Planowanie finansówReklama

Jak planować domowy budżet?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
(fot. Guido Mieth / DigitalVision / Getty Images)

Artykuł sponsorowany

Zarządzanie domowym budżetem to niemałe wyzwanie. Chcesz zacząć odkładać pieniądze, ale wciąż pod koniec miesiąca nic nie zostaje? Znowu musisz zapożyczyć się u kogoś, bo wyskoczył niespodziewany wydatek? Zobacz, jak zaplanować domowy budżet, żeby być przygotowanym na każdą ewentualność i mieć komfort finansowy.

Rozpisz stałe wydatki

Pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić, jest wypisanie i odjęcie od dochodu stałych wydatków, takich jak czynsz, rachunki, paliwo, jedzenie i abonament za telefon oraz wszelkie ewentualne raty. To krok konieczny do tego, żeby pójść dalej i wiedzieć, jak domowy budżet wygląda naprawdę. Kiedy pensja wpływa na konto, wydaje się, że pieniędzy jest całkiem sporo, jednak po odliczeniu wszystkich stałych kosztów okazuje się, że ta suma bardzo szybko topnieje. Ze stałymi opłatami, takimi jak czynsz, kredyt, utrzymanie samochodu itp, niestety nie da się za dużo zrobić, nie ma tu pola do oszczędzania. Możesz jednak zmniejszyć wydatki na mniej niezbędne rzeczy. Karnet na tańszej siłowni, operator sieci komórkowej z niższym abonamentem czy kupowanie jedzenia na promocjach – to Twoja okazja, by tych kilkadziesiąt złotych miesięcznie zostało w kieszeni. 

(fot. Aajan / iStock / Getty Images Plus / Getty Images)

Do rozpisywania wszystkich danych związanych z budżetem na pewno przyda Ci się arkusz kalkulacyjny. Wykup pakiet office 365 i korzystaj z exela do woli.

Rozpisz wydatki, które wiesz, że czekają Cię w danym miesiącu

Co miesiąc są takie wydatki, które wiesz, że Cię nie ominą. Może to umówiona wizyta u lekarza, może naprawa lub serwis auta albo zakup dużej ilości karmy dla zwierzaka. Te koszty również należy w danym miesiącu od razu odliczyć od budżetu. Jeśli wydatki są zaplanowane, masz naprawdę dużą przewagę i możesz z wyprzedzeniem przygotować się na ich opłacenie. W takiej rozpisce zawrzyj też drobiazgi, które trzeba kupić do domu – tabletki do zmywarki, proszek do prania, żele pod prysznic i pasta do zębów. Te wszystkie wydatki wydają się niewielkie, ale kiedy trzeba kupić wszystko na raz, z konta może uciec nawet kilkaset złotych. Jeśli wiesz, że kończy Ci się płyn do mycia naczyń czy kapsułki do prania, odlicz ich koszt od budżetu, zwłaszcza że kupno takich środków wychodzi znacznie taniej w dużych opakowaniach, które kosztują więcej. 

Poszukaj okazji do oszczędności

Żeby pod koniec miesiąca móc odłożyć jakąś sumę, przez cały miesiąc trzeba oszczędzać. Nawet kilka złotych na jednorazowych zakupach to kwota, która na dłuższą metę zbierze się w spore oszczędności. Szukanie promocji w sklepach, ale również kupowanie w dużych ilościach na raz, to okazja, by zaoszczędzić naprawdę niezłą sumę. Często kupony aktywowane są przy zakupie większej ilości produktów, ponadto procentowe rabaty na zakupach są tym wyższe, im większą kwotę się wydaje. Dodatkowo podczas dużych zakupów z listą potrzebnych produktów jest mniejsze prawdopodobieństwo, że kupisz niepotrzebne rzeczy pod wpływem impulsu. Dużo łatwiej jest wydawać pieniądze na bzdury, kiedy chodzi się na zakupy codziennie tylko po kilka produktów. 

(fot. NORTHFOLK, źródło: unsplash.com)

Możesz również poszukać kategorii, w których wydajesz najwięcej pieniędzy i spróbować poszukać rozwiązań w tym polu. Jeśli na przykład za dużo wydajesz na kosmetyki, poszukaj bardziej wydajnych formuł lub większych pojemności. Jeśli za dużo wydajesz na napoje, zrezygnuj z wody butelkowanej na rzecz kranówczanki. Wszędzie można znaleźć sposób na zachowanie kilku groszy dla domowego budżetu. 

Na co dzień stara się być świadomą konsumentką, a w pracy sprawdza doniesienia o najnowszych kampaniach społecznych i ekologicznych działaniach wielkich marek. Zwolenniczka ruchu zero waste, który pozwala oszczędzać nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim zasoby naszej planety.
Aleksandra Nowak
Polecane artykuły
Reklama

Najważniejsze informacje o ochronie dóbr osobistych

Szukasz informacji na temat naruszania dóbr osobistych? Sprawdź, czym są i do kogo zgłosić się po pomoc, jeżeli jesteś poszkodowany.
Czytaj Więcej
Reklama

Strony internetowe – poznaj metody ich promocji i zyskaj odbiorców!

Możesz zaprojektować zupełnie wyjątkową stronę internetową – wyróżniającą się pod względem oferty, wywołującą dobre emocje podczas przeglądania, przejrzystą i intuicyjną dla użytkownika. Niestety to zazwyczaj nie wystarczy, by witrynę odwiedzały tłumy osób. Potrzebna jest promocja...
Czytaj Więcej
Reklama

Jakie działania firmy warto przenieść online?

Dzisiejszy świat funkcjonuje przede wszystkim online, dlatego należy iść z duchem czasu i przenieść do Internetu również swój biznes. Zobacz, jakie działania w firmie warto przenieść do Sieci.
Czytaj Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *