Działania CSR

Ekologiczne opakowania – z czego powstają w XXI wieku?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Przedstawiamy opakowania, które są innowacyjne i przyjazne dla środowiska. W tym tekście przeczytasz o popularnych rozwiązaniach, które są często wykorzystywane w dzisiejszych czasach. Obecnie takich produktów jest naprawdę wiele, dlatego warto zainteresować się takimi ekologicznymi możliwościami. 

Zalety korzystania z ekologicznych opakowań

Ludzie coraz częściej decydują się na rezygnację z wszelkich produktów wykonanych z plastiku, na przykład z butelek lub z toreb foliowych. Używając ekologicznych opakowań, masz wpływ na środowisko, które obecnie jest zanieczyszczone różnymi odpadami. Warto wybierać takie, które są biodegradowalne lub nadają się do recyklingu. Dzięki temu staniesz się świadomym konsumentem, który dba o planetę. Wytwarzanie plastiku wpływa bowiem na sporą emisję dwutlenku węgla. Poza tym takie opakowania są też bezpieczniejsze dla zdrowia. Wiele z nich jest odporne oraz doskonałe do przechowywania żywności, która dłużej jest przydatna do spożycia. 

Na takie rozwiązania stawia coraz więcej firm, które oferują naturalne produkty. Są to na przykład producenci żywności i kosmetyków ekologicznych. Lista przedsiębiorstw, które wykorzystują takie opakowania, stale się powiększa. Często używają ich również sklepy internetowe, do pakowania swoich wysyłek. Znajdziesz je też w wielu restauracjach. Poza tym takie rodzaje opakowań wpływają na oszczędność pieniędzy, ponieważ w wielu przypadkach, można ich wielokrotnie używać. 

Innowacyjne materiały, które są wykorzystywane do produkcji 

Często zamiast plastiku używa się obecnie papieru, ponieważ nadaje się do recyklingu po użyciu. Widzimy to zjawisko na przykład w sklepach lub w punktach gastronomicznych, w których oferuje się papierowe torby, zamiast jednorazówek. Do produkcji papieru wykorzystuje się włókna roślinne drzew lub makulaturę. Ta druga wersja jest zdecydowanie bardziej ekologiczna. Popularną opcją są kartony, które można wykorzystać niejednokrotnie. Hurtownia kartonów oferuje solidne opakowania w rozmaitych rozmiarach. Możesz ich użyć w różnym celu, na przykład podczas wysyłki towarów lub w nawet trakcie przeprowadzki. Idealnie nadają się też do przechowywania przeróżnych przedmiotów w domu lub w garażu. Często materiał, z którego wykonany jest karton, już pochodzi z recyklingu. 

Innym ciekawym materiałem jest bambus, który jest odnawialnym źródłem. Powstają z niego przykładowo jednorazowe sztućce, talerze lub kubki. Z dużym powodzeniem zastępują ich plastikowe odpowiedniki i są obecnie coraz częściej spotykane w wielu sklepach. Bambus wykorzystuje się też do produkcji pojemników na żywność. To dobre rozwiązanie dla restauracji, które oferują posiłki na wynos. Ważną kwestią jest to, że bambus jest całkowicie biodegradowalny. 

Bagassa to materiał, który jest wytwarzany z trzciny cukrowej. Naturalnie jest nieprzezroczysty i ma beżowy kolor. W początkowej fazie przypomina tkaninę. Jest świetną alternatywą dla tekturowych opakowań. Nadaje się do późniejszego kompostowania i bardzo szybko się rozkłada. Produkuje się z go odpadu, który wytwarza się przy produkcji cukru. Przykładowo, są z niego tworzone jednorazowe naczynia, które mogą być odpowiednie do krótkotrwałego przechowywania produktów. 

Ekologiczne opakowania są również wytwarzane z mąki kukurydzianej. Są one przebadane tak, aby mogły mieć bezpieczny kontakt z żywnością. Jest to dobra alternatywa dla plastiku. Poza tym do produkcji tego typu opakowań wykorzystuje się też między innymi: szkło, skrobię roślinną, konopie, otręby pszenne lub włókna trawy. 

Zdjęcie główne: BRRT/pixabay.com

Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej, w trakcie specjalizacji public relations. Stawia swoje pierwsze kroki jako copywriterka. Zgłębia tajniki social mediów i brandingu.
Działania CSR
Czym jest pink tax i dlaczego dziewczynki wcale nie muszą chodzić na różowo?
W ostatnich latach głośno zrobiło się o „pink tax”. Sprawdzamy, czym jest różowy podatek.
Czytaj Więcej
Działania CSR
Prezenty dla pracowników — co wręczyć na święta?
Szukasz pomysłu na firmowy prezent? Zobacz, co możesz kupić swoim współpracownikom.
Czytaj Więcej
Działania CSR
Wyjścia integracyjne – dlaczego są tak ważne?
Dowiedz się, dlaczego warto organizować wyjścia integracyjne i w jaki sposób są ważne dla Twojej firmy. Najważniejsze informacje znajdziesz u nas!
Czytaj Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *