Ekonewsy

Na zakupy z pajęczą reklamówką?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Ochrona środowiska to obecnie temat numer jeden, a ekologiczne opakowania tworzone są z coraz to bardziej biodegradowalnych surowców. Słomki z fusów kawy, łyżeczki ze skrobi ziemniaczanej. Teraz czas na reklamówki z nici pajęczych, nad którymi pracują naukowcy z Cambridge.

A dokładniej mówiąc…

Grono uczonych z Cambridge zainspirowanych wytrzymałością pajęczyny stworzyło polimer, które tak samo jak pajęcze nici, czy też jedwab, składa się z białka. Białka są roślinne, dzięki czemu opakowania stworzone z nich będzie można kompostować. Wspomniany polimer jest przyjazny dla środowiska i wytwarzany z roślin. Cały proces produkcyjny nie potrzebuje wiele energii, a jak podkreślają naukowcy, tworzywo jest wodoodporne, niezwykle trwałe i może okazać się alternatywą dla plastiku, i to na skalę przemysłową.

źródło: pexels.com

Jak to możliwe?

Badacze odtworzyli strukturę z białka, które jest ubocznym produktem podczas produkcji oleju sojowego. Co prawda, z roślinnego białka ciężko stworzyć odpowiednią strukturę, ale po poddaniu materiału wysokiej temperaturze, roztworowi kwasu octowego i z pomocą ultradźwięków jest to możliwe. Jak? Kiedy usunięty zostanie roztwór tworzy się w wodzie błona, która zbudowana jest z roślinnego tworzywa, a w dodatku jest nierozpuszczalna. Polimer nie posiada substancji toksycznych, więc nie jest szkodliwy dla zdrowia ludzkiego.

Pajęczy produkt będzie komercjalizowany przez spółkę Xampla. Ma ona zamiar jeszcze w tym roku stworzyć i wprowadzić na rynek kapsułki oraz saszetki, które zastąpią opakowania z folii LDPE.

źródło zdjęcia głównego: pexels.com

Absolwentka studiów magisterskich na kierunku zarządzanie informacją w nowych mediach. Rosnąca liczba użytkowników na portalu to jej motor napędowy do działania. Rozwijające się media społecznościowe, jakościowy content marketing oraz zagadnienia związane z influencer marketingiem niejednokrotnie spędzają jej sen z powiek. Stara się przemycać do swojego życia codziennego coraz to nowsze ekologiczne przyzwyczajenia, np. poprzez powtórne wykorzystanie fusów z kawy czy nadanie drugiego życia szklanym pojemnikom po kosmetykach.
Karolina Jakubiec
Polecane artykuły
Ekonewsy

Walka o świeże powietrze? Mieszkańcy Małopolski rozpoczęli batalię!

Mieszkańcy małopolski pozwali lokalne władze - powodem było zanieczyszczone powietrze!
Czytaj Więcej
Ekonewsy

Samochody elektryczne. Czy to na pewno dobry pomysł?

Samochody elektryczne uznaje się za wydajne i niedrogie w utrzymaniu, nie brakuje im jednak wad. Sprawdzamy, czy zakup elektrycznego pojazdu to na pewno dobry pomysł.
Czytaj Więcej
Ekonewsy

Jak firma może być eko?

W artykule znajdziesz rozwiązania, które możesz wdrożyć, aby zorganizować działanie Twojego przedsiębiorstwa w sposób ekologiczny. Zainspiruj się i już dziś podejmij działania na rzecz środowiska.
Czytaj Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *