracić zbyt dużo?
Czytaj Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *